Kaj pomenijo obloge (in druge spremembe) na jeziku?

Ženska kaže suh jezik, ki ima razpoke
Foto: Profimedia

Zdrav jezik je rožnate barve, čeprav se odtenek lahko razlikuje od človeka do človeka, od temno do svetlo rožnate barve.

Naš jezik ima ključno vlogo pri prehranjevanju, govorjenju in drugih pomembnih funkcijah. Ne gre za eno samo mišico, temveč za mišični organ, sestavljen iz osmih parov mišic. Površina jezika je prekrita z drobnimi izboklinami (papile), ki jih lahko vidimo in otipamo, kar mu daje hrapavo površino. Včasih papile zamenjamo za brbončice, vendar to niso – le majhen del papil od 200.000 do 300.000 papil vsebuje brbončice. Odrasli imajo do 10.000 brbončic, ki so s prostim očesom nevidne in so skoncentrirane predvsem na konici, straneh in zadnjem delu jezika.

Na jeziku lahko včasih opazimo različne obloge. Manjša količina bele obloge je normalna. Večje spremembe ali razbarvanje pa lahko kažejo na bolezen ali druge težave. Kaj lahko obloge in druge spremembe na jeziku povejo o zdravju?

Bele obloge

Ena najpogostejših sprememb pri zdravih ljudeh je pojav belih oblog na jeziku. To se lahko zgodi, če prenehamo čistiti jezik, saj se začnejo kopičiti ostanki hrane in mikrobi, ki povzročijo nastanek belih oblog.

Z nežnim čiščenjem (s strgalom za jezik) se ta obloga odstrani. Odstranitev mikrobov z jezika zmanjša tveganje za kronične okužbe, ki se lahko prenesejo na druge organe in povzročijo resne bolezni.

Rumene obloge

Rumene obloge so lahko znak glivične okužbe – oralne kandidoze. Pogosteje se pojavlja pri starejših ljudeh, ki jemljejo več zdravil ali imajo sladkorno bolezen. Zaradi začasne oslabitve imunskega sistema ali uporabe antibiotikov lahko po bolezni prizadene tudi otroke in mlade odrasle.

Temne obloge

Videz temnih oblog oziroma “kosmatega jezika” lahko povzročita kajenje ali uživanje močno obarvane hrane in pijače, kot so čaj, kava, jedi s kurkumo … To je lahko tudi posledica slabše ustne higiene in razrasta bakterij.

Rdeč in boleč jezik

Rdeč in boleč jezik lahko kaže na več težav, denimo:

  • Pomanjkanje hranil, kot sta folna kislina ali vitamin B12
  • Določene bolezni
  • Vnetje
  • Poškodbe zaradi vročih pijač ali hrane
  • Razjede, vključno s prehladnimi in gnojnimi razjedami
  • Sindrom pekočih ust

Suh jezik

Številna zdravila lahko povzročijo suha usta, imenovana tudi kserostomija. Med njimi so antidepresivi, antipsihotiki, mišični relaksanti, zdravila proti bolečinam, antihistaminiki in diuretiki. Suh jezik pa je lahko tudi posledica dehidracije.

Lahko spremembe kažejo tudi na raka?

Bele ali rdeče lise na jeziku, ki jih ni mogoče odstraniti, so dolgotrajne, ali se celo večajo, naj pregleda zobozdravnik. Enako velja za dolgotrajne neboleče razjede.

V Sloveniji na leto odkrijejo približno 258 primerov raka ustne votline (200 moških in 58 žensk), 80 odstotkov primerov odkrijejo zobozdravniki v ambulantah. Simptomi, ki se pojavijo ob napredovalem raku jezika so bolečina, enostranska rana, ki se ne zaceli, oteženo požiranje in žvečenje zaradi slabše gibljivosti jezika, bolečine v področju ušesa, otekline in deformacije, ki lahko zaprejo dihalne poti. Pri kar 25 odstotkih je prvi simptom povečana bezgavka, kar že pomeni metastazo na vratu. Preberite več o raku ustne votline in žrela.

Čiščenje jezika

Jezik lahko očistimo tako, da ga nežno zdrgnemo z navadno zobno ščetko. S tem odstranimo ostanke hrane in preprečimo, da bi se na njegovi hrapavi površini nabirali mikrobi. Uporabimo lahko tudi posebno strgalo za jezik.

Vir: https://studyfinds.org/you-need-to-clean-your-tongue/

Avtor
Piše

N. K.

Forum

Naši strokovnjaki odgovarjajo na vaša vprašanja

Poleg svetovanja na forumih, na portalu Med.Over.Net nudimo tudi video posvet s strokovnjaki – ePosvet.

Kategorije
Število tem
Zadnja dejavnost
6,179
01.10.2024 ob 09:47
3,284
17.09.2024 ob 07:01
24,489
29.09.2024 ob 16:58
13,217
28.07.2024 ob 16:00
143,615
04.10.2024 ob 06:42
Preberi več

Več novic

New Report

Close