Jersey finger – poškodba prsta pri športu

Oglasno sporočilo , 27. november 2024
PROMO
Powered by:
Foto: Medicofit
Foto: Medicofit

Ste že slišali za poškodbo kit upogibalk prstov roke, znano kot »Jersey finger«? Ali ste vedeli, da tovrstne poškodbe najpogosteje prizadenejo športnike, ki se ukvarjajo s kontaktnimi športi, kot so ameriški nogomet in ragbi? Kako se poškodba sploh zgodi in po katerih simptomih jo prepoznamo?

Jersey finger je travmatska poškodba, pri kateri pride do avulzije (trganja) tetive upogibalke prsta, običajno na mestu pritrditve na distalno falango. Rezultat je izguba sposobnosti upogibanja distalnega prsta (DIP sklep), kateri sta pridruženi še bolečina ter šibkost.

Čeprav se lahko jersey finger pojavi na katerem koli prstu roke, je v 75 % prizadet prstanec!

Nezdravljeni primeri v večini privedejo do trajnih nezmožnosti upogibanja prsta ter bolečin in težav pri opravljanju vsakodnevnih nalog, kar lahko preprečimo s specialno rehabilitacijo! Vas zanima kako ta poteka v eni vodilnih klinik fizioterapije v Sloveniji?

Kaj je Jersey finger in kako nastane?

Jersey finger je poškodba pri kateri pride do pretrganja tetive globokega upogibalca prstov (flexor digitorum profundus ali FDP) z njenega narastišča na končnem členku prsta. Tetiva igra ključno vlogo pri upogibu prstov in je bistvena za močan oprijem.

Tetiva FDP se nahaja globoko v sprednjem delu podlakti in se razdeli na štiri tetive, ki potekajo do končnih členkov kazalca, sredinca, prstanca in mezinca!

Najpogostejši mehanizem poškodbe jersey finger-ja je prisilna ekstenzija prsta med njegovo maksimalno fleksijo, kar se največkrat zgodi med športno aktivnostjo, ko igralec poskuša zadržati ali ”zgrabiti” nasprotnika.

Ob poškodbi posameznik ne more več upogniti zadnjega členka poškodovanega prsta, kar povzroči bolečino in občutek šibkosti!

Poškodba Jersey finger-ja zahteva posebno obravnavo, katere cilj je bolniku omogočiti normalno funkcionalnost dlani!

Foto: Medicofit
Foto: Medicofit

Kakšna je klinična slika poškodbe?

Pacienti, ki zaradi poškodbe jersey finger-ja obiščejo ambulanto klinike Medicofit, običajno poročajo o značilnih simptomih, ki se pojavijo takoj po akutni poškodbi. Najpogosteje navajajo:

  • Ostro bolečino v predelu distalnega interfalangealnega (DIP) sklepa, ki nastane ob poskusu močnega prijema,
  • oteklino in občutljivost prizadetega prsta na dotik, zlasti okoli končnega členka. Oteklina je lahko izrazita, kar otežuje natančno klinično oceno v akutni fazi.
  • Nezmožnost upogiba distalnega členka (DIP sklepa), ter
  • »neobičajen položaj prsta«, ki je v primerjavi z ostalimi iztegnjen.

Pomembno je, da omenjenih simptomov in znakov ne ignorirate in si čim prej poiščete in zagotovite ustrezno pomoč in obravnavavo!

Kako postavimo diagnozo?

Diagnozo poškodbe jersey finger-ja se postavi s temeljitim kliničnim pregledom. Prizadeti prst je običajno boleč in otekel, pacient pa ne more aktivno upogniti distalnega interfalangealnega (DIP) sklepa.

Pri palpaciji oz. tipanju področja je bolečina najbolj izrazita na mestu pritrditve globoke fleksorne tetive (FDP) na distalni falangi.

Pri določenih tipih poškodb lahko bolečino zaznamo tudi v dlani ali vzdolž prsta!

Klinični pregled dopolnjujejo tudi slikovne preiskave med katerimi rentgensko slikanje pokaže avulzijske kostne fragmente, ki vplivajo na potek zdravljenja. Pomembne informacije podata tudi ultrazvok in MRI.

Tipi poškodbe

Morda vas bo presenetilo, da poškodbe jersey finger-ja razvrščamo v tri glavne tipe, kar vpliva na obseg poškodbe in pristop k zdravljenju.

Pri Tipu I gre za popolno avulzijo tetive globokega fleksorja (FDP), pri kateri ni prisotnih kostnih fragmentov. Ta tip poškodbe povzroči popolno nezmožnost upogiba distalnega interfalangealnega (DIP) sklepa, saj tetiva ni več pritrjena na kost. Zdravljenje običajno zahteva kirurško intervencijo.

Tip II vključuje avulzijo tetive skupaj z majhnim kostnim fragmentom, ki se odtrga skupaj s tetivo. Tetiva se običajno premakne nekoliko bližje PIP sklepu, kar povzroči delno izgubo gibljivosti in funkcionalnosti prsta.

Avulzijo tetive z večjim kostnim fragmentom opisuje Tip III. Kljub avulziji tetiva ostane na mestu, saj je še vedno pritrjena na volarno ploščo (del kosti na notranji strani sklepa). V tem primeru je tetiva lahko še vedno funkcionalna, vendar z zmanjšano močjo upogiba.

Ekipa strokovnjakov klinike Medicofit je specializirana za natančno oceno in celostno zdravljenje kompleksnejših poškodb pri čemer si pomagajo z napredno diagnostiko, prilagojenimi terapijami in individualnim pristopom!

Foto: Medicofit
Foto: Medicofit

Možnosti zdravljenja

Ker večina poškodb vključuje avulzijo tetive, kar pomeni, da tetiva odstopi od svojega narastišča, je zdravljenje jersey finger-ja v večini kirurško.

Po operaciji ključno vlogo igra predvsem fizioterapija, saj brez ustrezne rehabilitacije posledice lahko ostanejo dolgotrajne in vključujejo zmanjšano moč, omejeno gibljivost in tveganje za ponovne poškodbe prstov!

Kako za uspešno okrevanje poskrbi specialna fizioterapija?

Po operaciji jersey finger-ja fizioterapija v kliniki Medicofit temelji na skrbno načrtovanem in strukturiranem rehabilitacijskem programu, ki je prilagojen vsakemu pacientu.

Po operaciji se pycientom običajno najprej namesti opornica, ki prste prisili v položaj, ki omogoča optimalne pogoje za celjenje.

Zgodnja pasivna mobilizacija se običajno začne že v prvih 3 do 5 dneh po operaciji, saj je ohranjanje gibljivosti ključnega pomena za preprečevanje togosti sklepa in nastanek brazgotin.

Fizioterapija v zgodnji fazi vključuje nežne pasivne vaje, ki postopoma prehajajo v aktivne. Če se pojavijo težave z gibljivostjo DIP ali PIP sklepa, so lahko koristne dinamične opornice, ki omogočajo postopno raztezanje in izboljšanje funkcije sklepa!

Okoli 8. tedna po operaciji se začnejo postopoma uvajati vaje za krepitev mišic, pri čemer je poudarek na obnovi moči prijema in stabilnosti zapestja.

Foto: Medicofit
Foto: Medicofit

Pomembno je, da se pacienti izogibajo večjim bremenom. Polna aktivnost je običajno dovoljena med 10. in 12. tednom, ko je tetiva dovolj močna za prenašanje večjih obremenitev.

V kliniki Medicofit rehabilitacijski program ni osredotočen zgolj na obnovo prsta, temveč tudi na krepitev celotne roke in podlakti, saj le tako zagotovimo celovito stabilnost in funkcionalnost.

Do hitrejšega okrevanja strokovnjakom klinike Medicofit pomaga tudi sodobna oprema aparatov  kot so ultrazvočna KRIO terapija, SIXTUS WINTECARE tecar, SUMMUS laser ter EMS DOLORCAST udarni valovi.

Strokovna fizioterapija klinike Medicofit omogoča odlično prognozo, saj se večina pacientov  uspešno vrne k vsakodnevnim in športnim aktivnostim brez omejitev!

Ne odlašajte z zdravljenjem! Zagotovite si termin pri strokovnjakih klinike Medicofit, kjer bodo poskrbeli za vaše hitro okrevanje in vrnitev v lahkoten vsakdan!

VIRI

Kong AC, Kitto A, Pineda DE, Miki RA, Alfonso DT, Alfonso I. Four Anchor Repair of Jersey Finger. Iowa Orthop J. 2021 Dec;41(2):95-100. PMID: 34924876; PMCID: PMC8662931.

Goodson, A., Morgan, M., Rajeswaran, G., Lee, J. in Katsarma, E. (2010). CURRENT MANAGEMENT OF JERSEY FINGER IN RUGBY PLAYERS: CASE SERIES AND LITERATURE REVIEW. Hand Surgery, 15(02), 103–107. https://doi.org/10.1142/S0218810410004710

Xu, L., Wang, M., Trenga, A., Grindel, S. in Daley, R. (2021). The Ideal Insertion Site for the Flexor Digitorum Profundus Tendon in Jersey Finger Repair: A Biomechanical Analysis. The Journal of Hand Surgery, 46(5), 426.e1-426.e6. https://doi.org/10.1016/j.jhsa.2020.10.018

Freilich, A. M. (2015). Evaluation and Treatment of Jersey Finger and Pulley Injuries in Athletes. Clinics in Sports Medicine, 34(1), 151–166. https://doi.org/10.1016/j.csm.2014.09.001

Forum

Naši strokovnjaki odgovarjajo na vaša vprašanja

Poleg svetovanja na forumih, na portalu Med.Over.Net nudimo tudi video posvet s strokovnjaki – ePosvet.

Kategorije
Število tem
Zadnja dejavnost
164,511
27.11.2024 ob 11:17
298,613
27.11.2024 ob 12:16
113,060
27.11.2024 ob 12:15
Preberi več

Več novic

New Report

Close