Hitri test: Za to boleznijo trpi na milijone ljudi, mora tudi vas skrbeti?

Foto: Profimedia

Stroka ocenjuje, da naj bi 64 milijonov ljudi živelo s to boleznijo. S tem hitrim testom lahko preverite, ali kažete znake te bolezni.

Ste hitro zadihani in ves čas utrujeni? Morda ste trenutno telesno le malce slabše pripravljeni, za tema težavama pa lahko tiči tudi resnejši vzrok – srčno popuščanje. Pri srčnem popuščanju gre za zelo zahrbtno bolezen, ki počasi napreduje in se lahko konča s smrtjo.

O njem govorimo takrat, ko oslabljeno srce organov ni več zmožno oskrbeti z zadostno količino krvi. Srce v mirovanju običajno prečrpa pet do šest litrov krvi na minuto, med naporom pa do 15 litrov. Šibek organ včasih zmore le 2,5 litra. To je lahko življenjsko ogrožajoče.

Foto: Profimedia

Srčno-žilne bolezni so glavni ubijalec razvitega sveta, po pisanju nemškega Focusa pa je srčno popuščanje druga najbolj nevarna bolezen srca. Ker se bolezen razvija počasi, je pomembno, da prepoznamo znake.

Bolezen se najprej kaže kot zmanjšana telesna zmogljivost in zadihanost ob naporu, na primer med hojo po stopnicah. Ko bolezen napreduje, pa se zadihanost pojavi že ob manjših naporih, lahko celo med mirovanjem. Mnogi bolniki zaradi zastajanja vode v pljučih ne morejo več spati v vodoravnem položaju, zatekati pa jim začnejo tudi spodnje okončine, mnogokrat tudi trebuh.

Med glavnimi vzroki za nastanek bolezni povišan krvni tlak

Najpogostejša vzroka za srčno popuščanje sta koronarna bolezen srca (srčni infarkt in angina pectoris) in povišan krvni tlak. “Pogosti vzroki srčnega popuščanja so še: okvare srčnih zaklopk, bolezni srčne mišice (kardiomiopatije), vnetje srčne mišice (miokarditis), nekatere motnje srčnega ritma, bolezni ščitnice, sladkorna bolezen, čezmerno pitje alkohola in jemanje drog (predvsem kokaina), prirojene srčne bolezni, nekatere oblike kemoterapije,“ pišejo v zloženki Univerzitetnega kliničnega centra Maribor.

Hitri test: Morate k zdravniku?

V Sloveniji je obolelih za srčnim popuščanjem približno 40.000, še pravijo pri UKC Maribor. Vsako leto se pojavi do 5 novih bolnikov na 1.000 prebivalcev. S starostjo pogostost narašča. Kot rečeno, gre za zahrbtno bolezen, zato je pomembno, da smo pozorni na simptome.

  1. Se hitro utrudite? Da/Ne
  2. Ste hitro zadihani – med naporom ali mirovanjem? Da/Ne
  3. Se zaradi težav z dihanjem ponoči zbujate? Da/Ne
  4. Vas je že zadela srčna kap? Imate visok krvni tlak? Da/Ne
  5. Morate ponoči večkrat urinirati?
  6. Je vaš pulz višji od 90 udarcev na minuto?
  7. Ali najbolje spite v dvignjenem položaju?
  8. Ste se zredili, čeprav niste spremenili jedilnika? Vam zatekajo noge? Da/Ne

Če ste na več kot dve vprašanji odgovorili z „da“, bi bilo dobro, da se posvetujete z zdravnikom. To se sicer svetuje vsem, ki imajo težave z dihanjem. Hitreje, kot bomo prepoznali oslabljeno srce, lažje bomo namreč preprečili poslabšanje.

Foto : Profimedia

Pomembna je preventiva

Paziti je treba na zdravje žil, ki jih ogrožata tudi prekomerno pitje alkohola in nikotin. Prav tako je dobro, da se zadosti gibamo in pazimo na telesno težo, saj je tudi debelost eden od dejavnikov tveganja za razvoj srčno-žilnih bolezni.

Avtor
Piše

I. K.

Forum

Naši strokovnjaki odgovarjajo na vaša vprašanja

Poleg svetovanja na forumih, na portalu Med.Over.Net nudimo tudi video posvet s strokovnjaki – ePosvet.

Kategorije
Število tem
Zadnja dejavnost
3,672
18.11.2024 ob 17:13
3,939
21.11.2024 ob 14:33
33,823
24.10.2024 ob 00:11
1,241
17.11.2024 ob 11:52
576
19.11.2024 ob 16:43
Preberi več

Več novic

New Report

Close