“Osebe s hemofilijo niso imune na srčno-žilna obolenja,” za spletni portal Liberate Life razlaga dr. Karla Rener iz Kliničnega oddelka za hematologijo UKC Ljubljana,. Nasprotno, novejše raziskave odstirajo drugačno sliko.
Napredek v znanosti prinesel nove vpoglede
V preteklosti je veljalo, da so srčno-žilne bolezni pri bolnikih s hemofilijo redke. Vendar je napredek v znanosti prinesel nove vpoglede v to bolezen in s tem povezane terapije. Dr. Renerjeva poudarja, da je zgodovina zdravljenja hemofilije prepletena z različnimi obdobji. Pred uvajanjem nadomestne terapije z manjkajočim faktorjem strjevanja krvi so bolniki s hemofilijo pogosto v mladosti umirali zaradi krvavitev.
Z uvedbo nadomestnega zdravljenja pa se je sprva zaradi plazemskih pripravkov nehote, povečalo tudi tveganje za okužbe, kot sta HIV in hepatitis C. Kljub temu je sodobna medicina s profilaktičnim zdravljenjem izboljšala kakovost življenja in podaljšala življenjsko dobo bolnikov s hemofilijo.
Hemofilija ne ščiti pred strdki
Kljub temu dr. Renerjeva opozarja, da se z daljšim življenjem povečuje tudi tveganje za druge bolezni, vključno s srčno-žilnimi. To pomeni, da hemofilija ne ščiti pred strdki, kar bi sicer pričakovali glede na moteno strjevanje krvi. Nekatere raziskave so celo pokazale, da je pojavnost dejavnikov tveganja za srčno-žilna obolenja med bolniki s hemofilijo enaka ali celo višja kot v splošni populaciji.
Bolniki potrebujejo več pozornosti
Najpogostejši dejavnik tveganja med bolniki s hemofilijo je povišan krvni tlak, katerega vzrok še ni povsem razjasnjen. Dr. Renerjeva pravi, da je potrebno tem bolnikom nameniti večjo pozornost, zlasti pri prepoznavanju in zdravljenju tveganj. Čeprav zdravljenje srčno-žilnih zapletov temelji na enakih smernicah kot za ostalo populacijo, je pri bolnikih s hemofilijo ključnega pomena pravilno nadomestno zdravljenje.
Zanimivo je tudi, da med hemofilijo tipa A in B ni razlike v tveganju za srčno-žilne bolezni. V Evropi se število bolnikov s hemofilijo, ki doživijo infarkt ali kap, povečuje. Dr. Renerjeva dodaja, da so tudi v Sloveniji že imeli primere bolnikov s hemofilijo, ki so utrpeli miokardni infarkt. Osebe s hemofilijo niso avtomatsko zaščitene pred srčno-žilnimi boleznimi, opozarja dr. Karla Rener. Kljub prejšnjim prepričanjem nove raziskave kažejo, da je tveganje enako ali celo večje kot v splošni populaciji