HPV (humani papiloma virusi) živijo v koži in sluznicah ljudi. Okužbe z njimi so zelo pogoste, saj se vsaj enkrat v življenju okužimo skoraj vsi. Okužba se prenaša s tesnimi stiki s kožo ali sluznico okužene osebe, med različnimi deli telesa jo lahko prenašamo tudi z rokami.
Okužba s HPV je ena najpogostejših prenosljivih spolnih bolezni, ki se pojavi pri skoraj 80 odstotkov spolno aktivnih ljudi.
Ne da bi vedeli, lahko z okužbo živimo več desetletij
HPV okužba lahko dolgo ‘spi’, tudi do 20 let, brez da bi oseba slutila, da je okužena. Okužimo se lahko že pri prvem spolnem odnosu ali celo prej, pri raziskovanju svojega telesa preko rok in sluznice. Težave pa se lahko pojavijo šele čez več kot 10 let. Največkrat sicer telo okužbo s HPV premaga samo, zato oseba lahko sploh ne opazi, da je okužen/a ali da je okužbo prebolel/a.
Dolgotrajna okužba z vsaj enim od rizičnih tipov HPV je vedno vzrok za nastanek raka, bodisi raka materničnega vratu, raka penisa, raka zadnjika … Pomembno je vedeti, da za okužbo s HPV ni zdravila. Zdravijo se lahko le bolezni, ki nastanejo kot posledica okužbe.
Razumevanje strahu pred cepivom
Cepljenje proti HPV je varen in učinkovit način za zaščito otrok in mladostnikov pred okužbo s temi virusi, ki lahko vodi do več vrst raka, vključno z rakom materničnega vratu, rakom vulve in vagine pri ženskah, rakom zadnjika in ustnega žrela pri obeh spolih ter raka penisa pri moških, in drugimi boleznimi, pa tudi do hospitalizacije, invalidnosti in smrti. Stroka priporoča cepljenja proti HPV v 6. razredu osnovne šole, kjer je brezplačno cepljenje vmeščeno tudi v program cepljenja.
Raziskave kažejo, da sta ključna pri odločitvi za cepljenje otrok zaupljiv z zdravnikom ter razumevanje strahu pred cepivom, ki ga morebiti ima kateri od staršev, sploh glede na vse strašne stvari, ki jih lahko slišijo na družbenih medijih.
“Pediatrinje ZD Nova Gorica vsako leto, po predhodnem dogovoru z ravnatelji šol, obiščemo starše šestošolcev večine šol na Goriškem na prvem roditeljskem sestanku v šolskem letu, kjer jim predstavimo pogostnost in možne posledice okužbe s HPV ter možnosti preprečevanja omenjene okužbe. Starši ob tej priliki prejmejo tudi vabilo na sistematski pregled ter letak, ki ga pripravi NIJZ, ki vsebuje osnovne informacije in vprašalnik oziroma izjavo o strinjanju ali ne strinjanju s cepljenjem svojega otroka proti HPV,” pravi specialistka pediatrije dr. Eva Brecelj, dr. med.