Hrana za različne tegobe: Kaj jesti in česa ne, kadar ste bolni

I. K., 18. december 2022
BolečinaPrehrana
Foto: Profimedia

Kaj naše telo potrebuje, je odvisno od simptomov, pravijo strokovnjaki.

Smo v obdobju, ko je zdravstvenih težav zaradi hladnejšega vremena več, zato je dobro vedeti, katera živila nam bodo pomagala pri okrevanju in katera ga lahko upočasnijo.

Driska

Gastroenterolog iz bolnišnice St. Joseph v Kaliforniji, dr. James Lee, v primeru driske svetuje pusto hrano. Drisko lahko povzroči veliko različnih stvari, zato obiščite svojega zdravnika, če simptomi trajajo dlje kot dva tedna, se pojavijo znaki dehidracije, če drisko spremljajo vročina, kri, huda bolečina ali huda slabost in bruhanje.

Najboljša hrana: Pusta hrana, kot so banane, riž, jabolčna omaka in toast. Prav tako so varni ovseni kosmiči, pečen krompir, preste in pečen piščanec ali puran brez kože. Jejte zelenjavo, kot sta korenje in stročji fižol, vendar jo najprej skuhajte.

Najslabša hrana: Bonboni brez sladkorja, žvečilke in drugi izdelki, ki vsebujejo sorbitol ali druge sladkorne alkohole, saj pri nekaterih ljudeh sprožijo drisko. Roke stran tudi od živil, ki povzročajo napenjanje: paprika, grah, brokoli, koruza in fižol. Mlečni izdelki, alkohol, kofein, mastna in ocvrta hrana lahko prav tako poslabšajo drisko.

Zaprtje

Zaprtje lahko povzročijo zdravila, premalo gibanja in jedilnik, ki ne vključuje dovolj vlaknin. “Odrasla oseba bi morala na dan zaužiti med 25 in 30 gramov vlaknin,” pravi dr. Lee.

Najboljša hrana: Polnozrnati kruh, oreščki, fižol, suhe slive, ovseni kosmiči, laneno seme, brokoli, hruške in jabolka. Poskrbite tudi za hidracijo – popijte med šest in osem kozarcev vode nan dan.

Najslabša hrana: Zaprtje lahko poslabšajo sladkarije, mlečni izdelki, dodatki z železom, meso z visoko vsebnostjo maščob in predelana hrana.

Slabost

Foto: Profimedia

Po besedah dr. Leeja lahko prava hrana pomiri kisline v želodcu. “Porcije naj bodo majhne, vonjave šibke,” svetuje strokovnjak.

Najboljša hrana: Slani krekerji ali preste, majhne količine suhega toasta ali kosmičev. Odločite se za mehko hrano, kot so rezanci, angleški mafini ali hrano, ki vsebuje veliko vode, kot so vodeni sladoledi ali bistra juha.

Najslabša hrana: Slabost lahko poslabšajo mastna, začinjena, slana ali predelana hrana, kofein, alkohol in gazirane pijače.

Boleče grlo

Nekatera živila lahko pomirijo bolečine, saj na grlu naredijo oblogo, pravi strokovnjakinja za prehrano Lauren Slayton.

Najboljša hrana: Vlažnost grla vzdržujte s trdimi bonboni ali pastilami in pijte veliko tekočine. Mehka, kremasta hrana, kot so kremne juhe, pire krompir, jogurt, umešana jajca in omake, so prav tako primerna živila, ko nas boli grlo.

Najslabša hrana: Izogibajte se trdi hrani, kot so čips, oreščki in granola. Kisli sokovi iz različnih vrst sadja in zelenjave ter pomarančni sok, grozdni sok in limonada lahko prav tako dražijo boleče grlo.

Bolečine po telesu

Dr. Kristine Arthur iz Kalifornije pravi, da je od razloga za bolečine odvisno, katera hrana nam bo pomagala. “Splošne bolečine lajša hrana, ki je bogata z magnezijem in kalcijem,” pravi.

Najboljša hrana: Veliko magnezija najdemo v zeleni listnati zelenjavi, oreščkih, semenih, posušenem fižolu in polnozrnatih izdelkih. Živila z visoko vsebnostjo kalcija pa so konzervirani losos, jogurt, listnata zelenjava in pomarančni sok, obogaten s kalcijem.

Najslabša hrana: Vse, kar vas dehidrira, lahko poslabša bolečine v mišicah, je dejala dr. Arthur, zlasti alkohol in kofein.

Glavobol

Najpogostejši razlog za glavobol je dehidracija, pravi dr. Arthur.

Najboljša hrana: “Popijte steklenico vode in počakajte 20 minut ter preverite, ali se počutite bolje,” je dejala dr. Arthur. Kofein je znan po tem, da dehidrira, a ironično lahko nekaterim majhni odmerki občasno pomagajo pri lajšanju migrene. “Za vsako skodelico čaja ali kave popijte enako količino vode, da preprečite dehidracijo,” še svetuje strokovnjakinja.

Najslabša hrana: Tistim, ki imajo glavobole vsak dan, odsvetujemo uživanje kofeina. Glavobole naj bi povzročala tudi umetna sladila in nekateri siri (modri, stilton), ki vsebujejo aminokislino tiramin, pa tudi rdeče vino in predelano meso.

Bolečine v ušesih

Bolečine v ušesih običajno spremljajo drugi simptomi, zato niso povezani z nobeno hrano. “Ker pa se pogosto pojavijo pri okužbah zgornjih dihal, bi ušesnim bolečinam lahko koristila hrana, ki odpravlja zamašen nos,” meni dr. Arthur.

Najboljša hrana: Bistre tekočine in piščančja juha lahko z rahljanjem sluznice v nosnicah odpravijo zamašen nos. Omega-3 maščobne kisline v lososu in oreščkih zmanjšujejo vnetje, vitamin C v temni listnati zelenjavi, jagodičevju in citrusih pa krepi imunski sistem.

Najslabša hrana: Pri nekaterih mlečni izdelki zgostijo sluz, razen jogurta, ki vsebuje probiotike, razlaga dr. Arthur. “Izogibajte se tudi predelani in pakirani hrani, saj povečujejo vnetje in podaljša proces okrevanja.”

Srbečica

Srbečica bi lahko bila simptom alergije, zato bi bilo dobro, da vodite natančen dnevnik o hrani, ki jo uživate. Pojdite k zdravniku, če so simptomi hudi ali trajajo več tednov.

Najboljša hrana: Uživajte živila, ki vsebujejo omega-3, kot so mastne ribe (losos, sardele), olje iz orehovih in lanenih semen ter živila z visoko vsebnostjo beljakovin, saj so pomembna za zdravje kože.

Najslabša živila: “Najpogostejša živila, ki povzročajo srbenje, so oreščki, čokolada, ribe, paradižniki, jajca, jagodičevje, soja, pšenica in mleko,” je povedala dermatologinja Debra Jaliman.

Foto: Profimedia

Izcedek iz nosu

Prehlad ponavadi spremlja tudi izcedek iz nosu. Slayton svetuje vročo prho in pitje čaja.

Najboljša hrana: Poskusite čaj z ingverjem, ki je bogat z antioksidanti in protivnetnimi učinkovinami, ki vam bodo pomagali pri boju s prehladom. “Tudi jabolčni moštnik in voda z limono pomagata,” je dodala Slayton.

Najslabša hrana: Začinjena hrana in alkohol lahko stanje poslabšata.

Zamašen nos

Prehlad, gripa ali okužba sinusov lahko dražijo in vnamejo krvne žile v nosu, kar oteži dihanje. Poleg vdihavanja pare ali uporabe vlažilnika zraka, vam lahko pomaga tudi nekaj živil.

Najboljša hrana: Slayton priporoča “zlato mleko”, ki vključuje kurkumo, začimbo, znano po svojih protivnetnih lastnostih.

Najslabša hrana: Preskočite začinjeno hrano in sladkor, ki lahko poslabšata simptome.

Avtor
Piše

I. K.

Več novic

New Report

Close