Normalno je, da se vsi občasno sprašujemo o naravi vesolja in svojem mestu v njem. Eksistencialna vprašanja so naravni del življenja, v katerem je veliko stvari nepojasnjenih. Če ta vprašanja prevzamejo naše vsakodnevne dejavnosti in vzbujajo občutek močne zaskrbljenosti, strahu ali panike, pa gre morda za eksistencialno tesnobo, navaja spletni portal Healthline, ki ponudi tudi nekaj rešitev, kako se soočiti s tako tesnobo.
Glede na pregled raziskav Ameriškega psihološkega združenja (ang. American Psychological Association) iz leta 2016 so eksistencialne krize del življenja. Na prvi pogled se morda zdijo kot negativne izkušnje, vendar raziskovalci menijo, da so pomembne, saj lahko življenje in odločitve spremenijo na bolje.
Kaj je eksistencialna tesnoba?
Vsi kdaj doživljamo tesnobo, lahko zaradi stresa na delovnem mestu, denarja, zdravja, odnosov … Eksistencialne skrbi so povezane s širšo sliko obstoja: od zavesti, obstoja do vesolja. Lahko jih sprožijo kakšni življenjski dogodki, denimo travmatične izkušnje (bolezen, smrt, ločitev …), lahko spremembe v življenju (rojstvo otroka in skrb zanj), izvirajo iz neznanega (vprašanja ali obstaja življenje po smrti …) itd.
Simptomi eksistencialne tesnobe se lahko kažejo kot:
- Pogosti strahovi, skrbi ali tesnobe
- Dvomi v lastna prepričanja, vrednote, odločitve
- Težave pri sprejemanju odločitev
- Občutek, da bo življenje vedno težko
- Obsedenost z idejami o obstoju
- Umik iz vsakodnevnih aktivnosti
- Občutek osamljenosti
- Občutek krivde ali sramu
- Občutek, da je življenje brez smisla
Prekomerno spremljanje oziroma ‘uživanje’ negativnih vsebin povzroča eksistencialno tesnobo in pesimizem glede človeške narave, je pokazala letos opravljena raziskava.
Soočanje z eksistencialno tesnobo
Če se znajdemo v obdobju, ko nas misli o obstoju, življenju in njegovem smislu spravljajo v tesnobo, se lahko poskusimo s tem soočiti z različnimi tehnikami.
Tehnike čuječnosti: meditacija, dihalne vaje, joga lahko pomagajo umiri tok misli, upočasnijo srčni utrip in umirijo simptome tesnobe.
Terapevtski pristopi: psihoterapija, kognitivna vedenjska terapija sta učinkovita pristopa za obravnavo miselnih vzorcev in vedenja, ki nam pomagajo do bolj mirnega in polnega življenja. Logoterapija je terapevtska tehnika, ki poudarja iskanje smisla življenja, kar lahko olajša tudi številne eksistencialne skrbi.
Zdrav in uravnotežen življenjski slog: raznovrstna hrana, dovolj spanca in gibanja, preživljanje časa na prostem, druženje z osebami, ki so nam ljube, lahko pomagajo ublažiti simptome tesnobe, ter pomagajo, da živimo v trenutku ‘tukaj in zdaj’, prizemljeni.
Pogovor o tem, kar doživljamo: deljenje občutkov tudi lahko pomaga ublažiti eksistencialne skrbi, zbuja občutek povezanost in zavedanje, da v tem nismo sami.
Opredelitev vrednot: prvi korak k temu, da začnemo živeti, kot si želimo, je, da opredelimo, kaj nam je v življenju pomembno. Ko živimo v skladu s svojimi vrednotami, bomo lažje sprejemali odločitve in živeli življenje, ki ga bomo cenili in spoštovali.
Iskanje smisla življenja: nekateri to počnejo z duhovnostjo, religijo, filozofijo …, drugi pri delu, prostovoljstvu ali osebnih odnosih. Po mnenju nekaterih strokovnjakov lahko to, da najdemo svoj smisel v življenju, ščiti pred eksistencialnim strahom.
Ohranjanje pozitivnega razpoloženja: lahko pomaga dojemati življenje kot smiselno – vendar tega ne smemo zamenjati s toksično pozitivnostjo. Če se naučimo prepoznati in ceniti svojo srečo, se lahko pomembno izboljša življenje. To lahko poskusimo doseči tako, da preživljamo čas z ljudmi, ki jih imamo radi, smo telesno aktivni, delamo, kar nas osrečuje, vadimo hvaležnost …
Ste v psihični stiski? Vas muči odvisnost, depresija ali anksiozna motnja? Na forumu Psihoterapija najdete pomoč in svetovanje ob življenjskih dilemah.