Resnica je, da obstaja več kot 100 revmatoloških boleznih, ki se lahko pojavljajo v vseh življenjskih obdobjih, smo izvedeli v podkastu Sladko na kratko, v katerem sta se pogovarjali revmatologinja Svjetlana Drljaća, dr. med., in diabetologinja Jani Komel, dr. med. Zdravnici sta osvetlili problematiko številnih revmatičnih bolezni, zlasti tistih, ki se pogosteje pojavljajo pri osebah s sladkorno boleznijo.
Ali sladkorna bolezen lahko poslabša bolezni sklepov in veziva?
Nekatere revmatološke bolezni se pogosteje pojavljajo pri osebah s sladkorno boleznijo, pritrjuje revmatologinja. Kot sta razkrili zdravnici, se pri osebah s sladkorno boleznijo pogosteje pojavljajo vnetje kit in sklepnih ovojnic, kamor spada tudi sindrom zmrznjene rame, ter bolezen omejene gibljivosti roke, ki se kaže z zadebeljeno kožo na prstih na roku, zaradi česar bolnik ne more povsem iztegniti prstov na rokah. Pogostejši je tudi sindrom zapestnega prehoda, zaradi katerega imajo osebe v rokah občutek mravljinčenja, pa tudi nekatere bolj resne bolezni, kot sta denimo Charcotova artropatija in revmatoidni artritis, ki pa zahtevajo obravnavo pri revmatologu in zdravljenje, saj se sicer lahko razvijejo v bolezni, ki povzročajo invalidnost.
Več o tem, kakšne so lahko posledice in zapleti pridruženih revmatoloških bolezni, prisluhnite v podkastu Sladko na kratko, kjer sta zdravnici pojasnili tudi, kako si lahko pri nekaterih težavah bolniki sami pomagajo, pa tudi, kako se nekatere od teh bolezni zdravijo.
Bolečina v sklepi: vnetna ali degenerativna/mehanska?
Zdravnici sta pojasnili tudi, kako lahko ločimo vnetno od nevnetne (mehanske) bolečine sklepov: vnetna bolečina sklepov se navadno pojavlja ponoči in zjutraj, čez dan pa je manj izražena. Pacienti navajajo tudi dolgotrajno jutranjo okorelost, ki lahko traja tudi več ur. Nevnetna bolečina pa se pojavlja predvsem pri določenih gibih, obremenitvah, tudi ob spremembah vremena. Pri vnetni bolečini gibanje običajno bolečino omili, pri mehanski pa jo poslabša.