Starši, ste vedeli? Ta virus lahko dečke ogroža bolj kot deklice!

Mira Ćirovič , 13. januar 2025
O HPV od A do Ž
Mama in sin sedita na kavču; sin ima prekrižane roke in izgleda razburjeno, medtem ko mama sedi blizu in izraža skrb.
Foto: Profimedia

Večina staršev misli, da je cepljenje proti HPV pomembno le za dekleta. A resnica je, da so fantje zaradi okužbe s HPV lahko v še večji nevarnosti. Zakaj? Preverite v prispevku.

Priznani pediater Denis Baš, dr. med., spec. ped., nam je v pogovoru osvetlil ključna vprašanja o okužbi z virusom HPV pri dečkih in deklicah. Pojasnil je ključne razlike med tveganji, ki jih okužba predstavlja za moške in ženske, ter izpostavil, zakaj cepljenje ni pomembno zgolj za dekleta, temveč tudi za dečke. Ob tem je predstavil vpliv cepljenja na zmanjšanje širjenja virusa v populaciji, razjasnil pogoste mite o cepljenju in poudaril, zakaj je pomembno, da starši sprejmejo informirano odločitev za zaščito zdravja svojih otrok.

Denis Baš, dr. med.

Človeški papilomavirusi (HPV) (angl. human papillomaviruses) so virusi, ki živijo v koži in sluznicah ljudi. Okužbe s HPV so zelo pogoste, vsaj enkrat v življenju se s HPV okužimo skoraj vsi. Okužba se prenaša s tesnimi stiki s kožo ali sluznico okužene osebe, kot so ljubkovanje, spolni odnosi (vaginalni, analni, oralni).


Katere so ključne razlike med tveganji, ki jih okužba s HPV predstavlja za moške in ženske, in zakaj je pomembno, da se tudi dečki cepijo?

Pri ženskah okužba s HPV predstavlja največje tveganje za razvoj raka materničnega vratu, saj so praktično vsi primeri tega raka povezani z okužbo s HPV. Pri moških pa okužba najpogosteje povzroča raka ustne votline, žrela, anusa in penisa. Medtem ko za ženske obstaja presejalno testiranje (ZORA), s katerim je mogoče zgodaj odkriti predrakave spremembe, moški nimajo dostopa do tovrstnih presejalnih testov.

Raziskave kažejo, da je približno 50 % spolno aktivnih moških v nekem obdobju življenja okuženih z vsaj enim tipom HPV, pri čemer je 25 % okuženih z nevarnejšim genotipom HPV. To predstavlja tveganje tako za moške kot za njihove partnerke oziroma partnerje.

Kako cepljenje pred začetkom spolne aktivnosti vpliva na imunost dečkov proti HPV in zakaj je ključno, da so cepljeni v zgodnjem obdobju adolescence?

Cepljenje pred začetkom spolne aktivnosti zagotavlja skoraj popolno zaščito pred nevarnejšimi genotipi HPV. Mladostniki razvijejo močnejši imunski odziv kot odrasli, zato je cepljenje v adolescenci najučinkovitejše. Na ta način se doseže več kot 90-odstotna zaščita pred najpogostejšimi tipi HPV, kar zagotavlja dolgotrajno imunost. Cepljenje v zgodnjem obdobju adolescence je zato ključnega pomena za preprečevanje okužb s HPV in njihovih morebitnih posledic v kasnejšem življenju.

Zdravnik opravi cepljenje otroka. Cepljenje v ramo.

Kolikšen vpliv ima cepljenje dečkov na zmanjšanje širjenja HPV v populaciji, in kako lahko to prispeva k zmanjšanju pogostnosti bolezni, povezanih s HPV?

Cepljenje dečkov ima pomemben vpliv na zmanjšanje širjenja HPV, saj prispeva k zmanjšanju števila okužb v celotni populaciji. V državah, kjer so uspešno uvedli cepljenje za oba spola, so opazili več kot 60-odstotno zmanjšanje okužb s HPV med mladimi, ki so bili cepljeni. Poleg tega cepljenje dečkov posredno ščiti dekleta, saj zmanjšuje verjetnost prenosa virusa. Dekleta, ki se zgodaj okužijo z virusom HPV, imajo namreč večje tveganje za razvoj raka. Tako cepljenje dečkov pomembno prispeva k zmanjšanju pogostnosti bolezni, povezanih s HPV, in k izboljšanju javnega zdravja.

Kakšne so največje napačne predstave, ki jih starši pogosto imajo glede cepljenja dečkov proti HPV?

Največje napačne predstave staršev glede cepljenja dečkov proti HPV vključujejo prepričanje, da je cepljenje potrebno le za dekleta, saj imajo ženske večje tveganje za razvoj raka materničnega vratu. V resnici pa je okužba s HPV pri moških zaradi drugačnega delovanja imunskega sistema težje obvladljiva, zaradi česar so moški bolj dovzetni za dolgotrajne okužbe. Poleg tega okužbe pri moških pogosto ostanejo neodkrite, saj za njih ne obstajajo rutinski presejalni testi. Nekateri starši se tudi bojijo, da bi cepljenje lahko spodbudilo spolno aktivnost mladostnikov, kar pa je neutemeljeno, saj raziskave kažejo, da cepljenje ne vpliva na spolno vedenje mladostnikov.

Kako deluje cepivo proti HPV in kako učinkovito ščiti pred nevarnejšimi genotipi, kot sta HPV-16 in HPV-18, ki povzročata predrakave spremembe in raka, tudi pri moških?

Cepivo proti HPV spodbuja imunski sistem k tvorbi protiteles in imunskih celic, ki preprečujejo okužbo z virusom. Na ta način zagotavlja skoraj popolno zaščito pred tipi HPV-16 in 18 ter dodatnimi tipi, povezanimi z rakom. Raziskave so pokazale, da cepivo nudi več kot 95-odstotno zaščito pred okužbami z nevarnejšimi genotipi HPV. Za moške to pomeni učinkovito zaščito pred raki, kot so rak ustne votline, žrela in anusa, kjer je HPV prisoten v več kot 70 % primerov.

Najpogostejši tipi raka, povezani s HPV pri moških, vključujejo rak ustne votline in žrela, rak anusa ter, redkeje, rak penisa. Raki, povezani s HPV, se razvijajo počasi; običajno mine več let ali celo desetletij od začetne okužbe do razvoja raka. Okužbe pogosto ostanejo latentne, kar pomeni, da simptomi niso takoj očitni. Posledično lahko moški okužbo nevede prenašajo naprej, ne da bi se zavedali, da so okuženi.

Ali cepivo proti HPV prinaša kakšne specifične koristi za dečke v primerjavi z deklicami, glede na specifična tveganja raka pri moških?

Da, cepivo proti HPV prinaša specifične koristi za dečke, saj jih ščiti pred vrstami raka, ki so pri moških pogostejše, kot sta rak ustne votline in žrela. Pri teh vrstah raka je HPV povezan s približno 70 % primerov, medtem ko je rak materničnega vratu specifičen za dekleta. Poleg tega imajo moški slabšo sposobnost izločanja virusa, kar pomeni, da okužba pri njih lahko vztraja dlje in povzroči več zdravstvenih težav.

HPV CONCEPT Virusno cepivo z brizgalko Merila HPV za citologijo brisov papilarnih stekelc.

Kakšno vlogo ima cepljenje dečkov v širšem kontekstu javnega zdravja, zlasti pri preprečevanju epidemij bolezni, povezanih s HPV?

Cepljenje dečkov je ključno za zmanjšanje širjenja HPV v populaciji in s tem za zmanjšanje incidence bolezni, povezanih s HPV, vključno z različnimi vrstami raka. Povečana precepljenost vodi k kolektivni imunosti, kar zmanjša tveganje za epidemije bolezni, povezanih s HPV, ter prispeva k splošnemu zdravju populacije. V državah z visoko precepljenostjo obeh spolov so že opazni znatni učinki na zmanjšanje okužb in bolezni, povezanih s HPV.

Kakšna so pričakovanja staršev, ki dvomijo glede cepljenja dečkov, in kaj bi morali vedeti, preden sprejmejo odločitev?

Staršem priporočamo, da se posvetujejo z izbranim zdravnikom ali šolskim zdravnikom svojega otroka, da pridobijo preverjene in strokovne informacije o cepivu. Cepivo proti HPV je zelo varno in zagotavlja več kot 90-odstotno zaščito pred nevarnejšimi genotipi HPV, ki povzročajo različne vrste raka. Cepljenje proti HPV je pomembna investicija v dolgoročno zdravje otroka in predstavlja njegovo pravico do boljših pogojev v življenju. Tudi sam sem cepil tako sina kot hčer proti HPV, saj verjamem v pomen preventive in zaščite.

Kateri so dolgoročni cilji v Sloveniji glede cepljenja dečkov proti HPV in kako ocenjujete trenutne trende ter stopnje precepljenosti v tej starostni skupini?

Dolgoročni cilj, ki ga zasledujemo, je eliminacija HPV in posledic, ki jih povzroča ta okužba. Naš cilj je doseči vsaj 90-odstotno precepljenost deklet do 15. leta in podobno raven pri fantih. Ocenjujemo, da bi 80-odstotna precepljenost obeh spolov do 15. leta odpravila večino rakov, povezanih s HPV. Trenutno smo še daleč od teh številk, čeprav so trendi v zadnjem letu pozitivni. V 6. razredu osnovne šole se cepi približno polovica deklet in skoraj četrtina fantov.

Za podrobnejše informacije o tem, kako lahko zaščitite svojega otroka pred HPV in povezanimi raki, vas vabimo, da obiščete uradno stran NIJZ na naslednji povezavi: NIJZ – Zaščitite svojega otroka pred HPV in povezanimi raki. Prav tako vam priporočamo, da si na Med.Over.Net ogledate rubriko O HPV od A do Ž, ki je bila ustvarjena v okviru evropskega projekta PERCH, v katerem je v boju proti rakom, ki jih povzročajo okužbe s HPV, združilo moči kar 18 držav. V Sloveniji projekt vodi Onkološki inštitut Ljubljana.

Prispevek je nastal v okviru evropskega projekta PERCH, ki ga sofinancirata Evropska Unija in Ministrstvo za zdravje RS. V Sloveniji projekt vodi Onkološki inštitut Ljubljana.

Avtor
Piše

Mira Ćirovič

Napredne oblike zdravljenja, preventiva, celostni pristop k zdravju in osebna odgovornost vsakega posameznika v skrbi za svoje zdravje so teme, ki me že od nekdaj zanimajo. Moje izkušnje segajo od dela v spletnih do tiskanih medijev, od razvoja veščin v odnosih z javnostmi do iskanja poslanstva v ustvarjanju vsebin s področja zdravja. Če imate kakršen koli komentar na članek ali vprašanja, mi pišite na [email protected].

Več novic

New Report

Close