Julijin boj: “Dobila sem vse mogoče diagnoze, le diagnoze rak ne”

I. K., 20. januar 2023
Onkologija
Julia Bottar

Shujšala je za 38 kilogramov, nato pa se je nenadoma spet začela rediti.

Nemška prehranska blogerka Julia Bottar, ki ji na Instagramu sledi več kot 460 tisoč ljudi, svoje sledilce razvaja s slastnimi in zdravimi recepti, s pomočjo katerih je izgubila 38 kilogramov. Z njimi pa je delila tudi žalostno zgodbo. Lepotica ima raka ščitnice.

Julia pravi, da so se njene težave najprej pokazale na tehtnici. Kljub redni telesni aktivnosti in nizkokalorični hrani se je spet začela rediti. Poleg tega je bila neizmerno utrujena. “Vstala sem in takoj bi se lahko spet ulegla. To nisem bila jaz,” je povedala za Bild in dodala, da je tudi opazila, da ji razpoloženje niha.

Hodila je od zdravnika do zdravnika, pravo diagnozo pa je dobila šele pred petimi meseci. “Poslušala sem svojo intuicijo. Zdravniki so me odslovili, češ da so krive kontracepcijske tablete, ki jih jemljem že več kot 15 let. Prenehala sem jih jemati. Veliko sem preizkusila, dobila sem veliko napačnih diagnoz, nisem pa obupala.” 30-letnica pravi, da je bila hvaležna, ko so končni nekaj odkrili, saj je dobila potrditev, da si težav ne domišlja. Vozličke v ščitnici je pokazala ultrazvočna preiskava.

Lani so jo operirali, sedaj pa prestaja še terapijo z radiojodom, ki je pri njej na srečo učinkovita. “Julija me čaka še druga terapija, nato pa, vsaj mislim tako, bom popolnoma zdrava,” je optimistična. “Ne bojim se, da bi se rak vrnil, saj sem se naučila živeti v sedanjosti. Prej sem živela v preteklosti ali v prihodnosti, kar pomeni, da sem se obremenjevala s stvarmi, ki se nato niso nikoli zgodile,” je še dodala.

Njena zgodba je morda rešila več življenj. “Na podlagi moje zgodbe je več sto žensk obiskalo zdravnika. Na žalost poročajo o hudih diagnozah, kot so avtoimunske bolezni, rak, ciste. Jezna sem in žalostna, ker se moraš boriti, da te zdravnik vzame resno.”

Foto: Profimedia

Pojavnost te vrste raka tudi pri nas raste

“Rak ščitnice je redka bolezen, ki predstavlja približno 1 % vseh rakov. Tako kot drugod po svetu tudi v Sloveniji incidenca raste. Najverjetneje je vzrok za to boljša in zgodnejša diagnostika, ki omogoča odkrivanje raka, še preden je klinično prepoznan. V Sloveniji je v letu 2019 za rakom ščitnice na novo zbolelo 202 oseb. Ločimo štiri podtipe raka ščitnice: papilarni karcinom ščitnice, folikularni karcinom, medularni karcinom in anaplastični karcinom ščitnice. Podtipi se ločijo med sabo glede na potek bolezni, patohistološko sliko in prognozo bolezni. Najpogostejši je papilarni rak ščitnice, ki predstavlja 80 % vseh primerov,” so zapisali na spletni strani Onkološkega inštituta Ljubljana, o simptomih pa povedali: “Rak ščitnice se kaže kot neboleča oteklina, ki običajno raste počasi. V manj kot 5 % je vozel (nodul) v ščitnici rak ščitnice. Prvi znaki raka ščitnice so lahko povečana bezgavka na vratu, bolečina ali sprememba glasu ter težave s požiranjem ali dihanjem.”

Avtor
Piše

I. K.

Forum

Naši strokovnjaki odgovarjajo na vaša vprašanja

Poleg svetovanja na forumih, na portalu Med.Over.Net nudimo tudi video posvet s strokovnjaki – ePosvet.

Kategorije
Število tem
Zadnja dejavnost
3,833
16.07.2024 ob 14:41
1,539
11.07.2024 ob 12:27
913
08.07.2024 ob 11:36
Preberi več

Več novic

New Report

Close