Najdi forum

Lepo prosim za obrazložitev izvida!

MRI obeh ahilovih tetiv v dveh ravninah in običajnih sekvencah

Izvid:
Izliv v anteriornem in posteriornem recesusu obeh tibialarnih sklepov z znaki blagega sinovitisa anteriorno.
Majhni izlivi v obeh subtalarnih sklepih ter v dorzalnem recesusu talonavikularnih sklepov.
Ahilovi tetivi sta primerne debeline.
Intratendinozno so v distalni polovici posamezni linearni hiperintenzivni signali tako na T1 kot na T2
sekvenci-najverjetneje začetna mukoidna ali hipoksična degeneracija, manjverjetno interfastikularna
septa oz. membrane.

Kaj ta izvid pomeni, kaj pomeni za nadaljne treniranje, kaj naj pričakujem…, kako naj ukrepam…..

Hvala za odgovor!

Izvid opisuje izliv v obeh (verjetno zgornjih skočnih sklepih). Izliv je posledica draženja (sklepna ovojnica, sklepni hrustanec?). To je potrebno razčistiti, pred nadaljevanjem obremenitev spodnjih okončin.

Izvid govori tudi za začetne obrabne (degenerativne) spremembe v Ahilovih tetivah. Za upočasnitev procesa priporočam le dosledno ogrevanje in raztezanje pred obremenitvami in raztezanje po obremenitvah.

Zaradi opisane tekočine v sklepih priporočam pregled s posnetki magnentne resonance.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Hvala za odgovor!
Verjetno sem si zvila gleženj med tekom in imela dolgo časa neprimerno tekaško obutev, tako da je vprašanje, koliko časa se mi je gležen kvaril, posledično se je navnela tudi ahilova tetiva ( moja diagnoza za takšno stanje)

Kakšna terapija bo potrebna, da se vnetje umiri,upoštevajoč, da je moja diagnoza za nastanek poškodbe pravilna
Kaj lahko sama storim?
Ali je potrebno hitro ukrepanje?
Med hojo me občasno malce zbode v gležnju, počutim se okorela, pregled imam šele nasledni teden.

Ta mesec sem se prijavila na plavanje,enkrat tedensko, ali je to vredu glede na izvid gležnja?

Težave imam od sredine avgusta, cel september nisem bila aktivna, samo služba, kolo do službe 2x3km, hoja po ravnem (nič izletov…)in zvečer doma pilates vaje.

Še enkrat hvala za odgovor.

Z ozirom na izliv v gležnjih priporočam pregled s posnetki magnetne resonance. Lahko, da bom priporočil operativno zdravljenje.

Sicer pa se izogibajte sunkovitim in velikim obremenitvam (tek, skoki, hoja navzdol, prenašanje težkih bremen). Plavanje je odlično.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Najlepša hvala za odgovor!

Kako je z smučanjem, verjetno ga odsvetujete? Z možem sva planirala kupiti družinsko smučarsko karto za Koroška smučišča.

Ali lahko delam ekstenzijske vaje- na stopnici gre peta nižje, dvig? Avgusta, ko sem jih delala, sem imela težave, vnetje vidno na UZ je bilo večje.

Ali se stanje gležnja vidi na UZ, ali je potrebno napraviti še Rtg?

Ali je možno, da je izliv v gležnju znak revmatoidnega artritisa? Stara sem 36 let, Jonogram imam normalen , SR 7, zjutraj je prisotna okorelost v gležnju, zvečer je oteklina meni bolj vidna kot zjutraj.

Kaj pomeni sinovitis v mojem primeru?
Težave so se začele z netipičnimi znaki za vnetje ahilovimih tetiv, trenutno pa sem zelo zmedena in ne vem z čim pravzaprav imam težave?

Hvala!

Priporočam izključiti revmatsko obolenje (revmatolog) in okužbo z borelijo. Obe obolenji lahko povzročata težave, ki jih opisujete.

Če bosta ti bolezni izključeni, je najverjetnejši razlog mehansko draženje. V teh primerih pogosto priporočam artroskopsko operativno zdravljenje.

Priporočam le obremenitve, ki vam ne povzročajo bolečin ali otekanja.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Lep pozdrav!
Zdravnik glede na pregled MR slik meni, da operacija ni potrebna, svetuje počitek, verjetno je prišlo do tega zaradi preforsiranja. Revmatoloških odvzemov še nisem opravila.

Zanima me sledeče, koliko časa je potrebno, da se sinovitis sanira, približno? (npr., za vneto ahilovo tetivo je v litataruri omenjeno nekje 3-6 mesecev)

Hvala vam za odgovore!

Vnetje se običajno umiri v 6 do 12 tednih, vendar le ob predpogoju, da je odpravljen vzrok.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Lep pozdrav!

Sporočam vam, da sem opravila pregled pri revmatologu, kateri je na pregledu menil, da je sinovitis in izliv nastal verjetno zaradi preobremenitve.

Sedaj sem dobila izvide krvi:
Revma faktor, HLAB27, ENA, vnetni parametri in ščitnični hormoni so negativni.Imam pa močno povišan titer ANA 1:640. Jemljem brufen in imam predviden ponoven odvzem kri na bolj specifične teste, da ugotovijo, zakaj je ANA povečan.

Ahilovi tetivi me ne bolita več, sta pa še vedno otečeni in levi gleženj je manj gibljiv v počepu. Mogoče kakšen nasvet glede tega?

Počakajte na dokončne izvide.

Kar se tiče gležnja, bi bilo dobro, da stopite do fizioterapevta, ki vam naj pokaže osnovne vaje zanj (razgibavanje, raztezanje, vaje za mišice in proprocepcijo). Vaj nato izvajajte do bolečine.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Lep pozdrav!
Imam dobro novico.
Dodatni imunoserološki testi so negativni, trenutno ne zadostim diagnostičnim merilom za katero od vnetnih revmatskih obolenj.

Decembra sem opravila tudi uz ahilovih tetiv:
leva je široka 0,56 in na narastišču anizoehogena z manjšim burzitisom. Še bolj je spremenjena struktura desne ahilove tetive, ki meri 0,6cm, ravno tako z manjšim tekočinskim plaščem na narastišču kalkaneusa oz. v retrokalkanearni burzi.

Uz desnega gležnja:
ni izliva v zg. skočnem sklepu, tudi okolne tetive normalne, je pa izliv, ki po power imagingu ni aktiven v talonavikularnem sklepu. Identična situacija tudi na levi strani, s tem, da na levi strani je nekaj plašča tekočine v zg. skočnem sklepu, ki po power imagingu ni aktiven.

Zdravnica meni, da je uz identičen MR izvidu (opravljen pred dvema mesecema ) zato me zanima, koliko časa bo še potrebno, da bo vnetje izginilo?

Kakšen se vam zdi izvid uz ahilovih tetiv? Kaj naj storim, da ne bosta otečeni? Bolita me ne.

Hvala za odgovor!

To je res dobra novica!

Priporočam pregled z vsemi izvidi in slikami, predvsem slikami magnetne resonance. Potrebno je presoditi ali bi bilo potrebno operativno zdravljenje.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Lep pozdrav!
Na uz je še viden minimalni izliv v obeh atc sklepih, brez znakov vnetja.

Jaz pa sem čisto obupana, bojim se, da vse to traja že predolgo časa.

Januarja je zdravnica menila, da je uz identičen izvidu mr, ki je bil opravljen oktobra, danes pa je že 6 mesecev, odkar sem nazadnje tekla, pa je še vedno viden izliv v sklepih, ob tem, da imam titer ANA 1:640.

Ali je možno, da je vseeno overdose poškodba, čeprav izliv traja že toliko časa?

Športno aktivna nisem, samo plavam.

Ali imate še kakšne težave (bolečine, vidno oteklino)?

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Otelkine nikoli nisem imela, noben sklep ni bil nikoli otečen. Občasno sem čutila ( ni me bolelo) in ga še čutim, desni talanavikularni sklep, nič posebnega, niti vedela nisem ,kaj točno takrat čutim ,oz, da je karkoli narobe, tekla sem vseeno brez težav, med tekom ga nisem čutila. Maja imam mr slikanje tega sklepa.

Na uz pregledu sem omenila, da sem občasno, med tekom po neravnem terenu-kamnih čutila tudi sklep palca na desni nogi. Tudi v tem sklepu je bil viden minimalni izliv, ravno tako brez vnetne reakcije.

Sprašujem se, koliko časa sem jaz tekla z izlivom v sklepih.
Napisala sem, da samo plavam, ampak sem bila že dvakrat z otroci na Polhograjski grmadi, med in po hoji nisem imela težav.

Skrbi me, ker so noge vitalnega pomena, nisem se še sprijaznila, da še ne morem tečt, s tem , da nikoli več ne bom mogla tečt oz. z negotovo prihodnjostjo glede športnih aktivnosti pa sploh ne.

Kaj pa bolečine v gležnjih? Ali jih čutite pri običajni hoji, pri hoji po neravnem ali pri teku?

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Levi gleženj je manj gibljiv kot desni, če pokrčim koleno in grem s kolenom proti prstom na nogi, ko pridem do zadnje možne stopnje giba, rahlo čutim levi gleženj.

Pri hoji po neravnem terenu občutim rahlo “bolečino ” ravno tako v levem gležnju, zato pazim ,kako stopam, da se mi noga ne zvrne.

Na desni nogi čutim samo talanavikularni sklep, ne najdem vzroka, zaradi česa ga občasno začutim.
Drugače pa pri hoji nimam težav, mogoče sem zjutraj par korakov malo okorela, verjetno tudi zato, ker me je strah stopiti iz postelje na noge in vse svoje misli in občutke usmerjam v noge.

Vračam se k nasvetu iz preteklosti – priporočam pregled z razpoložljivimi slikami (nujno magnetne resonance). Potrebno je presoditi, ali bi bilo smiselno operativno zdravljenje.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Lep pozdrav!
Opravila sem pregled pri ortopedu, ki ni ugotovil nič posebnega in ponovno MR slikanje obeh gležnjev. izvid je sledeč in vas prosim za laično in obširno obrazložitev izvida, ker ga čisto nič ne zastopim.

Izvid:
Narejena je mr preiskava obeh stopal sagitalnoT1 in T2FS, aksialnoT1, koronarnoT2FS in PDFS.

Levo minimalen izliv v lateralnem recesusu talanavikularnega sklepa, posteriornem recesusu subtalarnega sklepa, anteriornem recusu tibiotalarnega sklepa in v sklepu sezamoidne koščice pod glavico 1. metatarzale.
Povsem začetna artroza tarzametatarzalnega sklepa 1.prsta inferiorno z zoženo sklepno špranjo in blagim subhondralnim edemom kuneiformne koščice.

Hvala za odgovor!

Desno minimalen izliv v anteromedialnem subtalarnem sklepu, sinovialni recesus na plantarni strani med medialno in intermediarno kuneiformno koščico velikosti do 12x5mm, manjši med intemediarno kuneifromno koščico in metatarzalno.

Tetive obeh stopal so kontinuiranega poteka.
Skelet izgleda primeren.

Zaključek:
Minimalni izlivi oziroma sinovialni recesusi na opisanih mestih v sklepih obeh stopal- glej izvid. natančnejša ocena ligamentarnih struktur in narastišč tetiv je možna ob ciljnem slikanju posameznega stopala.

V izvidu navajajo minimalne izlive (tekočino) v številnih sklepih stopal (kar je lahko tudi normalno) ter začetno obrabo sklepa med nartom in prvo stopalnico. Navedbe je potrebno ocenjevati skupaj z ugotovitvami pregleda, zakar priporočam pregled s posnetki opravljenih MR.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

New Report

Close