Kaj barva smrklja pove o zdravju?

Prehlajena ženska si briše nos v lekarni
Foto: Profimedia

Barva in konsistenca nosne sluzi lahko razkrijeta zanimive podrobnosti o imunskem sistemu in odzivu telesa na bolezni.

V nosni votlini nastaja sluz (mukus). Čeprav se ta pogosto zdi le nadloga, ima pravzaprav pomembno vlogo: deluje kot zaščitna pregrada, ki zadržuje prah, bakterije, viruse in druge dražeče snovi, ter jim preprečuje, da bi zašli v globlje dele dihalnega sistema. Encimi, ki naseljujejo nosno sluz, kot sta denimo lizocim in laktoferin, imajo tudi protimikrobne lastnosti: razgrajujejo celične stene bakterij in pomagajo omejevati njihovo rast. Zaradi te zaščitne vloge je nosna sluz ključna obramba tudi, ko nismo bolni.

Nenehno proizvajanje sluzi v tkivih, ki obdajajo naše nosne prehode, je primer delovanja naravnih obrambnih mehanizmov telesa. Ko zbolimo, se sluz spremeni – postane gostejša, obilnejša in lahko spremeni barvo.

Sluz bistre barve

Sluz bistre barve je del zdrave nosne votline. Sestavljena je večinoma iz vode z beljakovinami, solmi in celicami, ki ohranjajo vlažnost v nosni votlini in zadržujejo delce.

Alergije, zgodnje faze virusnih okužb ali dražeče snovi, ki zaidejo v nosno votlino, lahko povzročijo prekomerno proizvodnjo bistre sluzi.

Sluz bele barve

Sluz bele barve se pogosto pojavi ob zamašenosti (neprehodnosti) nosne votline. Vnetje v nosnih tkivih upočasni pretok sluzi, zato se ta zgosti. To običajno pomeni začetek okužbe, denimo ob prehladu, ko se imunski sistem začne boriti proti ‘vsiljivcem’.

Sluz rumene barve

Rumen smrkelj je znak, da se imunski sistem aktivno bori proti okužbi. Bele krvničke, ki se borijo proti okužbi, odmrejo in sproščajo encime, ki dajejo sluzi rumenkasto barvo. To je značilen odziv telesa na številne virusne okužbe, vključno s prehladom, gripo in respiratornim sincicijskim virusom (RSV).

Sluz zelene barve

Zelena sluz je posledica okrepljenega imunskega odziva. Zeleni odtenek je posledica encima, imenovanega mieloperoksidaza, ki ga proizvajajo nevtrofilci (vrsta belih krvničk). Ta encim ustvarja posebno molekulo, ki pomaga uničevati patogene.

Zelena sluz lahko kaže tudi na bakterijsko okužbo, lahko pa se pojavi tudi, ko telo sproži močan imunski odziv na agresivne virusne patogene.

Sluz rdečkaste ali roza barve

Roza ali rdečkast odtenek sluzi pomeni, da je v njej prisotna kri. To se pogosto zgodi, kadar so nosna tkiva razdražena, suha ali poškodovana – na primer po pretiranem smrkanju ali izpostavljenosti suhemu zraku. Majhne količine krvi običajno niso razlog za zaskrbljenost.

Sluz rjave ali oranžne barve

Rjava ali oranžna sluz je lahko posledica mešanice posušene krvi s sluzjo ali vdihavanja odpadkov iz okolja, kot sta dim ali prah. Čeprav je običajno neškodljiva, lahko v nekaterih primerih kaže tudi na draženje ali dolgotrajno vnetje.

Sluz črne barve

Črna sluz je redka in lahko kaže na resne težave, kot so glivična okužba (zlasti pri osebah z oslabljeno imunostjo) ali na veliko izpostavljenost onesnaževalcem, kot so saje ali cigaretni dim. V takem primeru je smiseln posvet z zdravnikom.

Vir: Study Finds: What the color of your snot says about your immune health. Dostopno na: What the color of your snot says about your immune health. Zadnji dostop: Januar 2025.

Avtor
Piše

N. K.

Forum

Naši strokovnjaki odgovarjajo na vaša vprašanja

Poleg svetovanja na forumih, na portalu Med.Over.Net nudimo tudi video posvet s strokovnjaki – ePosvet.

Kategorije
Število tem
Zadnja dejavnost
1,289
07.01.2025 ob 14:36
143
02.06.2021 ob 22:04
31,087
30.12.2024 ob 09:55
Preberi več

Več novic

New Report

Close