Sem pa ostala odprtih ust nekaj trenutkov kasneje. Vprašala sem jo namreč, kako se je lahko tetovirala, če še ni polnoletna, in mi je odgovorila, “da je od prijateljice prijateljica študentka kozmetike in jo je tetovirala doma, seveda za precej nižjo ceno, kot to delajo v tattoo studiih.” Spreletele so me misli: So bile igle razkužene ali si mimogrede pobrala še kakšno okužbo? Ali se res špara pri nečem, kar lahko vpliva tudi na zdravje? Saj vem, da v času, ko letijo vse cene v nebo, iščemo načine, da bi našli ugodnejše variante, ampak ali je pri nečem, kar bomo na svojem telesu nosili do konca življenja, cena res najbolj odločilen dejavnik?
Ob tem sem se nehote spomnila na šalo, ki sem jo pred časom videla na enem od družabnih omrežij:
Tudi sama imam zdaj tetovažo
Če sem iskrena, sem željo po tetovaži dobila ravno zaradi navdušenosti nad njeno (četudi bo njena potrebovala popravek). Vendar sem se tega lotila drugače: pri ljudeh, ki že nosijo ta trajni okras, sem se pozanimala, na kaj vse je treba prej pomisliti in ali poznajo kakšnega dobrega tetovatorja. Sodelavka v uredništvu, ki ima tri, mi je priporočila tattoo studio Laibach Ink, “Ker so res v vseh pogledih super. Imajo dolge čakalne dobe, ampak je vredno počakati.”
Takoj mi je bil všeč že njihov Instagram profil. Ne samo zaradi čudovitih kreacij, temveč, ker imajo med vsemi fotkami tudi informativne in uporabne vsebine. Denimo, ali veste, zakaj je pomembno, da oseba, ki tetovira, nosi masko? Ker pri govoru iz ust leti slina, ki na odprti rani, kakršna nastane ob tetoviranju, lahko povzroči probleme oziroma okužbo.
Ko sem končno zbrala pogum in jim poslala mail, da razmišljam o tetovaži, so me prijazno povabili na posvet. Kot sem izvedela, ta ni namenjen le razdelavi motiva, temveč tudi pogovoru o morebitnih (zdravniških) posebnostih, ki bi lahko bile pomembne, ter primerni pripravi na postopek, ki se začne že precej pred dnem tetoviranja. Kot sem kasneje izvedela, tudi ta postopek lahko vpliva na obstojnost tetovaže. Kaj vse svetujejo? Med drugim, primerno nego dela kože, ki bo nosila novi trajni okras, krepitev imunskega sistema in pa pet dni pred tetoviranjem abstinenco od alkohola, ker ta redči kri in posledično pri tetoviranju lahko človek bolj krvavi. Takoj so me “kupili”. Ko sem pa kasneje “iz bližnje osebne izkušnje” izvedela, da očitno v vseh tattoo studiih posameznika ne pripravijo tako dobro na postopek in ga poučijo o primerni negi, sem pa lastnika Laibach Inka Deana, ki se s tetoviranjem ukvarja že skoraj 20 let, prosila, če lahko za naš portal pojasni, kaj vse gre pri nepremišljenem tetoviranju lahko narobe. Za vse tiste, ki se zanimate za tetovažo, je podal tudi nekaj uporabnih do’s and don’ts.
Preden se odločiš za tetovažo, o čem je dobro razmisliti?
Poleg tega, da moraš imeti pri sebi razdelano, kaj, kakšen motiv želiš imeti in na katerem delu telesa, je treba razmisliti, kako bo tetovaža vplivala na tvoje življenje, zlasti, če gre za mesto, ki je bolj vidno. Pri nas praviloma tetovaž ne delamo na vidnih mestih, kot so obraz in roke, naredimo pa izjemo, denimo pri osebah, ki so že vidno potetovirani, saj ti ljudje že vedo, kakšne so posledice, kaj lahko pričakujejo od okolice.
Treba je najti tudi primernega izvajalca, saj ima vsak svoj stil, jaz recimo delam le še realizem. Ljudje so lahko nezadovoljni, sploh, če so se odločili za izvajalca samo zato, ker je bilo hitro in poceni. V takem primeru je rezultat lahko drugačen od pričakovanj. Če si vzamemo čas, ko izbiramo obleke in telefon, ki jih bomo nosili oziroma uporabljali le nekaj let, potem je najmanj, kar lahko naredimo, preden se odločimo za nekaj tako trajnega, kot je tetovaža, da si vzamemo čas, se pozanimamo o izvajalcih in pridemo na posvet.
“V vsako tetovažo, ki jo naredim, gre tudi del mene, saj sem zrisal idejo in jo vtetoviral v telo, kjer bo do konca življenja. Verjamem, da se vsak potrudi najbolje kar lahko. Je pa treba vedeti, da vsi ne delamo vsega. Zato se je dobro tudi pozanimati, kakšno vrsto tetovaž dela nekdo in na podlagi lastnih želja izbrati zase najboljšega izvajalca.”
Dean
Pri vas v studiu na posvetu vsakdo prejme brošurico za pripravo na tetoviranje in nego po tem. Zakaj je pomembno upoštevati te nasvete?
Če človek pride na termin v optimalnem stanju, sam proces izvedbe lepše teče, saj se koža med tetoviranjem lepše obnaša, pigmenti se bolj zadržijo v koži, manj je bolečine, manj je krvavenja … Cela kopica prednosti je. Brošurica, ki jo dajemo svojim strankam, je rezultat skoraj 20 let osebnih izkušenj. Vse te informacije povemo že med posvetom, vendar ker jih je veliko in se kaj lahko pozabi, jih vsi dobijo v roke še v pisni obliki.
Kaj vse gre lahko narobe pri tetoviranju pri nekom doma?
Gre za kompleksno vprašanje. Za pridobitev obrtnega dovoljenja za izvajanje tetovaž je v Sloveniji po zakonodaji potrebna specifična izobrazba. Vendar je teorija nekaj, da pa lahko suvereno človek tetovira, pa potrebuje več let vajeništva oziroma prakse, pri čemer je higiena – stalno umivanje in razkuževanje rok, sterilizacija pripomočkov in površin – le en delček, ki mora postati tako ponotranjen, da o tem sploh ni treba razmišljati. Pri tetoviranju uporabljamo različne preparate, od rokavic, do posebnih zaščitnih folij za kožo (ang. second skin) … včasih ima človek lahko alergijo tudi na kakšnega od pripomočkov, tak primer so lahko denimo rokavice iz lateksa. Vse to je treba imeti v mislih. Poleg tega potrebuje človek več let prakse, da lahko začne samostojno tetovirati – vendar ne doma, temveč v kontroliranem okolju, ki se vsak dan pomije in razkuži. Domače okolje je lahko kontaminiramo z mikrobi, dlakami hišnih ljubljenčkov (ki so alergene), nečistočo … Tako okolje je za odprto rano, kakršna nastane pri tetoviranju, lahko nevarno. Ne ravno najlepša tetovaža pa je tako lahko še najmanjši problem takega tetoviranja.
“Imeli smo primer osebe, ki je prišla na konzultacijo za prekrivanje tetovaže dva dni po tem, ko so ji jo naredili. Treba pa je vedeti, da vse ideje za prekrivanje niso nujno izvedljive. Tudi temu je namenjen posvet pred tetoviranjem, da se razčisti, kakšna so realna pričakovanja.”
Dean

Kako varna so barvila, ki se uporabljajo za tetoviranje?
V Evropski uniji je zakonodaja precej stroga. Če se tetovirate pri nekomu, ki kupuje profesionalne pigmente in opremo, ni razloga za skrb. Barvila pa se – tako kot vse ostalo dandanes – prodajajo tudi prek raznih tujih spletnih platform, kjer se kakovost ne nadzira. Taka barvila so lahko kontaminirana z marsičem.
Kakšna je vaša politika glede tetoviranja mladostnikov?
V obdobju mladosti ljudje še nismo pripravljeni sprejemati odločitve za vse življenje, tetovaža pa to je: Nekaj, kar bomo imeli vse življenje. Mladoletnikov tako praviloma ne tetoviramo in jih tudi odvračamo od tega. Ko so osebe enkrat stare 18 let … svetujemo jim, povemo enkrat in dvakrat, kdor vztraja … na koncu sami odgovarjajo za svoje odločitve.
“Saj bom spremenil, če mi ne bo več všeč, ali dal z laserjem odstranit … kdor ima take misli ali kakršen koli dvom, naj se (vsaj v tistem trenutku) za tetovažo ne odloči,
svetuje Dean.
Kaj vpliva na obstojnost tetovaže?
Treba je vedeti, da se koža ves čas obnavlja, približno desetkrat na leto. Najbolj negativno vpliva izpostavljenost soncu, odvisno pa je tudi od kože. Sicer pa je zelo pomembna tudi nega kože takoj po tetoviranju – dober in skrben začetek je dober temelj za obstojnost. Odvisno pa je tudi od tega, ali je uporabljena le črna oziroma barve. Črna z leti postane bolj prosojna, barve pa z leti postanejo bolj pastelne. Ampak tega ljudje niti ne opazijo, tetovaža postane del njih in se z njimi spreminja. Tako kot ne opazimo, če se malo zredimo, ko dobimo kakšno gubico … gre tudi rahlo zbledela tetovaža običajno mimo naše pozornosti. Seveda pa se lahko s korekcijami tetovažo tudi “osveži”.
Ali sprememba v telesni teži lahko vpliva na izgled tetovaže?
Če ne gre za zelo izrazito spremembo v telesni teži, denimo do 20 odstotkov, naj ne bi bistveno vplivala na izgled. Je pa seveda odvisno tudi od mesta in velikost tetovaže
