Igralka serije Zvezdne steze premagala eno najbolj zahrbtnih bolezni

I. K., 08. junij 2024
OnkologijaZdravje
Foto: profimedia

Igralka Kitty Swink je preživela raka na dojkah, nato pa še raka trebušne slinavke! Danes želi bolnim vliti upanje.

Leta 2004 je igralka Kitty Swink opazila, da hitro izgublja težo. Sprva je to ni prestrašilo. “Po naravi sem bolj suhljate postave, zato me to ni zaskrbelo. Ves čas me je bolel tudi spodnji del hrbta, a sem to pripisala stresu,” je povedala za People. Bolj kot Kitty, ki je pri 38 letih premagala raka na dojkah, so njene težave zaskrbele njenega moža, igralca Armina Shimermana, ki je vztrajal, naj obišče zdravnika. Ta je naročil pregled krvi. Dan po obisku pri zdravniku je opazila, da je njen urin rjave barve, zdravnik pa ji je sporočil, da ji odpovedujejo jetra in ledvice. “Ko sem prišla na urgenco, sem bila od zlatenice rumena,” pravi. Sledila sta računalniška tomografija in biopsija, nato pa šokantna novica: pri 49 letih je zbolela za rakom trebušne slinavke.

“Sedemnajst dni kasneje sem iz bolnišnice prišla s polovico želodca, polovico trebušne slinavke, brez žolčnika, brez dela črevesja, brez 28 bezgavk in 4-odstotno možnostjo, da preživim nadaljnjih pet let.” Kljub slabim napovedim je ostala polna optimizma. “Pogledala sem moža in rekla: ‘Živela bom.’

Po podatkih Registra raka RS na Onkološkem inštitutu Ljubljana letno zboli v Sloveniji za rakom trebušne slinavke več kot 400 oseb, številka pa se vsako leto povečuje.

Želja se ji je izpolnila. Od diagnoze je minilo že 20 let. Kitty je zdrava in bo naslednje leto dopolnila 70 let. Sedaj se vsako leto udeležujejo posebnega dogodka, na katerem zbirajo sredstva za boj proti tej bolezni in poskuša bolnim vliti upanje.

“Vem, da so se stvari od moje diagnoze izboljšale. Moje možnosti so bile 4-odstotne, pred desetimi leti so narasle na šest odstotkov, zdaj so 13-odstotne. Vsako leto se je verjetnost, da boš preživel nadaljnjih pet let, povečala za odstotek, kar je veliko, a ne dovolj,” pravi Swink. “Ena od stvari, ki jih počnemo, je tudi ta, da poskušamo zdravnike naučiti, na kaj naj bodo pozorni,” je še dejala.

Na te simptome je treba biti pozoren

“Gre za bolezen, ki ima eno najslabših statistik preživetja. Stopnja umrljivosti je pri tem raku ena najvišjih, preživetje pa je v primerjavi z drugimi raki med najnižjimi,” pišejo na spletni strani Onkološkega inštituta Ljubljana.

Zgodnje odkrivanje raka je pri vseh vrsta pomembno, še zlasti pa pri tej, ko je v zgodnjem stadiju še možen kirurški poseg. Na katere simptome je treba biti še zlasti pozoren in kdaj je treba oditi k zdravniku na preiskave, opozarja prof. dr. Janja Ocvirk, dr. med., z Onkološkega inštituta Ljubljana: “Pozorni moramo biti na dolgotrajnejše bolečine v žlički in/ali v sredini hrbta med lopaticama, na slabo počutje, slabost, nepojasnjeno izgubo telesne teže, porumenelost kože in sluznic, na spremembe v barvi blata, ki postane zelo svetlo, in urina, ki postane zelo temen. Če te težave trajajo več kot štirinajst dni, je potreben obisk pri zdravniku, ki vas bo napotil na preiskave.”

Avtor
Piše

I. K.

Forum

Naši strokovnjaki odgovarjajo na vaša vprašanja

Poleg svetovanja na forumih, na portalu Med.Over.Net nudimo tudi video posvet s strokovnjaki – ePosvet.

Kategorije
Število tem
Zadnja dejavnost
3,844
02.11.2024 ob 19:02
1,542
13.10.2024 ob 23:50
915
29.10.2024 ob 14:22
Preberi več

Več novic

New Report

Close