Je pokanje členkov nevarno?

N. K. , 05. april 2025
Novice
Lepa ženska poka členke
Foto: Profimedia

Kaj je tisti grozni zvok, ko kdo “pokamo členke” v prstih in ali je to nevarno?

Pokanje členkov/sklepov je ena izmed tistih razvpitih navad, ki lahko pri večerji sproži burne odzive. Nekateri se nanj ne ozirajo, spet drugi zgroženo protestirajo: “Ali res nihče ne pomisli na artritis?!”

Ne glede na to, kako nadležna se komu zdi ta navada, je fascinantno, kako lahko že majhen premik prsta povzroči tako glasen zvok, da se tako sliši. O tem, kaj se dogaja v naših členkih, ko slišimo ta značilni pok, so opisali na portalu I fucking love science.

Zakaj pokajo sklepi?

Leta 2015 so znanstveniki izvedli nenavadno študijo, v kateri so sodelujočega namestili v aparat za magnetno resonanco (MRI) in mu na prst pritrdili napravo, ki je omogočala spremljanje dogajanja v sklepu v realnem času. Dolgo časa je veljalo prepričanje, da pokanje sklepov povzroča sesedanje majhnih plinskih mehurčkov v sinovialni tekočini, ki obdaja sklepe (sinovialna tekočina prenaša hranila v hrustanec in deluje kot mazivo). Vendar je ta študija to teorijo ovrgla.

Raziskovalci so ugotovili, da pri pokanju prstov dejansko nastane plinska votlina tam, kjer je prej ni bilo. Gre za proces, imenovan tribonukleacija. Gre za to, da ko pri premikanju sklepnih površin v členkih pride do kritične sile, se površine nenadoma ločijo in ustvarijo vakuumu podobno votlino, napolnjeno s plinom – in to povzroči značilni pok.

Podoben eksperiment z uporabo ultrazvoka je dodatno osvetlil pojav

Ultrazvok lahko zazna procese v telesu do 100-krat hitreje kot magnetna resonanca in opazi tudi do 10-krat manjše spremembe. Kaj so torej raziskovalci videli? “Opazili smo svetel blisk na ultrazvoku, kot da bi v sklepu eksplodiral ognjemet,” je pojasnil dr. Robert D. Boutin, profesor radiologije na Univerzi Kalifornije v Davisu. Njegova ekipa meni, da sta pokanje členkov/sklepov in blisk na ultrazvoku povezana s spremembami tlaka zaradi plinskega mehurčka v sklepu. Čeprav raziskava ni dokončno razjasnila, ali je zvok posledica nastanka ali sesedanja mehurčka, je Boutin za Washington Post izjavil, da blisk vedno sledi pokanju, kar bi lahko podprlo teorijo o nastanku mehurčka.

Ali je pokanje prstov škodljivo?

Prej omenjena raziskava, kjer so pokanje v členku opazovali z MRI, je pokazala, da plinska votlina ostane v sklepu tudi po tem, ko zvok izgine, nato pa postopoma izgine brez vidnih poškodb sklepa. Pokanje prstov dolgoročno ni spremenilo razmika med sklepnimi površinami, a velja poudariti, da je bila raziskava izvedena le na enem udeležencu.

Druge raziskave prav tako niso našle ‘nobenih takojšnjih negativnih’ učinkov pokanja prstov. Tudi klinika Johns Hopkins navaja, da ni dokazov, da bi bila ta navada povezana z nastankom artritisa – kar je pogosto glavni argument tistih, ki nasprotujejo pokanju prstov.

Seveda pa je vsak organizem drugačen. Če ob pokanju prstov občutite bolečino ali druge neprijetne simptome, se je vsekakor priporočljivo posvetovati z zdravnikom.

Viri:

Avtor
Piše

N. K.

Forum

Naši strokovnjaki odgovarjajo na vaša vprašanja

Poleg svetovanja na forumih, na portalu Med.Over.Net nudimo tudi video posvet s strokovnjaki – ePosvet.

Kategorije
Število tem
Zadnja dejavnost
164,695
11.04.2025 ob 12:05
299,055
11.04.2025 ob 12:44
113,124
10.04.2025 ob 17:23
Preberi več

Več novic

New Report

Close