Kaj je ključno, da starši vedo o HPV in boleznih, ki jih povzročajo?

“Ključnega pomena za starše je, da poznajo povezavo med okužbo s človeškimi papilomavirusi (HPV) in nastankom nekaterih vrst raka.”

Tako poudarja specialistka šolske medicine Majda Troha, dr. med. “Okužba z nevarnejšimi genotipi HPV je odgovorna za nastanek skoraj vseh predrakavih sprememb in rakov materničnega vratu pri ženskah, povzroča pa tudi raka zunanjega spolovila in nožnice pri ženskah ter raka spolnega uda pri moških. Pri obeh spolih se lahko pojavita rak zadnjika in rak ustnega dela žrela, ki je pri moških celo trikrat pogostejši kot pri ženskah. Okužba z manj nevarnimi genotipi pa pri obeh spolih povzroča zelo nadležne genitalne bradavice in papilome grla. Posledice okužbe z nevarnejšimi genotipi HPV se ne pokažejo takoj, ampak šele v zrelih  letih življenja, medtem ko genitalne bradavice lahko nastanejo že kmalu po okužbi, torej že pri mladih ljudeh,” pojasnjuje.

Z zdravnico smo se pogovarjali, kako lahko starši zaščitijo svoje otroke pred posledicami okužbe s HPV, s katerimi pridejo vsaj enkrat v življenju v stik skoraj vsi spolno aktivni ljudje.

“Če hočejo starši zaščititi svoje otroke pred okužbo s HPV, naj v šestem razredu pred sistematičnim pregledom podpišejo soglasje za cepljenje svojih otrok proti HPV. Cepljenje proti HPV je namreč neobvezno, kar pa ne pomeni, da je manj pomembno kot ostala obvezna cepljenja,” svetuje Majda Troha.

Zakaj je pomembno cepljenje otrok obeh spolov proti HPV?

Ker okužba s HPV spada med spolno prenosljive bolezni, njeno širjenje najlažje omejimo, če se cepita oba spola. Na ta način tudi moške direktno zaščitimo pred boleznimi, ki jih HPV virusi povzročajo pri njih.

Zakaj je pomembno, da se proti HPV cepijo otroci že v 6. razredu osnovne šole?

Imunski odziv po cepljenju je najboljši med 9. in 15. letom starosti, zato sta do 15. leta potrebna samo dva odmerka cepiva, medtem, ko so kasneje potrebni trije odmerki. Poleg tega je cepljenje najbolj učinkovito pred  začetkom spolnih odnosov, saj je takrat možnost, da je nekdo prišel v stik z virusom in se okužil, najmanjša.

Kje naj starši iščejo verodostojne informacije, kam se lahko obrnejo po informacije v primeru vprašanj in negotovosti?

Starši bodo dobili najbolj verodostojne informacije pri zdravnikih, ki izvajajo cepljenje proti HPV, saj ti na izobraževanjih vsako leto dobijo posodobljene informacije  v zvezi z učinkovitostjo in neželenimi učinki, kar običajno tudi starše najbolj zanima. Lahko pa tudi obiščejo spletno stran Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ), ki je slovenska krovna ustanova za področje cepljenja.

Kako naj starši komunicirajo s svojimi mladostniki o HPV in posledicah, ki jih okužbe s HPV povzročajo?

Pomembno je, da se starši s svojimi mladostniki odkrito pogovarjajo o spolnosti. Prav cepljenje proti HPV je lahko priložnost za pogovor o tej temi. Z nekaterimi študijami so dokazali, da so mladostniki v tistih družinah, kjer pogovor o spolnosti ni tabu tema, kasneje začenjali s spolnimi odnosi. To pa je tudi dobra zaščita pred okužbo s HPV, saj nezrela sluznica pri mladih dekletih daje dobre pogoje za trajno okužbo s HPV in kasnejši nastanek raka.

Zakaj je kljub cepljenju pomembno, da se redno udeležujemo rednih zdravniških in preventivnih pregledov?

Cepivo, ki ga trenutno uporabljamo, nudi zaščito pred sedmimi nevarnejšimi genotipi HPV, ki povzročajo raka, in dvema genotipoma, ki sta odgovorna za 90 odstotkov genitalnih bradavic. Ker pa kroži še nekaj drugih rakotvornih genotipov HPV, proti katerim nas cepivo ne ščiti, so redni ginekološki pregledi še vedno potrebni.

SZO je leta 2020 sprejela strategijo za odpravo raka materničnega vratu, v kateri si je zadala naslednje cilje do leta 2030:

  • 90% deklet polno cepljenih do 15. leta starosti
  • 70% žensk se redno udeležuje presejalnega programa (ZORA)
  • 90% žensk s predrakavimi in rakavimi spremembami zdravljenih

Zadnja dva cilja sta v Sloveniji že dosežena, še zdaleč pa ne dosegamo prvega cilja, saj  se precepljenost deklet proti HPV kljub dokazani dobrobiti tega cepiva nikakor ne more dvigniti čez 50 odstotkov.

Nam zaupate, kako ste v Idriji dosegli izjemen dosežek: skoraj še enkrat višjo precepljenost proti HPV, kot je znašalo povprečje države?

V  ZD Idrija, ki skrbi za preventivo šolarjev občin Idrija in Cerkno, smo pocepili tri generacije deklet pred uvedbo tega cepljenja v nacionalni program. Ker je bilo takrat to prvo neobvezno cepivo, ki je preprečevalo okužbo, odgovorno za raka materničnega vratu, je bilo treba stopiti v kontakt s starši in jim tovrstno cepljenje predstaviti. Največ staršev smo lahko dosegli s predavanji na roditeljskih sestankih v šolah. Vstop v šolo nam je bil zaradi dobrega medsebojnega sodelovanja vedno omogočen. Poslužili smo se tudi obveščanja preko lokalnih medijev. Ko je bilo cepljenje deklet proti HPV sprejeto v nacionalni program, smo pri nas samo nadaljevali z že utečenimi aktivnostmi. Vsa leta se je cepilo 60-80 odstotkov deklet, kar je veliko boljši rezultat, kot ga dosegamo v Sloveniji. Imamo pa nekatere občine, ki nas po deležu cepljenih deklet prekašajo. Podobno kot sta naši občini iz svojih proračunov namenili sredstva za cepljenje treh generacij  deklet, sta od leta 2015 do uvedbe univerzalnega cepljenja v Sloveniji, namenili sredstva za cepljenje dečkov.

Leta 2018 ste opravili raziskavo o poznavanju HPV med zdravstvenimi delavci in v splošni javnosti. Nam lahko poveste nekaj najpomembnejših ugotovitev raziskave?

Že leta 2017 sem začela zbirati podatke o stališčih do cepljenja proti HPV med zdravstvenimi delavci, saj so mi starši rekli, da so jim prav zdravstveni delavci odsvetovali cepljenje. Naslednje leto sem razširila raziskavo še na laično javnost. Primerjala sem znanje in nekatera stališča do cepljenja med pediatri/šolskimi zdravniki, ginekologi, študenti medicine, starši šestošolcev in ženskami v  ginekoloških ambulantah.

Pokazalo se je, da imajo največ znanja in da cepivu najbolj zaupajo pediatri/šolski zdravniki. Pri ginekologih je bil opazen dvom v cepivo in slabše znanje. Študentje medicine so imeli relativno dobro znanje, a so jih skrbeli neželeni učinki. Rezultati pri starših in ženskah v ginekoloških ambulantah so bili podobni. Pokazalo se je šibko znanje, najbolj so jih skrbeli morebitni kasnejši neželeni učinki. Predvidevam, da bi bili rezultati med vsemi udeleženimi, sploh pa med zdravstvenimi delavci, danes boljši, saj se je v zadnjih letih veliko delalo na osveščanju zdravstvenih delavcev in staršev  o pomenu HPV cepljenja.

Spomnimo! HPV od A do Ž:

  • Človeški (humani) papilomavirusi – skrajšano HPV – so izjemno pogosti, okuži se skoraj vsak.
  • HPV povzročajo vsaj šest različnih vrst raka: raka materničnega vratu, zunanjega ženskega spolovila, nožnice, zadnjika, penisa in ustnega dela žrela; pa tudi genitalne bradavice in ponavljajoče papilome grla.
  • Okužba s HPV pogosto poteka brez simptomov, kar pomeni, da ne vemo, da smo okuženi in zato lahko okužbo nevede širimo naprej.
  • Cepljenje proti HPV je najbolj učinkovita zaščita pred rakom in drugimi boleznimi, ki jih povzročajo okužbe s HPV.
  • Poleg cepljenja so redni preventivni ginekološki pregledi v programu ZORA ključni za preprečevanje raka materničnega vratu.
  • Slovenija je na dobri poti, da odpravi raka materničnega vratu, vendar je za to poleg visoke udeležbe v programu ZORA treba doseči 90-odstotno precepljenost proti HPV.

Prispevek je nastal v okviru evropskega projekta PERCH, ki ga sofinancirata Evropska Unija in Ministrstvo za zdravje RS. V Sloveniji projekt vodi Onkološki inštitut Ljubljana.

Avtor
Piše

Noemi Kandus

Forum

Naši strokovnjaki odgovarjajo na vaša vprašanja

Poleg svetovanja na forumih, na portalu Med.Over.Net nudimo tudi video posvet s strokovnjaki – ePosvet.

Kategorije
Število tem
Zadnja dejavnost
87,588
08.01.2025 ob 18:27
263
05.01.2025 ob 20:45
1,613
18.09.2024 ob 18:07
850
06.11.2024 ob 18:36
768
18.05.2021 ob 15:18
Preberi več

Več novic

New Report

Close