Zimskega časa si mnogi brez slastnih mandarin ne znajo predstavljati. Mandarine in pomaranče so si glede hranilnih snovi zelo podobne, a z eno veliko razliko – mandarine vsebujejo znatno več beta-karotena, a nekoliko manj vitamina C.
“87 odstotkov mandarine predstavlja voda. V primerjavi z drugimi citrusi vsebuje največ sladkorja, kar se odraža tudi pri okusu. Je bogata z vitaminom C, vsebuje pa tudi več vitamina A glede na druge citruse. Med minerali je najbolj zastopan kalij,” pišejo na portalu Prehrana.si.
Na spletni strani Fitbbok dodajajo, da so mandarine bogate tudi z antioksidanti in flavonoidi, ki dokazano delujejo protivnetno, protirakavo, uravnavajo krvni tlak in ščitijo srce. “Dve ali tri slastne mandarine vsak dan in zadovoljili ste dnevno potrebo po vitaminu C. S to strategijo imate dobre možnosti, da zimo preživite zdravi. Zakaj je vitamin C nujen za zdrav in močan imunski sistem? Spodbuja proizvodnjo fagocitov, ki imajo sposobnost absorbiranja in uničenja patogenov, kot so bakterije in virusi,” še pišejo na Fitbook.
Mandarine vsebujejo tudi spojino, imenovano nobiletin, ki naj bi ščitila pred Alzheimerjevo in Parkinsonovo boleznijo. Nobiletin naj bi krepil celice, ki proizvajajo dopamin. Uničenje teh celic vodi do napredovanja Parkinsonove bolezni. To še ni vse. Leta 2020 je ameriška študija, izvedena na miših, odkrila, da ta spojina preprečuje kopičenje maščob.
Je treba bele niti odstraniti?
Bele nitke niso okusne, so pa zdrave, pravi strokovnjakinja za prehrano Sophie Brünke. “Nobiletin in druga hranila najdemo predvsem v albedu, kot se belim nitim reče v tehničnem žargonu. Če želite v celoti izkoristiti antioksidativni učinek mandarine, se torej ne trudite preveč z lupljenjem. Tu je tudi več vlaknin kot v mesu sadeža in znano je tudi, da spodbujajo zdravo črevesno floro.”