K debelosti ne prispevajo le zaužite kalorije, ampak tudi vir kalorij?

Deklica v rokah drži krof in meter
Foto: Profimedia

Izsledki nove raziskave postavljajo novo hipotezo, da k debelosti prispeva tudi specifično sladilo.

Debelost je povezana z uživanjem nekakovostne hrane, neuravnoteženim energetskim vnosom, pri nekaterih pa tudi z genetskimi dejavniki. Nova raziskava kaže na možnost, da debelost ni povezana le z neuravnoteženim energijskim vnosom, temveč da k temu prispeva tudi vrsta energijskega vnosa.

Na podlagi pregleda, so raziskovalci postavili hipotezo, da je z debelostjo morda povezano uživanje fruktoze, ki jo telo, namesto da bi jo porabilo, shranjuje – za razliko od glukoze, ki jo telo porabi. Gre za razvojni biološki odziv, ki se pojavlja tudi pri živalih, denimo tistih, ki nekaj mesecev hibernirajo. Pri ljudeh, ki imamo ves čas dostop do hrane, pa je ta odziv postal zdravju škodljiv, saj zaradi tega odziva in dejstva, da ljudje neprestano uživamo fruktozo, pri ljudeh posledično nastaja in kopiči maščevje.

Čeprav fruktoza praviloma ne vpliva na nagle dvige krvnega sladkorja pa raziskave navajajo, da prekomerno uživanje fruktoze, katere pomemben vir je tudi med (prekomerno je nad 25 odstotki dnevnega energijskega vnosa), spremeni presnovo maščob in povečuje njihov nivo v krvi (lipidi), povečuje tveganje za inzulinsko odpornost in povečuje kopičenje maščob v predelu trebuha. Ni pa dokazov, ki bi potrjevali, da se morajo sladkorni bolniki izogibati naravno prisotni fruktozi, denimo v sadju in zelenjavi.

Nacionalni inštitut za javno zdravje

Le eden od dejavnikov tveganja

Dr. Eamon Laird, postdoktorski študent iz Univerze v Limericku (Irska), ki v raziskavo ni vpleten, je za portal Medical News Today dejal, da je hipoteza o povezavi med fruktozo in debelostjo zanimiva, da morda lahko v določeni meri pojasni povečevanje deleža debelih ljudi, vendar pa opozarja, da gre le za en dejavnik, ki prispeva k debelosti: “Debelost in metabolni sindrom sta multifaktorski stanji, povezani z več dejavniki. Pomembni dejavniki, ki prispevajo k nastanku so premalo telesne aktivnosti, nezdrav življenjski slog, kot so kajenje, uživanje alkohola, različne oblike zasvojenosti, slabe prehranske navade, pomanjkanje vitaminov, socio-ekonomski, ter celo genetski in etnični dejavniki.

Z debelostjo povezanih kar nekaj bolezni, denimo: sladkorna bolezen tipa 2, visok krvni tlak, srčne bolezni, kap, spalna apneja, metabolni sindrom, osteoartritis, nekatere vrste raka in težave v duševnem zdravju.

Kaj je fruktoza

Portal veskajjes.si navaja, da je fruktoza enostaven ogljikov hidrat ali monosaharid, v primerjavi z namiznim, belim sladkorjem pa je slajša. Fruktoza je skupaj z glukozo tudi sestavina belega in rjavega sladkorja. V naravi je fruktoza (tudi sadni sladkor) predvsem v sadju. Vse več pa je na trgovskih policah tudi več živil z dodano fruktozo. Raziskave pa kažejo, da fruktoza v sadju in medu ne povzroča enakih presnovnih učinkov kot tista, ki jo dodajo živilom, kar naj bi bila predvsem posledica dejstva, da so v sadju in medu prehranske vlaknine in antioksidanti.

V zadnjih letih je bilo objavljenih več znanstvenih člankov, ki kažejo na povezavo med uživanjem večje količine fruktoze (sladke pijače in slaščice) in povečanim tveganjem za nastanek nekaterih civilizacijskih bolezni, kot so debelost, sladkorna bolezen tipa 2, zamaščena jetra in metabolni sindrom. Nekatere študije tudi navajajo, da uživanje fruktoze in sladkorja s sladkimi pijačami pri mladostnikih povečuje tveganje za nastanek srčno-žilnih obolenj in povišan krvni tlak. V nekaterih člankih prekomerno uživanje fruktoze primerjajo tudi s škodljivimi učinki etanola (alkohola). Presnova fruktoze za razliko od glukoze ni odvisna od inzulina in poteka v jetrih.

veskajjes.si

Viri:

  • https://nijz.si/zivljenjski-slog/prehrana/o-medu-kot-zivilu/
  • https://www.medicalnewstoday.com/articles/how-does-fructose-intake-contribute-to-obesity?utm_source=Sailthru%20Email&utm_medium=Email&utm_campaign=MNT%20Daily%20News&utm_content=2023-08-07&apid=39693366&rvid=651d17b0efbed9902de78dfc951e07f1d53150a02c19057b5a98bab814a1eff2#Dietary-sources-of-fructose
  • https://veskajjes.si/nasveti-in-novice/51-nasveti-za-zdravo-prehranjevanje/fruktoza
Avtor
Piše

N. K.

Več novic

New Report

Close