Gonoreja, sifilis, klamidija: Simptomi, zdravljenje in testiranje

M. Ć., 29. oktober 2024
ZdravjeInfektologija
Oseba v elegantni obleki ob postelji, na kateri je čipkasto spodnje perilo – simbol intimnosti in romantike.
Foto: Profimedia

Na enem od naših forumov je bralec delil svojo skrb zaradi simptomov gonoreje in strahu, da je okužil svojo ženo. Ta zgodba ni osamljena – podatki NIJZ za prvo četrtletje 2024 kažejo, da so spolno prenosljive okužbe, kot so klamidija, gonoreja, sifilis in genitalni herpes, še vedno močno prisotne v Sloveniji.

“Že nekaj dni imam resne težave – med uriniranjem občutim pekočo bolečino, poleg tega pa sem opazil tudi nenavaden rumenkasto-zelen izcedek. Zelo me skrbi, ker so to simptomi gonoreje. Bil sem pri zdravniku in zdaj čakam na rezultate testov. Moja največja skrb je, da sem morda okužil tudi svojo ženo. Nisem bil v zadnjem času najbolj iskren glede svojih dejanj in zelo me je strah, kaj bo to pomenilo za najin zakon. Z ženo sva poročena več let in res ne želim, da bi zaradi moje napake trpela. Je možno, da sem jo okužil, preden sem opazil simptome? Kako naj ji to povem, ne da bi povzročil še večjo bolečino? Kakšne so vaše izkušnje z gonorejo, kako ste ravnali v takšni situaciji?” je na enem od naših forumov zaskrbljeno spraševal uporabnik ZmedenCasanova.

Njegova zgodba je le ena izmed mnogih, ki poudarjajo, kako spolno prenosljive okužbe (SPO) vplivajo ne le na zdravje, temveč tudi na osebne odnose. Podatki iz poročila Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) za prvo četrtletje leta 2024 kažejo, da je bilo v Sloveniji prijavljenih 338 primerov spolno prenosljivih okužb (SPO). Med njimi so klamidija, gonoreja, sifilis in genitalni herpes najpogostejši, kar opozarja na pomembnost ozaveščanja in zgodnje diagnoze.

  • 112 primerov klamidije (62 pri moških in 50 pri ženskah), vključno z enim primerom veneričnega limfogranuloma​.
  • 72 primerov gonoreje (48 pri moških in 24 pri ženskah), od katerih je pri 27 moških diagnoza povezana z moškimi spolnimi partnerji​.
  • 30 primerov sifilisa (27 primerov zgodnjega sifilisa in 3 neopredeljeni primeri sifilisa)​
  • Poleg tega je bilo prijavljenih 62 primerov genitalnih bradavic in 32 primerov genitalnega herpesa, kar prikazuje pomembnost teh bolezni v spolnem zdravju​

Katere bolezni spadajo med SPO?

Poznamo približno 30 mikroorganizmov, ki se prenašajo s spolnimi stiki in povzročajo več kot 25 različnih bolezni. Najpogostejši povzročitelji so bakterije, virusi, glive, praživali in paraziti. Med najbolj razširjene SPO spadajo klamidijska okužba, gonoreja, sifilis, genitalni herpes, genitalne bradavice ter hepatitis B in C, pa tudi HIV/AIDS. Najpogostejši virusni SPO sta okužba z genitalnim herpesom in humanim papiloma virusom (HPV), medtem ko med bakterijske spadata klamidija in sifilis.

SPO lahko povzročajo različne simptome, kot so izcedek, bolečine v spodnjem delu trebuha ali pekoč občutek pri uriniranju. Ti simptomi so značilni za vnetja sečnice (uretritis), nožnice (vaginitis) ali materničnega vratu (cervicitis), ki jih najpogosteje povzročata klamidija ali gonoreja. Drobcene ranice so značilne za genitalni herpes in glivične okužbe, ena sama rana pa za sifilis (običajno neboleča) ali mehki čankar (običajno boleča). Genitalne bradavice ali sifilis lahko povzročijo bradavice na spolovilih ali sluznicah. Pogosto pa okužena oseba nima simptomov in okužbo odkrijemo šele ob pregledih ali zaradi težav pri partnerju.

Kaj povečuje tveganje za okužbo?

Največje tveganje za okužbo s SPO predstavlja pogosto menjavanje spolnih partnerjev in nezaščiteni spolni odnosi. Moški, ki imajo spolne odnose z moškimi, in osebe, ki prakticirajo analne spolne odnose, imajo prav tako povečano tveganje za okužbo.

Najboljša zaščita pred SPO je monogamna zveza med dvema partnerjema, ki si zaupata. Pri naključnih spolnih stikih je kondom najbolj zanesljiva zaščita, vendar le, če se uporablja pravilno in pri vseh vrstah spolnih odnosov (vaginalnih, oralnih in analnih). Večina spolno prenosljivih bolezni je ozdravljivih, vendar je ključno, da se okužba odkrije in zdravi čim prej, vključno z zdravljenjem partnerjev, da bi preprečili ponovne okužbe in resne zdravstvene posledice, kot so neplodnost ali kronične bolečine.

Nezdravljene SPO lahko povzročijo dolgotrajne posledice, kot so neplodnost, kronične bolečine v medenici in večje tveganje za okužbo z virusom HIV. Pravočasna diagnoza in zdravljenje sta ključna za preprečevanje resnih zapletov.

Teh simptomov ne spreglejte!

  • Pekoč občutek med uriniranjem je najpogostejši simptom SPO, kot sta klamidija in gonoreja, saj povzročata vnetje sluznice sečil.
  • Neobičajen izcedek iz nožnice ali penisa je znak okužbe, kot sta klamidija ali gonoreja.
  • Neobičajno krvavenje iz vagine: Krvavitve med menstrualnimi cikli, še posebej po spolnem odnosu, so lahko znak okužbe s HPV ali vnetja reproduktivnega trakta.
  • Srbenje ali pekoč občutek v genitalijah: Gonoreja in klamidija lahko povzročita ta neprijetna občutka, kar pogosto spremlja vnetje.
  • Boleč spolni odnos: Bolečine med spolnim odnosom so lahko posledica okužb, kot sta klamidija ali herpes.
  • Izbokline ali rane na genitalijah: Genitalni herpes in HPV lahko povzročita izbokline ali rane na genitalijah, ki jih ne smete prezreti.
  • Bolečine v medenici: Nezdravljena klamidija in gonoreja lahko povzročita resne zaplete, kot je medenična vnetna bolezen (PID), ki vodi do kroničnih bolečin in težav s plodnostjo.

Kje se testirati?

Okužbo lahko potrdimo z odvzemom brisa za mikrobiološko preiskavo (za bakterije, glive in viruse) ter s krvnimi preiskavami za odkrivanje protiteles proti povzročiteljem SPO.

  • Brezplačno zaupno testiranje na okužbo s HIV, z virusoma hepatitisa B in C je vedno na voljo pri izbranem osebnem zdravniku.
  • Anonimno brezplačno testiranje na HIV in virusa hepatitisa B in C je dostopno tudi na Kliniki za infekcijske bolezni in vročinska stanja UKC Ljubljana.
  • Samoplačniško testiranje na HIV, hepatitisa B in C ter na sifilis je dostopno na Zavodu RS za transfuzijsko medicino.
  • Za moške, ki imajo spolne odnose z moškimi, izvaja testiranje na HIV, virusa hepatitisa B in C ter testiranje na sifilis in gonorejo Društvo informacijski center Legebitra. Testiranja potekajo v Ljubljani, kot tudi v drugih krajih po Sloveniji.
  • Pregled in testiranje na spolno prenosljive okužbe se izvaja tudi v dermatoveneroloških ambulantah po Sloveniji in v ambulanti za spolno prenosljive okužbe na Kliniki za infekcijske bolezni in vročinska stanja UKC Ljubljana. Več informacij na naslednji povezavi.
  • Testiranje na okužbo s HIV lahko izvedete tudi sami, v domačem okolju. Testi za samotestiranje so na voljo v lekarnah. V primeru pozitivnega izvida pri samotestiranju je nujen potrditveni test, ki ga lahko opravite na Kliniki za infekcijske bolezni ali v nekaterih drugih institucijah.
kondom gleda iz žepa
Foto: Profimedia

Viri:

Avtor
Piše

M. Ć.

Napredne oblike zdravljenja, preventiva, celostni pristop k zdravju in osebna odgovornost vsakega posameznika v skrbi za svoje zdravje so teme, ki me že od nekdaj zanimajo. Moje izkušnje segajo od dela v spletnih do tiskanih medijev, od razvoja veščin v odnosih z javnostmi do iskanja poslanstva v ustvarjanju vsebin s področja zdravja. Če imate kakršen koli komentar na članek ali vprašanja, mi pišite na [email protected].
Forum

Naši strokovnjaki odgovarjajo na vaša vprašanja

Poleg svetovanja na forumih, na portalu Med.Over.Net nudimo tudi video posvet s strokovnjaki – ePosvet.

Kategorije
Število tem
Zadnja dejavnost
6,193
30.10.2024 ob 01:39
3,289
17.09.2024 ob 07:01
24,528
15.10.2024 ob 19:14
13,267
28.07.2024 ob 16:00
143,815
30.10.2024 ob 09:08
Preberi več

Več novic

New Report

Close