Najdi forum

Naslovnica Forum Življenjski slog Spolnost Mladi, ljubezen in spolnost delitev imetja po ločitvi?

delitev imetja po ločitvi?

Pozdravljeni!

Zadnjič smo se z nekom pogovarjali o tem, koliko pravic ima eden od zakoncev po ločitvi in nismo našli skupnega jezika, ker so nekateri, ki o tem ne vejo pravzaprav nič trdili take neumnosti, da mi je šlo za bruhanje. Zato se obračam na vas-mogoče ima to kdo bolj naštudiran in ve kako in kaj. Poglejmo najprej Nemčijo: Pri njih je tako, da če ima eden od zakoncev imetje pred poroko in ne napiše to v predporočni pogodbi, kot, da ne želi tega deliti, po ločitvi pripada drugemu zakoncu polovica. Zanima me koko je s tem pri nas. Namreč eni trdijo, da lahko živi 50 let z nekom in mu nič ne pripada, ker je on to imel že prej. Jaz ne verjamam, da je tako, razen, če se to napiše v predporočni pogodbi. Ne moreš nekoga vreč na cesto po 50 letih, češ to je itak vse moje.
Zanima me tudi kako je s tem, če sta stanovanje npr.kupila skupaj, pisala pa na enega. A je možno, da proda stanovanje brez soglasitve in kaj lahko partner naredi, če se to zgodi?

Hvala,lp

Zadeva sploh ni tako preprosta…
V grobem je pa tako, da ima pri nas vsak od zakoncev svoje posebno premozenje, do katerega drugi zakonec nima popolnoma nobene pravice (razen v redkih izjemnih primerih), oba zakonca skupaj pa imata se premozenje, ki sta ga pridobila v casu trajanja zakonske zveze. To premozenje se praviloma deli 50:50, razen v primerih ko eden od zakoncev dokaze da je bil njegov delez pri pridobivanju skupnega premozenja vecji, ter se v nekaterih drugih izjemah.

Izvenzakonska skupnost je pri nas po dolocenem casu izenacena z zakonsko zvezo, tako da veljajo te dolocbe tudi zanje.

To je zelo zelo na hitro.

lp, M.

Tako, kot je napisal koren. Dediščine in tisto, kar je nekdo imel pred sklenitvijo zakonske zveze ali pred nastankom izvenzakonske skupnosti, je njegovo. Ob njegovi smrti pripada njegovim otrokom (pol) in ženi ali izvenzakonski družici/možu….(pol), če pa zadevo z oporoko prepusti nekomu tretjemu, dobijo dediči nujni delež. Če je hiša ali stanovanje pisano na enega od zakoncev, pridobila pa sta ga v času trajanja zveze, je lastništvo obeh (ne glede na to, kdo je zapisan kot lastnik). Ob smrti enega od zakoncev se deduje njegova polovica hiše oz. stanovanja – dediči te polovice so otroci in žena/mož, izvenzakonski partner.

Drži tako,kot sta napisala korencek in Tejči.

sta že unadva povedala kako to gre.
jst bi dodal sam to, da je “recimo” to nekak še “pošteno”, ampak sam v primeru dolgoročne zveze, za kratkoročne je pa to navadna svinjarija,

ker, jst ne poznam ENE zveze, kjer bi biu tip na boljšem, zmeri ženske več dobijo kokr so vložile, problem je pa v mentaliteti, ker kot razloge za 50% (ali več) naštevajo razno pomivanje posode, kuhanje in sex.
redkokera ločitev je pa (enakovredno) soglasna in izvedena brez svinjarij, ko se uporablja otroke kot vzvod za materjalno okoriščanje.

in pol, pa brez zamere, babe z mentaliteto , kot si ti, začnejo naštevat še tvojo privat lastnino, ki si jo npr pridobil z dediščino, levo pasje jajce od psa ki si ga imel še kot otrok itd.
skratka vse ti vržejo naprej, sam korita za posodo pomivat ne, pa še to zato ker ni nč vredn 😀

jst pravim tko, v zvezi se je treba trudit, partnerja dobr spoznat preden se v kaj spuščaš, potem pa za zaščito premoženja OBEH predporočna pogodba, ker z razliko od nekaterih (kle), nisem taka prasica, da bi se okoriščal na račun drugih.
torej, nosi posledice tisti ki je manj produktiven, kar je edino pošteno.
ker kle ne gre sam za “neumnost”, ampak se zarad bedastih osebkov, z neraščiščenimi pojmi, zavoljo “romantike” ter “optimizma”, dobesedno pričakuje, nepremišljenost, ker se le ta “smatra” kot indikator, koliko imaš upanja v to zvezo itd.

glih zdej sm vidu en primer, kolega, k je 2let starejš od mene, se je poroču pa naredu otroka, babo je neki namedl, pa ga je kr vn fuknla pa se hoče ločit, seveda je ON mogu it, čeprav je vložu največ keša v stanovanje, ženska brez premoženja, na njegovga se bo pa brez slabe vesti obesla, pa lagala frocu (ko odraste) kak da je, da raznih preživnin ne omenjam.

če se vam zdi to pravično, se nimamo kej pogovarjat, ker od tega kar zagovarjam, ne odstopim niti za milimeter.

lp

_____________________________ neumni ste in taki boste tudi ostali ! _____________________________

Z vsem se strinjam,kar si napisal,samo s tem ne ,da bi bil tip vedno na slabsem kot baba,torej,da bi tipu ostalo vec kat babi.Mogoce se nisi slisal za kaksen primer,ki ostane tip na boljsem,pa zato pises,kar slisis in vidis.

Pa lep pozdrav.

Predporočne pogodbe pri nas niso dovoljene.

Nekateri preveč ameriške filme gledate.

_______________ So it goes. - Kurt Vonnegut -

mene zanima nekaj…imetje se deli po 3 letih skupnega zivljenja…kak tocno je to misljeno? da si 3 leta porocen, da 3 leta zivis POD ISTO STREHO al kaj drugega? Ker lahko sta ena dva skup 10 let pa ne zivita skupaj…kaj je v tem primeru?

Da nisi porocen in,da zivis tri leta pod isto streho,se pravi da zivita na koruzi.

Torej lahko on zasluzi recimo 500.000 na mesec, ona je doma in brezposelna…skupaj sta 5 let…in njej v tem primeru pripada “250.000 na mesec”, gledano materialno, ce je kaj nastalo iz tega ?!?!?!?! Pa jaz se fentam *****, se to ni normalno!!!! Delas ko zivina pol se pa nekomu sprdne pa te tak lepo zajebe…o ****!!!

Na zalost,je tako.

V bistvu ni cisto tako. 🙂

lp, M.

ata jure, pomiriite se:D

pač ji ne pustiš da se stalno prijavi k tebi, pa se lahk jebe če hoče ane.
men bi blo to normalno da grem k babi žvet.
k pr men se tud pr dnarju vse neha, na moj račun se ne bo noben okorišču.
sam kot vidiš, ljudje ne mislijo trezno, pol pa pričakuj pošten dogovor s kom.

vsakmu svoje, pa moje lepo prmir puste:)

_____________________________ neumni ste in taki boste tudi ostali ! _____________________________

Jure – 3 leta skupnega življenja oz. 3 leta v skupnem gospodinjstvu (te stvari so evidentirane na občini, če se prav spomnim).

Weedboy, s strinjam do konca, AMPAK: jaz poznam samo primere, kjer je ženska najebala in je po možnosti morala vse pustit – z otrokom ali dvema!!! Ena takih je bla tud moja mami.

In seveda so si krive same (hm?!). Ravno tako, kot so si sami krivi tipi, ki pustijo, da jim hrbtenico upogne ena p.ička.

In kako ti veš, da je on mogu it oz. da se ni sam odloču za to? Le kako ga je prisilila v to?

No,kako pa je ?

Predporocne pogodbe kot tako imenovane pri nas res ne obstajajo, obstajajo pa druge pogodbe, s katerimi se doseze prav tak namen.

Tako da ni glih pretirane panike 🙂

lp, M.

Ja,sej zato,pa uni ki se ne prijavijo tam,najebejo,ceprav vlagajo vse svoje premozenje v tisto stanovanje (adaptacija) in skupno gospodinjstvo.

Ce bi malo visje pogledala, bi videla, da sem napisal da se naceloma deli v razmerju 50:50, ce pa enemu od zakoncev (ali izvenzakonskih partnerjev) uspe dokazati da je njegov delez vecji -> njegov delez je vecji.

Se primer: ce (npr.) moz cele dneve dela v sluzbi, pa pride domov, posesa stanovanje, pomije posodo, da prati perilo, pobrise prah (OK, ja, je copata, ampak to ni point tega)… zena se pa cel ljubi dan coha po jajcih (oh, it`s **** an expression)… pa se po moznosti se s kaksnim ljubckom vmes dol daje… no, taka zena ne bo od tistih 500k sit videla vec kot 50k sit (razen v primeru, da si najde zelo dobrega odvetnika, moz pa zelo invalidnega).

Upam da ti je sedaj dovolj jasno. Pravo ni glih eksaktna znanost, vse se nekako “krivi”. 🙂

lp, M.

Ja,samo taksnih primerov je malo.Potreben je ,kot si ze sam napisal,dober odvetnik.

Če ima tip 500 jurjev, žena pa nič, potem ima on tudi denar za dobrega odvetnika (ona pač ne, nima od kod imeti) in kaj misliš, kdo ima v tem primeru več šans, da dokaže svoj prav?

Tipu se ni treba pretirano bati, da ga bo žena olupila.

_______________ So it goes. - Kurt Vonnegut -

Forum je zaprt za komentiranje.

New Report

Close