Imate doma slab zrak? To lahko vodi v resne težave!

Powered by:

Prah in pršice, delci plesni, prhljaj in dlaka hišnih ljubljenčkov, hlapi agresivnih čistil, ki jih uporabljamo za čiščenje doma, konec koncev tudi trdni delci iz ozračja … Vse to ima lahko škodljiv vpliv na naša dihala in lahko povzroča alergije, razna pljučna vnetja, celo resnejša obolenja pljuč. In sploh v zadnjih dveh letih, ko sta zaradi pandemije covida-19 naš imunski in dihalni sistem še bolj na udaru, bi se morali še toliko bolj posvetiti kakovosti zraka, ki ga dihamo.

Bodite pozorni na trdne delce v kraju, kjer živite

Zadnja leta je veliko govora o kakovosti zraka v okolju. Sploh v hladnejših delih leta, predvsem za urbana središča, namreč Agencija RS za okolje (ARSO) pogosto izda opozorilo o povečani količini zdravju škodljivih trdnih delcev v zraku.

Slovenija sodi med države, kjer je zrak zaradi delcev PM10 med bolj onesnaženimi v Evropi.

“Povišane ravni delcev v zraku se pojavljajo predvsem pozimi, ko se cestnemu prometu, ki je pomemben vir onesnaženosti zraka, priključijo še dodatni viri – kurišča in neugodni klimatski pogoji,” v publikaciji na spletni strani opozarja Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ). Najvišje ravni onesnaženosti zraka z delci lahko tako pričakujemo v večjih mestih, kjer je prisotnih veliko virov onesnaževanja zraka, kot so promet, industrija, kurišča. To so predvsem Celje, Kranj, Ljubljana, Maribor, Murska Sobota, Novo mesto, Zagorje, Trbovlje in Hrastnik, medtem ko se v naših obalnih mestih zaradi ugodnih klimatskih razmer običajno s to težavo ne srečujejo.

Vir: Philip

Če torej za svoj domač kraj zasledite opozorilo o povečanih škodljivih trdnih delcih v zraku, se držite naslednjih ukrepov:

  • Gibanje na prostem omejite na tiste ure dneva, ko so koncentracije trdnih delcev najnižje.
  • Raje kot v mestno središče se odpravite v naravo, na primer v gozd ali park.
  • Izogibajte se fizičnim naporom na prostem.
  • V času največje koncentracije trdnih delcev omejite zračenje stanovanja.
  • Če imate v svoj dom vgrajene ventilacijske sisteme, uporabljajte visoko učinkovite HEPA filtre.
  • Če ventilacijskega sistema nimate, si lahko pri prečiščevanju zraka v svojem domu pomagate tudi s čistilnikom zraka Philips.

Preverite, kako dobro se zavedate dejavnikov, ki vplivajo na kakovost zraka v vašem domu in posledično na zdravje vaših dihal. Za sodelovanje v spodnjem kvizu boste tudi nagrajeni s posebno kodo za lep popust.

Čistilnik zraka Philips učinkovito odstranjuje škodljive delce iz zraka v vašem domu. To dela s filtracijo zraka skozi svoj 3v1 HEPA filter z aktivnim ogljem, ki iz zraka odstrani kar 99,97 % delcev velikosti 3 mm. HEPA filter 3v1 je sestavljen iz treh plasti.

Predfilter ujame večje delce in ščiti HEPA filter pred morebitno poškodbo, ko z njim rokujemo, druga plast je HEPA filter, v sredini pa se nahaja filter iz aktivnega oglja.

Kaj vpliva na slabšo kakovost zraka v našem domu?

Ne le trdni delci iz kraja, kjer živimo, na slabšo kakovost zraka v našem domu vplivajo tudi mnogi drugi dejavniki, na primer vlaga od kuhanja, plesen, ki se pojavlja v skritih kotičkih našega doma, prah in pršice, pogosta uporaba agresivnih čistil in osvežilcev zraka, tudi kadil, sveč, parfumov in dezodorantov. K slabšemu zraku v našem stanovanju ali hiši nenazadnje doprinesejo tudi alergeni, kot so prhljaj in dlaka hišnih ljubljenčkov, cvetni prah.

Da je dolgotrajnejše izpostavljanje vsemu navedenemu lahko zdravju škodljivo, opozarja tudi pulmologinja in specialistka interne medicine dr. Sneža Ulčar, ki pove:

“Takšne stvari lahko seveda pripeljejo do bolezenskih stanj. Če ima človek alergije ali astmo, mu povečana izpostavljenost alergenom in dražljajem vsekakor poslabša stanje ali celo povzroči, da zboli.”

Vir: Philip

Akutni učinki škodljivih delcev v ozračju se pojavijo v primeru kratkotrajnejše izpostavljenosti. Posledice so na primer pogosti prehladi, astma ali kronična obstruktivna pljučna bolezen. Dolgotrajna izpostavljenost, ki traja pet let ali več, pa lahko vpliva tudi na druge kronične bolezni dihal, na bolezni srca in ožilja, zlasti se pojavljajo aritmije, lahko se pojavijo tudi možganske in srčne kapi.

Še posebej za tvegane skupine, kot so dojenčki in otroci, nosečnice, starostniki, ljudje z boleznimi dihal, osebe s srčno-žilnimi obolenji ter drugi kronični bolniki, je nadvse pomembno, da je zrak v domu kakovosten in da vsebuje čim manj našemu organizmu škodljivih delcev.

Tako lahko ukrepate sami …

Za to, da boste doma dihali čim bolj svež, čist zrak, lahko veliko naredite sami. Skušajte upoštevati naslednje napotke:

  • V času opozoril o povečanih trdnih delcih v zraku v kraju, kjer živite, ne pretiravajte s prezračevanjem ali se mu celo izognite. To prestavite na tisti čas dneva, ko bodo deleži trdnih delcev v mejah normale.
  • Prezračevanje je zelo pomembno, ko gre za kakovost notranjega zraka. Posebej po kuhanju ali če oprano perilo sušite na stojalu v stanovanju – v tem primeru se namreč v zrak sprošča še toliko več vlage. Vse prostore svojega doma morate dobro prezračiti vsaj dvakrat dnevno za nekaj minut. Najbolj tako, da na stežaj odprete vsa okna in naredite prepih.
  • Da zmanjšate količino prahu in pršic, imejte doma čim manj oblazinjenega pohištva oziroma pohištva iz blaga. Vzglavnike, odeje, preproge, posteljnino, plišaste igrače in ostale stvari iz blaga čim pogosteje perite, stanovanje tudi redno sesajte.
  • Večkrat v letu preverite skrite kotičke stanovanja, kjer bi se lahko nabirala plesen. Če jo najdete, jo čim prej in čim bolj temeljito sanirajte.
  • Uporabljajte ventilacijske sisteme s HEPA filtri ali pa čistilnik zraka Philips, ki prav tako čisti zrak s pomočjo kakovostnega HEPA 3v1 filtra. “Takšne naprave so zelo učinkovite pri odstranjevanju plinov, delcev in alergenov iz zraka, zato so priporočljive za družine z otroki, ljudi z alergijskimi boleznimi in za kronične pljučne in srčne bolnike,” pove tudi dr. Ulčar.

Zakaj v vsej ponudbi izbrati prav čistilnik zraka Philips?

Čistilnik zraka Philips iz zraka učinkovito odstrani do kar 99,9 % virusov, alergenov in drugih onesnaževalcev zraka, ki se prikradejo v vaš dom.  Zagotavlja, da je zrak v notranjih prostorih čist in svež, in to že samo z enim dotikom na gumb.

Vir: Philip

Ponaša se s tehnologijo pametnega zaznavanja v realnem času, zahvaljujoč kateri bo čistilnik zaznal in samodejno odstranil vse tri glavne grožnje, ki pretijo čistoči notranjega zraka: delce, škodljive pline in alergene. Izbirate lahko med tremi načini delovanja: samodejnim, nočnim in turbo načinom. Čistilnik sam preprosto opredeli kakovost zraka v domu, in sicer s preprostim sistemom za barvno označevanje, nameščenim na vrhu čistilnika, njegova osvetlitev pa se sama prilagodi prostoru, kar omogoča uporabo vseh koristi brez motenj – tudi ponoči deluje skorajda neslišno. Kakovost zraka v vašem domu lahko preverite v vsakem trenutku, saj čistilnik Philips ves čas prikazuje tri različne možnosti prikaza: stopnjo alergenov, pline ali PM2,5 v zraku, ki ga dihamo.

Zahvaljujoč HEPA 3v1 filtru bo zrak v vašem domu vedno svež in čist. V predfilter se ujamejo prah in lasje, nato pa karbonski filter odstrani škodljive pline ter neprijetne vonjave. Nazadnje je tu še filter NanoProtect HEPA, ki ujame izjemno majhne delce velikosti le 0,003 mikrona. Vrhunska filtracija zagotavlja čist zrak do stopnje CADR 610 m3/uro.

Ne odlašajte in izboljšajte kakovost zraka svojega doma s čistilnikom zraka Philips. Sodelujte v zgoraj priloženem kvizu in si s tem pridobite posebno nagrado – kodo z 10 % popustom, ki velja na že akcijske cene in je unovčljiva do konca meseca v spletni trgovini Big Bang.

Forum

Naši strokovnjaki odgovarjajo na vaša vprašanja

Poleg svetovanja na forumih, na portalu Med.Over.Net nudimo tudi video posvet s strokovnjaki – ePosvet.

Kategorije
Število tem
Zadnja dejavnost
6,215
22.12.2024 ob 11:17
3,298
17.09.2024 ob 07:01
24,595
19.12.2024 ob 17:52
13,346
08.12.2024 ob 22:18
143,923
22.12.2024 ob 22:30
Preberi več

Več novic

New Report

Close