Mednarodna raziskava Spuščeni pogledi, ki jo je izvedla skupina VELUX, je pokazala, da so otroci bistveno manj v stiku z naravo kot prejšnje generacije, kar ima slab vpliv na njihovo zdravje.
Številne študije potrjujejo, da stik z naravo zmanjšuje agresivnost, odpravlja simptome motnje pomanjkanja pozornosti in hiperaktivnosti ter krepi imunski sistem otrok. Preživljanje časa na prostem prav tako spodbuja razvijanje veščin pomoči in sodelovanja. Tudi opazovanje narave skozi okno lahko zmanjša stres in uravnava srčni utrip, pa kljub temu veliko otrok še vedno nima stika z naravo, torej trpi za tako imenovanim sindromom pomanjkanja narave, ki ga je uvedel Richard Louv, avtor knjige Zadnji otrok v gozdu.
Izraz predstavlja pojav odtujenosti od narave, ki je značilen za celotne generacije otrok, vodi pa v resne vedenjske težave, kot so težave s koncentracijo, hiperaktivnost, slaba telesna pripravljenosti, debelost, sladkorna bolezen in celo kratkovidnost.
Včasih so se podili po soseski, danes sedijo na kavču
Raziskava Spuščeni pogledi o stiku ljudi z naravo je pokazala, da imajo otroci veliko manj stika z naravo kot prejšnje generacije. S tem mnenjem se strinja 93 % anketiranih staršev. 76 % se jih strinja, da je danes veliko drugih dejavnosti, ki so za otroke in mladostnike bolj privlačne kot preživljanje časa na prostem in v naravi. Danes se torej zdi, da se je igra otrok z dvorišč skoraj v celoti preselila na splet.
Starši navajajo, da je največja težava odvisnost od tehnologije. Več kot polovica anketiranih se vsekakor strinja (61 %), da je treba čas, ki ga otroci in mladostniki preživijo pred zasloni, nadzorovati. Ključno pri vzgoji otroka je, da so starši vzorniki ter svojim otrokom predstavijo in pokažejo, kaj pridobimo v stiku z naravo in zakaj je pomembno, da vsak dan preživimo zunaj. Sicer se v poznejšem obdobju, ko so mladostniki, lahko srečamo z velikim odporom.
Kriv tudi tempo življenja
Današnji način življenja otežuje vsakodnevni stik z naravo, saj večino časa preživimo v službi ali šoli. Po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije v stavbah v povprečju preživimo 90 % svojega časa. Zato bi morali tudi doma poskrbeti za doživljanje narave z različnimi čutili. Ker se od tehnologije ne moremo popolnoma odmakniti, je ključnega pomena, da najdemo ravnovesje. In ravno zdaj, ko se začenjajo poletne počitnice, je pravi čas, da ga skupaj s svojimi otroki tudi najdemo.