Tako navajajo strokovnjaki na nacionalnem portalu Prehrana.si, kjer so predstavili ključne razlike med maslom in margarino.
Maslo: edinstven okus, vendar …
Maslo, znano po svojem izrazitem in bogatem okusu, je maščoba živalskega izvora. Njegova sestava je pretežno nasičena, saj 100 gramov masla v povprečju vsebuje kar 62 gramov nasičenih maščbnih kislin ter 240 miligramov holesterola. Kljub temu pa maslo vsebuje tudi nekaj koristnih hranil, kot so antioksidanti in dragoceni vitamin D.
Maslo obogati okus jedi, vendar se je treba zavedati, da se z njim v obroke doda tudi znatna količina nasičenih maščob. Skladno s smernicami uravnotežene prehrane je priporočeno omejiti vnos nasičenih maščob na manj kot 20 gramov dnevno. Za lažjo predstavo: ena žlica masla vsebuje približno sedem gramov nasičenih maščob.
Margarina: rastlinska alternativa z bolj ugodno sestavo
Margarina sodi med maščobe rastlinskega izvora, saj je v osnovi izdelana iz rastlinskih olj, kot so sončnično, sojino, palmino in druga. Zaradi svoje sestave ima margarina boljšo maščobno-kislinsko ravnovesje kot maslo, saj vsebuje več nenasičenih maščobnih kislin.
V preteklosti so margarine proizvajali z delnim hidrogeniranjem rastlinskih olj, posledica je bila tvorba nasičenih in trans maščobnih kislih, za katere se je kasneje ugotovilo, da imajo škodljiv vpliv na zdravje. Zato je industrija proizvodnje margarine spremenila tehnološke procese. Danes se margarina proizvaja s postopkom transesterifikacije, pri katerem ne nastajajo trans maščobe, pač pa pride do zamenjav maščobnih kislin med molekulami trigliceridov iz različnih rastlinskih maščob.
Zaradi sodobnega proizvodnega postopka margarine ne vsebujejo več trans maščob, njihova maščobno-kislinska sestava pa je boljša v primerjavi z maslom. Tako margarina lahko predstavlja povsem varno alternativo maslu.
Pozor pri margarinah z dodanimi rastlinskimi steroli
Posebno pozornost velja nameniti margarinam z dodanimi rastlinskimi steroli. Rastlinski steroli naravno prispevajo k uravnavanju ravni holesterola v krvi. S hrano običajno zaužijemo med 150 in 300 miligramov sterolov dnevno, a za vpliv na znižanje holesterola bi jih morali zaužiti vsaj 800 miligramov. Prav zato nekateri proizvajalci margarin tem dodajajo rastlinske sterole.
Kljub koristim je pomembno poudariti, da se uživanje več kot tri grame rastlinskih sterolov na dan odsvetuje, saj lahko to zmanjša absorpcijo v maščobah topnih vitaminov (A, D, E, K).
Margarine z dodanimi rastlinskimi steroli so namenjene izključno ljudem, ki želijo znižati raven holesterola, ne pa celotni populaciji. Posebej se odsvetujejo nosečnicam, doječim materam in otrokom.
Vir: Prehrana.si – Maslo ali margarina? Dostopno na: Maslo ali Margarina? – Prehrana.si. Zadnji dostop: December 2024.