Raziskave kažejo, da osebe z rdečimi lasmi morda bolečino občutijo drugače. Razlog naj bi ležal v genetiki. Rdeči lasje so posledica mutacije v melanokortin-1 receptorju (MC1R), ki je odgovoren za ustvarjanje pigmenta kože in las. Kot še kaže, pa je gen MC1R morda povezan tudi z občutenjem bolečine in celo odzivom na anestezijo, vendar so si rezultati raziskav o slednjem nekoliko nasprotujoči, piše Healthline.
Lažje prenašanje bolečine
Leta 2005 so raziskovalci proučevali povezavo med genom MC1R in občutljivostjo na bolečino s pomočjo električnega toka. Ugotovili so, da lahko tisti, ki imajo mutacije na genu MC1R, prenašajo večji električni tok. V drugi raziskavi (ravno tako opravljeni 2005) pa so ugotovili, da so osebe z mutacijo MC1R lažje prenašale bolečino, povezano s toploto (mrzlo in vroče).
Raziskava opravljena leta 2020 pa je poskrbela za preobrat – za občutljivost na bolečino so morda odgovorne druge mutacije gena MC1R kot tiste, zaradi katerih ima oseba rdeče lase. Za natančejši odgovor na vprašanje ali rdečelasci res bolje prenašajo bolečino, bodo očitno potrebne dodatne raziskave.
Slabša učinkovitost anestezije
Eden od anestetikov, ki se lahko aplicira topikalno ali subkutano (injekcija v podkožje), je lidokain. V leta 2005 opravljeni raziskavi so raziskovalci proučevali učinkovitost lidokaina pri rdečelasih in temnolasih osebah. Pri topikalnem nanosu razlik med skupinama ni bilo, pri subkutani aplikaciji pa je bil pri osebah z rdečimi lasmi lidokain manj učinkovit.
Bolj učinkovita protibolečinska sredstva?
Kot še kažejo raziskave, pa se na protibolečinska sredstva rdečelasci odzivajo ravno obratno kot na anestezijo. Raziskava iz leta 2005 je pokazala, da se osebe z mutacijo MC1R, na protibolečinska sredstva na osnovi opioidov odzivajo močneje, vendar bodo tudi tu potrebne dodatne raziskave, ki bodo potrdile ugotovitve.
Po besedah anesteziologinje prim. mag. Slavice Lahajnar Čavlovič v Sloveniji za anesteziranje rdečelascev ali zdravljenje bolečine ni posebnih navodil.