Izpostavljenost naravnim nesrečam lahko povzroči hude duševne stiske

Otožna ženska se drži za glavo
Foto: Profimedia

Poplave povzročijo izgubo premoženja, domov, dragocenih spominov in celo življenj. Poleg fizičnih posledic se globoko dotaknejo tudi duševnega zdravja ljudi. To so nove okoliščine, ki se šele kažejo na terenu.

Naravne katastrofe lahko sprožijo širok spekter čustev, vključno s strahom, tesnobo, žalostjo, jezo in obupom. Ljudje, ki so doživeli poplave, se pogosto počutijo nemočne, saj se soočajo z nepričakovanimi in izredno zahtevnimi okoliščinami. Izguba doma in osebnih stvari lahko vodi do občutkov izolacije in negotovosti glede prihodnosti, opozarjajo strokovnjaki programa OMRA – Z večjo pismenostjo o duševnem zdravju do obvladovanja motenj razpoloženja.

Posledice izpostavljenosti naravni katastrofi

Po doživetju in izpostavljenosti naravni katastrofi se lahko pojavijo tudi simptomi posttravmatske stresne motnje (PTSM), kot so nočne more, pretirana previdnost, stanje povečane budnosti, razdražljivost in težave s koncentracijo. Nekateri ljudje skušajo odmisliti in potlačiti spomin na poplave ali pa jih prežemajo ponavljajoče se misli o dogodku. Lahko se pojavijo depresivni simptomi, ki vključujejo občutke žalosti, brezupa, izgube zanimanja za aktivnosti in težave s spanjem.

Posttravmatska stresna motnja (PTSM) je močna anksiozna reakcija, ki je posledica izpostavljenosti enemu ali več hudim dogodkom oziroma travmam. Pojavi se lahko potem, ko je oseba doživela ali videla npr. prometno nesrečo, potres, poplave, nasilje, vojno idr. Pri tem je občutila hud strah in občutke nemoči ali pa je doživela šok. Za PTSM sta poleg intenzivnega čustvenega in telesnega odziva značilna še dolgotrajno podoživljanje travmatičnega dogodka ter izogibanje vsemu, kar spominja nanj. PTSM se ne pojavi pri vsakem človeku. Namreč, več oseb lahko doživi isti travmatični dogodek, PTSM pa se bo pojavila le pri nekaterih. To je povezano tudi s tem, kako posameznik predeluje travmatične dogodke in kakšne so njegove pretekle izkušnje.

vir: program OMRA

Pomembno se je zavedati, da so duševne stiske po poplavah normalen odziv na okoliščine in da iskanje pomoči ni znak šibkosti. Ljudem, ki so doživeli poplave, je potrebno nuditi psihosocialno podporo, jim pokazati da niso sami in da obstajajo viri podpore. Skupnosti, družine in prijatelji imajo pri zagotavljanju čustvene opore in razumevanja zelo pomembno vlogo.

Nekaj usmeritev, kadar smo sami v stiski

  • Poskrbimo za osnovno varnost in osnovne potrebe – zatočišče, hrano, vodo, nujno medicinsko pomoč. Skrb za telesne potrebe lahko prispeva tudi k občutku varnosti in stabilnosti.
  • Poskušajmo vzpostaviti nadzor nad tistimi področji življenja, na katera lahko vplivamo. Poskrbimo za vzpostavljanje rutine, kjer je to možno.
  • Sprejmimo različna čustva, ki jih doživljamo. Ljudje lahko v dani situaciji doživljamo zelo različna čustva (strah, panika, groza, jeza, bes, praznina ali otopelost), ki se skozi čas spreminjajo. Lahko smo zbegani, nemočni in raztreseni. Ob kriznih dogodkih je običajno, da se po začetnem stanju šoka nekatera čustva in odzivi lahko pojavijo šele z zamikom.
  • S svojimi mislimi in občutki ne ostanimo sami, temveč se o tem pogovarjajmo z drugimi.
  • Poskušajmo najti načine pomiritve, ki so nam pomagali že v preteklosti. Vzemimo si vsaj nekaj časa tudi za dejavnosti, ob katerih se dobro počutimo in nas sprostijo.
  • Poiščimo in sprejmimo pomoč, kadar jo potrebujemo.

13. oktober 2023 – Vabljeni na delavnico OMRA
Čustveni vrtiljak odnosov: prepoznajmo osebnostne motnje med nami
Z delavnico »Čustveni vrtiljak odnosov: prepoznajmo osebnostne motnje med nami» si prizadevamo dvigniti raven obveščenosti in ozaveščenosti o izkušnjah z osebnostnimi motnjami. Prepoznavanje osebnostnih motenj in seznanjenost z njihovimi značilnostmi ter načini okrevanja zmanjšujeta (samo)zaznamovanost ter človeka spodbudita, da prej poišče ustrezno pomoč.
Program Prijava

Psihološka pomoč prizadetim v naravni nesreči in njihovim bližnjim je na voljo tudi preko brezplačnega telefonskega svetovanja

• Društvo psihologov Slovenije. Telefon za psihološko oporo ob poplavah: 080 30 64 (vse dni v tednu med 16. in 22. uro).
• Klic v duševni stiski 01/520 99 00 (vsak dan med 19. in 7. uro zjutraj).
• Zaupna telefona Samarijan in Sopotnik 116 123 (24ur/ dan, vsak dan).

Želite biti na tekočem s podobnimi novicami s področja duševnega zdravja? Naročite se e-novičnik in izobraževalna gradiva programa OMRA.

Avtor
Piše

Andreja Verovšek

Zdravje, preventiva, dobri odnosi in ustvarjanje pogojev za lepše življenje so področja, ki jih raziskujem in na njih aktivno delujem od leta 1999. Po osnovni izobrazbi univ. dipl. soc. del., nadaljevala z delom na področju PR in marketinga za družbeno odgovorne projekte (mag. poslovnih znanosti), danes nadaljujem študij telesno usmerjene psihoterapije. Imate komentar na članek? Pišite nam na [email protected].
Forum

Naši strokovnjaki odgovarjajo na vaša vprašanja

Poleg svetovanja na forumih, na portalu Med.Over.Net nudimo tudi video posvet s strokovnjaki – ePosvet.

Kategorije
Število tem
Zadnja dejavnost
3,669
28.06.2024 ob 07:32
3,913
05.07.2024 ob 13:14
33,809
20.06.2024 ob 23:19
1,236
13.06.2024 ob 21:48
572
20.06.2024 ob 18:14
Preberi več

Več novic

New Report

Close