Kdaj k pediatru ko bolijo trebuh, grlo ali ušesa?

Foto: Profimedia

Pediater odgovarja, da je to odvisno predvsem od celostnega stanja otroka. Pojasni tudi, kako postopati v primeru bolečega trebuščka, grla in ušes.

Visoka vročina, slabo počutje, izcedek iz nosu, kašelj … so pogoste težave, ki spremljajo sezonske virusne bolezni. “Če ob teh težavah otrok lepo pije (tudi, če ima zmanjšan apetit), se zvedavo obnaša, igra, je dobro razpoložen in mu po ustreznem odmerku antipiretika vročina pade, takojšna obravnava ni potrebna,” razloži pediater asist. Jakob Zapušek, dr. med., iz SB Ptuj. Dodaja, da naj tak otrok počiva, uživa dovolj tekočine in čim več hrane, bogate z vitamini, v primeru telesne temperature na 38,5 stopinje Celzija naj prejme antipiretik. “Če pri otroku vročina traja tri dni in ne popusti kljub dobremu počutju, svetujemo pregled pri pediatru.”

Dobra stran vročine je, da močno ovira mikrobe, slaba pa, da otroci ob visoki vročini hitreje dehidrirajo, imajo zelo pospešen utrip srca in pospešeno dihajo. Zato pri temperaturi nad 38,5 stopinje Celzija svetujemo zniževanje tudi pri otrocih, ki niso videti prizadeti.

Asist. Jakob Zapušek, dr. med., spec. pediatrije

V teh primerih je treba takoj k zdravniku

Po besedah Zapuška je treba k pediatru ali dežurnem zdravniku, če ima otrok poleg že omenjenih težav ob vročini še izrazito mrzlico, ki po antipiretiku slabo ali sploh ne upade, če otrok težko diha, večkrat zaporedno bruha, ima neprestano drisko ali ves čas dražeče kašlja.

Bolečine v trebuhu

“Če otrok toži, da ga boli trebušček, ob tem pa ni videti prizadet, se mu lahko da protibolečinsko sredstvo in več naj pije. Ko odvaja blato, se počutje običajno izboljša. Pomaga lahko tudi masaža trebuščka v smeri urinega kazalca. Če se bolečine ne umirijo ali stopnjujejo, pa je treba otroka odpeljati k zdravniku, če je to pozno zvečer ali ponoči, tudi v dežurno ambulanto, saj je vzrokov za bolečine v trebuhu veliko” svetuje asist. Zapušek.

Boleče žrelo

Pediater pravi, da je vzrok za boleče grlo v večini primerov virusna okužba, bakterijske angine so redkejše. Tudi tu velja, če bolečine niso prehude in otrok normalno požira, ga predvsem opazujemo. Dodaja, da če so bolečine v žrelu tako hude, da je otrok prizadet, težko požira, celo težko pije, pa je potreben pregled pri zdravniku, tudi, če otrok nima drugih težav. “Za razliko od hudih bolečin v trebuhu ali ušesu, zgolj zaradi bolečin v žrelu ni treba sredi noči drveti v dežurno ambulanto,” še pove.

Čeprav se obloge v žrelu pogosteje pojavljajo pri bakterijskih okužbah, se lahko pojavijo tudi pri okužbah virusnega izvora – tako niso nujno pokazatelj, da gre za bakterijsko okužbo.

Asist. Jakob Zapušek, dr. med., spec. pediatrije

Bolečine v ušesih

Ob prebolevanju respiratornih okužb pri otrocih pogosto pride tudi do vnetja sluhovoda ali srednjega ušesa – zaradi slabše prehodnosti Evstahijeve cevke. Prvi ukrep za preprečevanje vnetja srednjega ušesa pri otroku z nahodom in prehladnimi znaki je redna in temeljita toaleta nosu s fiziološko raztopino ali drugimi pršilni za nos, poudarja pediater. “Zmotno je mišljenje, da je dovolj nos očistiti dvakrat ali trikrat dnevno. Dejansko svetujemo očistiti nos vsaj desetkrat dnevno, prav tako pri malih otrocih ni dovolj zgolj uporabljati sesalec nosu, ker je večji del nosu zamašen na račun otečene sluznice in ne zamašenosti s sluzjo, ki jo odstranjujemo.

Asist. Zapušek pravi, da če je bolečina blaga, lahko otroku bolečino olajšamo s protibolečinskim sirupom in pediatra obiščemo zjutraj. Če je bolečina huda, pa prav tako otroku bolečino lajšamo s sirupom, zdravnika pa obiščemo takoj, četudi v dežurni službi, saj je vnetje srednjega ušesa zelo boleče in kljuvajoče. Zdravnik bo uho pregledal, ocenil, ali je vnetje serozno ali bakterijsko, po potrebi predpisal antibiotik.

Večina vnetij srednjega ušesa ni nevarnih, če so zdravljena pravočasno. To velja tudi v primeru, ko se pojavi gnojni izcedek, ki hkrati pomeni popolno prenehanje bolečine zaradi počenega bobniča – tudi v tem primeru ni potrebe za skrb. Nadaljuje se s predpisano terapijo in obiščemo izbranega pediatra naslednji dan za ponovni pregled in nadaljnja navodila.

Asist. Jakob Zapušek, dr. med., spec. pediatrije
Avtor
Piše

N. K.

Forum

Naši strokovnjaki odgovarjajo na vaša vprašanja

Poleg svetovanja na forumih, na portalu Med.Over.Net nudimo tudi video posvet s strokovnjaki – ePosvet.

Kategorije
Število tem
Zadnja dejavnost
1,282
12.12.2024 ob 15:54
143
02.06.2021 ob 22:04
31,080
09.12.2024 ob 09:34
Preberi več

Več novic

New Report

Close