Ko so raziskovalci pregledali mikrobiome odraslih starih do 60 let, ki so imeli diagnosticiranega raka debelega črevesa in danke, so odkrili nenavadno visoko raven molekul, pridobljenih s prehrano, imenovani metaboliti (presnovki).
“Raziskovalci – vključno mi sami – smo se osredotočali na črevesni mikrobiom kot glavni dejavnik tveganja za nastanek raka debelega črevesa. Vendar naši podatki kažejo, da je glavni dejavnik prehrana,” je v sporočilu za medije povedal dr. Naseer Sangwan, direktor centra za mikrobno sekvenciranje in analitiko na kliniki Cleveland in soavtor študije, ki je bila objavljena v publikaciji Nature Precision Oncology.
Manj predelane hrane in rdečega mesa, manj kolorektalnega raka?
Raziskovalci so ustvarili algoritem umetne inteligence, s katerim so pregledali številne podatkovne zbirke v objavljenih študijah, da bi ugotovili, kateri dejavniki najbolj prispevajo k tveganju za nastanek raka debelega črevesa in danke. Ključno področje, ki so ga raziskali, je bil črevesni mikrobiom. Prejšnje raziskave so namreč pokazale pomembne razlike v sestavi črevesja med mlajšimi in starejšimi odraslimi z rakom debelega črevesa in danke, ena najbolj presenetljivih razlik je bila v metabolitih, prisotnih v črevesnem mikrobiomu. Pri mlajših osebah so bile ugotovljene višje ravni metabolitov, ki sodelujejo pri proizvodnji in presnovi aminokisline, imenovane arginin, ter metabolitov, ki sodelujejo v ciklu sečnine.
Avtorji menijo, da so ti metaboliti verjetno posledica prekomernega uživanja rdečega mesa in predelane hrane. Trenutno preučujejo nacionalne zbirke podatkov, da bi potrdili svoje ugotovitve. Ampak kot kaže, bi uživanje manj rdečega mesa in predelane hrane lahko zmanjšalo tveganje za raka debelega črevesa in danke.
Uživanje zdrave prehrane je eden od dostopnih načinov za zmanjševanje tveganja raka debelega črevesa in danke, meni dr. Suneel Kamath, gastrointestinalni onkolog na kliniki Cleveland in glavni avtor študije. Pravi, da se o tem prehranskem vidiku vedno pogovori s svojimi pacienti in bližnjimi, ki jih spremljajo, zato da jih opremi z znanjem, ki ga potrebujejo za informirano odločanje o življenjskem slogu, ki vpliva tudi na pojavnost raka.
Vir: https://studyfinds.org/colorectal-cancer-diet/