Nastop igralke Amy Schumer v pogovorni oddaji Tonight Show with Jimmy Fallon je dvignil veliko prahu, saj je bil obraz 42-letnice močno zabuhel. Igralka je v preteklosti odkrito spregovorila o svojih težavah z endometriozo, kroničnimi bolečinami in boreliozo, zaradi česar je potrebovala zdravljenje s kortikosteroidi, kar lahko povzroči otekanje obraza.
“Povratnih informacij o svojem videzu, tako kot vse ženske, sem deležna že skoraj 20 let. In prav imate, trenutno sem bolj zabuhla kot običajno. Imam endometriozo, o kateri bi se morala podučiti vsaka ženska. Trenutno se pri meni odvijajo nekatere zdravstvene in hormonske stvari, vendar sem v redu,” se je Amy odzvala na ugibanja javnosti.
Sedaj je razkrila, da ima endokrino motnjo, imenovano Cushingov sindrom, ki so ga pri njej povzročile injekcije steroidov. “Obstaja več vrst tega sindroma. Nekateri so lahko usodni, nekateri zahtevajo operacijo možganov ali odstranitev nadledvičnih žlez,” je razložila in dodala, da se je po diagnozi počutila kot prerojena, saj je mislila, da bo umrla. “Medtem ko sem pred kamero promovirala svojo oddajo na Hulu, sem bila tudi po štiri ure v kosu na magnetni resonanci. Moje žile so zaradi velike količine odvzete krvi začele popuščati in mislila sem, da morda ne bo videla, kako bo moj sin odraščal. Zato je bila novica, da imam obliko Cushinga, ki se bo pozdravil sam od sebe, in da sem zdrava, prelepa.”
Kaj je Cushingov sindrom?
Cushingov sindrom se pojavi, ko so ravni kortizola v telesu dalj časa povišane. “To je lahko posledica tega, da telo proizvaja preveč kortizola, ali pa posledica jemanja zdravil, imenovanih glukokortikoidi, ki na telo vplivajo enako kot kortizol,” razlagajo pri kliniki Mayo clinic.
Hormon, ki nastaja v hipofizi, nadzoruje, koliko kortizola proizvaja telo. Imenuje se adrenokortikotropni hormon (ACTH). Proizvajajo ga lahko tudi nekateri tumorji, kar vodi v povišane ravni kortizola in lahko povzroči Cushingov sindrom. Tudi težave z nadledvičnimi žlezami lahko vplivajo na kortizol in povzročijo Cushingov sindrom, pišejo na spletni strani prej omenjene klinike.
Kortizol je hormon, ki nastaja v nadledvičnih žlezah. Pomaga telesu pri odzivanju na stres in ima številne druge pomembne vloge, kot so nadzorovanje krvnega tlaka in krvnega sladkorja, zmanjšanje vnetja, pomaga pa tudi pri pravilnem delovanju srca in krvnih žil.
Pogosti simptomi Cushingovega sindroma so:
- pridobivanje teže na področju trupa, a ne rok in nog
- zabuhel obraz
- maščobna bula med rameni
- rožnate ali vijolične strije na trebuhu, bokih, stegnih, prsih in pod pazduhami
- tanka koža, na kateri se zlahka pojavijo modrice
- počasno celjenje ran
- akne
- ekstremna utrujenost
- mišična oslabelost
- depresija, tesnoba in razdražljivost
- težave s koncentracijo ali pomnjenjem
- nespečnost
- visok krvni tlak
- glavobol
- okužbe
- temnenje kože
- bolečine v kosteh
Simptomi, ki se lahko pojavijo pri ženskah s Cushingovim sindromom:
- goste, temne dlake na obrazu in telesu
- menstruacije, ki so neredne ali prenehajo
Simptomi, ki jih lahko občutijo moški s Cushingovim sindromom:
- nižji spolni nagon
- zmanjšana plodnost
- težave z erekcijo
“Če opazite simptome Cushingovega sindroma, še zlasti, če jemljete glukokortikoidna zdravila za zdravljenje zdravstvenih težav, kot so astma, artritis ali vnetna črevesna bolezen, obvestite svojega zdravnika,” svetujejo pri znani kliniki Mayo clinic.