S 1. aprilom je nova, biometrična osebna izkaznica postala uporabna tako kot kartica zdravstvenega zavarovanja. Gre za del programov digitalizacije in strategije ministrstva za zdravje, ki naj bi po pričakovanjih v prihodnjih dveh letih prevetrila zdravstveni sistem in po mnenju ministra Danijela Bešiča Loredana vodila v bolj “vzdržen zdravstveni sistem in boljšo skrb za bolnike“.
Po novem lahko k zdravniku ali v lekarno teoretično odidete kar z novo osebno izkaznico, vendar Lekarniška zbornica Slovenije priporoča, da vseeno s seboj še vedno prinesete tudi kartico zdravstvenega zavarovanja.
“Izvajalci v zdravstvu uporabljajo zelo različne tehnične rešitve in se težave z uporabo biometrične osebne izkaznice lahko pojavijo.”
Lekarniška zbornica Slovenije
Praksa: zaenkrat so taki pacienti redkost
Primeri, da bi pacient prišel v naše zdravstvene domov samo z osebno izkaznico, so redki, so nam zaupali v Zdravstvenem domu Ljubljana (ZDL).
“Pri osebah, ki pridejo brez kartice kartice zdravstvenega zavarovanja (KZZ), tako ocenimo ali je mogoče dostopati do pacientovih podatkov brez uporabe KZZ na podlagi Pravilnika o kartici zdravstvenega zavarovanja, profesionalni kartici in pooblastilih za branje in zapisovanje podatkov v zalednem sistemu,” pojasnjujejo.
“Brez kartice zdravstvenega zavarovanja je namreč mogoč dostop do podatkov samo v izjemnih primerih, na primer takrat, ko kartica ne deluje ali ko se zavarovana oseba namesto s kartico izkazuje z začasnim pisnim potrdilom ali ko gre za nujno medicinsko pomoč.”
ZDL
Bodo osebne izkaznice nadomestile zdravstvene kartice?
Vsak se zaenkrat lahko sam odloči, ali bo uporabljal osebno izkaznico ali kartico zdravstvenega zavarovanja, saj slednja ostaja v uporabi. Ob tem se za otroke do 12. leta starosti še vedno uporablja le kartica zdravstvenega zavarovanja.
“Obe kartici vzemite s sabo ob obisku lekarne in drugih izvajalcev v zdravstvu. Ta vam bo povedal, ali je pri njih že mogoča uporaba biometrične osebne izkaznice.”
Katja Gombač Aver, direktorica Obalnih lekarn Koper