Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Ginekologija Nosečnost in obporodno obdobje zgodnje uvajanje goste hrane po novih smernicah

zgodnje uvajanje goste hrane po novih smernicah

Pozdravljeni!

Po nasvetu patronažne sestre (najnovejše smernice naj bi določale začetek uvajanja goste hrane pri 4 mesecih tudi, če je polno dojen) sem začela pri 4,5 mesecih dodajati moji polno dojeni deklici gosto hrano. Najprej 4 dni korenček, sedaj nadaljujem z bučkami. Otrok se je radovedno in z velikim veseljem lotil obojega. Vendar pa imam kar nekaj dilem v zvezi s tem. Prosim za vaš nasvet. (Pred dvema dnevoma smo sicer imeli sistematski, pa pediatrinja ni komentirala popolnoma nič v zvezi s prehrano. Da smo začeli, smo ji seveda povedali.)

1. Ali je tudi po vašem mnenju treba začeti tako zgodaj z dodajanjem goste hrane, tudi če otrok napreduje dobro s samim dojenjem (naša je s 3,4kg porodne teže, pri 4,5 mesecih prišla že na 7,2 kg)?

2. Nihče nam ni povedal kako velike naj bodo porcije kašic. Jaz ji dajem samo nekaj (4-5) otroških žličk pri enem od obrokov. Otrok pa kaže, da bi z veseljem pojedel več. ALi mogoče veste, kje bi lahko prebrala kaj o potrebnih količinah teh kašic oz goste hrane za dojenčke?

3. Če bo otrok ‘prehitro preveč’ navdušen nad gosto hrano, se najbrž lahko zgodi, da se ne bo več dojil že pred 6 mesecem. ALi je po vašem mneju to OK?

4. Pa še o zaprtju. Po novih smernicah je treba začeti z zelenjavo. Mi smo začeli s kuhanim korenčkom (le par žličk), ki je kot kaže pri otroku povzročil zaprtje, saj že 3 dni ni odvajala blata. ALi menite, da to kaže na to, da otrokova prebavila še niso pripravljena na zelenjavo in bi bilo bolje še kak mesec vztrajati samo z dojenjem?

Lepo vas pozdravljam,
Sonja

Pozdravljeni, Sonja!

Hvala za zelo zanimiva vprašanja. Hm, pravzaprav sem pričakovala, da bo katera od mamic to že vprašala… Ker se je nabrala vrsta nujnih vprašanj, pa vas lepo prosim, da mi ne zamerite, ker vas bom še malce prestavila. Z veseljem bom odgovorila!

Mojca Vozel, svetovalka za dojenje pri La Leche League International Slovenska spletna stran http://www.dojenje.net Spletna stran organizacije LLLI http://www.llli.org Facebook https://www.facebook.com/pages/La-Leche-League-Slovenija/193282127382188 Članarino ali donacijo lahko nakažete na TRR društva LLL Slovenija pri NLB: SI56 0203 3025 3744 825

Pozdravljeni!

Tudi mene zanima kako je z uvajanjem goste hrane. Moja punčka je stara točno 4 mesece in je polno dojena, lepo napreduje in je v razvoju nekoliko pred vrstniki. Kot kaže tudi pri zanimanju za hrano.
Sama bi rada začela z uvajanjem goste hrane čim kasneje, pa je tamala tako zainteresirana, da ne vem, če bo to šlo. Pred kakšnima dvema tednoma je začela z zanimanjem opazovati kako jem, pred tednom dni je začela pri tem tudi cmokati z usti, včeraj pri včerji pa je bila prav vznemirjena, z rokami je segala proti mizi in negodovala.

Zdaj pa ne vem 🙂 Trenutno smo namreč v tujini na Tajvanu (tu bomo še 2 meseca) in tudi zato bi rada začela z gosto hrano čim kasneje. Težko namreč preverjam kvaliteto, poreklo in izvor živil – že zase, kaj šele za hčerine kašice, čeprav vem, da bo slej kot prej potrebno kaj pripraviti. Prav tako sumimo na alergijo na mleko. Tukaj so sicer naredili krvne teste za alergijo in so bili negativni.

Kako bi se torej dalo zavlačevat prehod na gosto hrano, čeprav je mala glede tega zelo radovedna? Je sploh smiselno zavlačevat v takem primeru? Naj nekaj časa jemo na skrivaj in ne pred njo? 🙂 …

No druga stran je pa, da ima punčka zelo tekoče blato s sluzjo, občasno s krvjo, občasno zelo zelene barve in to od njenega prvega meseca dalje (v Sloveniji je pediatrinja rekla, da je to v mejah normale, sama pa sem se odločila za dieto brez mleka – po njej je počutje deklice bolše pri blatu je bilo tudi izboljšanje vendar ne bistveno). Od kar smo na Tajvanu pa se je stanje še slabšalo in prejšnji teden je bilo že skoraj čisto vodeno, tako da so naju vzeli za 4 dni v bolnišnico, kjer je dobivala nekaj proti driski (kaolin-pektin) in antibiotik, ker je imela povišane levkocite. Sedaj je bolje (ni sluzi in krvi, barva je lepša) vseeno pa se mi zdi pretekoče… je možno da bi obrok goste hrane v tem primeru stanje izboljšal (glede na izkušnjo mamice pred mano je korenček povzročil zaprtje)?

Še to – kljub temu, da so v bolnišnici rekli, da je kriva bakterija in dali antibiotik se meni zdi verjetno, da bi bilo poslabšanje tudi zaradi kakšnega skritega mleka v moji prehrani… spet ker tu težko kontoliram sestavine.

Hvala za odgovor,

Anja

Pozdravljeni!
Bom še jaz opisala naše izkušnje pri uvajanju goste hrane pri dobrih 4 mesecih. Torej,naš fantek je ravno tako pri 4 mesecih že kazal izredno zanimanje za hrano, ki sva jo jedla z možem, cmokal je zraven in stegoval rokice proti hrani. Ker je tudi že zelo dobro sedel, sva po Mojčinem nasvetu, naredila kratek preizkus, ali je resnično pripravljen na gosto hrano. Košček banane (ali kakšnega drugega mehkega sadja, da se mu ne more zatakniti) sva mu dala v usta. Pri tej starosti naj bi imel še močen refleks izplazenja jezička in banano izpljunil, vendar je ni. Z zanimanjem jo je najprej premetaval po ustih in nato pogoltnil! in potem še en košček in še en košček…. Morda lahko podoben poizkus naredite tudi vi, xiao. Zato smo pri 4 mesecih in pol res začeli z gosto hrano. Najprej zelenjavo in zelo kmalu tudi sadje. Zdaj je star 8 mesecev, dojiva se še zjutraj in zvečer (in ponoči 2x ali 3x, včasih pa tudi še popoldan, če želi), ostali obroki so gosta hrana. Pri nas je bilo tako, da se zaradi tega ni nehal dojiti…bi rekla prej obratno… je še dodal kakšno dojenje, malo za pocrkljat, se mi zdi. Res pa da zelo rad je tudi gosto hrano in nimamo težav s tem, da česa ne bi jedel. Tako imamo zdaj 4 obroke goste hrane in najmanj 4 obroke dojenja v 24 urah, ki pa verjetno niso zaradi lakote.

Pozdravljene!
Se bom še jaz pridružila na tej zanimivi temi! Naši punci smo ponudili gosto hrano malo pred dopolnjenim 5. mesecem. Zdaj (pri skoraj 7.mes) smo zamenjali praktično že tri obroke. Dopoldanska malica, kosilo in večerja. Še zmeraj pa se dojimo zjutraj, popoldan 1-2x in pred spanjem, pa seveda ponoči 1-2x.
Težave imamo v tem, da zadnje čase deklica zelo malo poje (vsaj meni se zdi)… poje namreč med 80 in 120g na obrok in še to se včasih kr malo namatrava. Prej je pojedla med 120 in 160g Zanimivo je, da nimam občutka, da bi se zaradi tega ker ne poje toliko kaj več dojila. In se malo bojim, da dobi premalo. Količino obroka je zmanjšala, ko smo začeli dajat dopoldansko malico, pred trami tedni.
Slišala sem, da naj bi dojenček pojedel cca 150-200g na obrok….. kaj pa če konstantno noče več?

Xiao, moja hči je tudi imela sluzasto, tekoče blato in občasno krvave nitke in sicer smo na koncu ugotovili, da ima majhno regado (razpokico na rektumu), ki se verjetno ni dobro celila zato ker je punca zelo pogosto kakala (6x na dan). Z uvajanjem gorte hrane se je to spremenilo na 3-4x na dan in blato je seveda postalo bolj kompaktno, tako da se je regada hitro zacelila.

Sonja, teme so se kar nalagale in še dobro, da so se mamice vključile v razpravo, da nisem čisto pozabila na vaš odgovor, se opravičujem za zamudo.

1. Ali je tudi po vašem mnenju treba začeti tako zgodaj z dodajanjem goste hrane, tudi če otrok napreduje dobro s samim dojenjem (naša je s 3,4kg porodne teže, pri 4,5 mesecih prišla že na 7,2 kg)?
***Po smernicah mednarodne zveze za dojenje La Leche League se uvajanje goste hrane pri dojenčku začne tedaj, ko doseže znake zrelosti za gosto hrano, kar je praviloma enkrat v drugi polovici prvega leta. So dojenčki, ki so zreli že malce prej, nekateri pa so zreli tudi kasneje kot ob dopolnjenih 6 mesecih. Znaki zrelosti za gosto hrano (kratko):
http://med.over.net/phorum/read.php?f=94&i=1337&t=1337
http://med.over.net/phorum/read.php?f=94&i=906&t=906

2. Nihče nam ni povedal kako velike naj bodo porcije kašic. Jaz ji dajem samo nekaj (4-5) otroških žličk pri enem od obrokov. Otrok pa kaže, da bi z veseljem pojedel več. ALi mogoče veste, kje bi lahko prebrala kaj o potrebnih količinah teh kašic oz goste hrane za dojenčke?
***Običajno svetujemu za začetek eksperimentiranje, torej da otrok ugotovi, kakšna je tekstura hrane, okus, ali jo zna obračati v ustih, ali jo lahko zadrži (če jo izriva, ima še relfeks izplazenja jezička, kar kaže, da verjetno še ni povsem zrel za uvajanje) in pogoltne, ali jo lahko morda tudi prime in nosi v usta (koordinacija roke-usta je eden od znakov zrelosti). Začenjamo z eno ali dvema žličkama. Nekateri otroci nočejo žličke, začenjamo s prstnim hranjenjem. Nekateri starši uvajajo na pobudo otroka, ko je sam pripravljen hrano vzeti in jo nesti v usta – nekateri otroci to celo edino sprejemajo in ne marajo, da jih hranijo odrasli. Potrebnih količin ni določenih, to je zelo odvisno od otroka do otroka. Če menite, da bi lahko pojedel več, mu ponudite postopno, da ne bi prišlo do zaprtja oz. strjevanja blata in težjega odvajanja.

3. Če bo otrok ‘prehitro preveč’ navdušen nad gosto hrano, se najbrž lahko zgodi, da se ne bo več dojil že pred 6 mesecem. ALi je po vašem mneju to OK?
***Praviloma tako hitro vendarle ne gre. Uvedite en obrok GH vsakih dva do tri tedne, če bo možno. Če bo velik interes, pa otroka posadite za mizo pri vseh obrokih, pa naj se hrani z nečem, kar je pri tistem obroku zanj primerno, tako bo morda hitreje potešil radovednost in spoznaval hrano ter tudi aktivnost hranjenja, druženje pri mizi…, ne bo pa morda pojedel še tako velikih količin, da bi ga odvrnilo od dojenja. Kot sem malo prej napisala mamici tukaj http://med.over.net/forum5/read.php?94,7093335, “Dojenje vzdržujemo prvo leto predvsem zaradi idealnega razmerja hranilnih snovi, encimov, protiteles, česar ne moremo v taki kombinaciji doseči skoraj z nobeno hrano. Dojenčku za razvoj ta kombinacija najbolj ustreza, seveda pa uvajamo še drugo hrano.” Priporočam, da ima materino mleko prvo leto še pomembno vlogo v prehrani otroka, iz vrste razlogov.

4. Pa še o zaprtju. Po novih smernicah je treba začeti z zelenjavo. Mi smo začeli s kuhanim korenčkom (le par žličk), ki je kot kaže pri otroku povzročil zaprtje, saj že 3 dni ni odvajala blata. ALi menite, da to kaže na to, da otrokova prebavila še niso pripravljena na zelenjavo in bi bilo bolje še kak mesec vztrajati samo z dojenjem?
***Korenček lahko povzroča zaprtje. Ne ponujajte ga nekaj časa, poskusite raje z bučko npr.. Če otrok odvaja trdo (kar ste verjetno že ugotovili) ali odvaja neprebavljene košče, potem gre lahko za nezrelost črevesja in uvajanje morda upočasnimo, ni pa treba prekiniti, če je otrok zelo zainteresiran.

Tukaj boste našli osvežen in dopolnjen članek, ZELO dolg, o uvajanju goste hrane, primerjavi novih smernic in vsega, kar je bilo na to temo napisanega, pa morda deluje včasih nekoliko zmedeno. Vzemite si čas, ko ga boste imeli malce več. http://www.dojenje.net/images/stories/UVAJANJE_GOSTE_HRANE.pdf

Mojca Vozel, svetovalka za dojenje pri La Leche League International Slovenska spletna stran http://www.dojenje.net Spletna stran organizacije LLLI http://www.llli.org Facebook https://www.facebook.com/pages/La-Leche-League-Slovenija/193282127382188 Članarino ali donacijo lahko nakažete na TRR društva LLL Slovenija pri NLB: SI56 0203 3025 3744 825

Anja, ponudite svoji 4m deklici samo en drobec mehke hrane, npr. košček banane, mehke hruške, avokada, kuhanega korenčka, zrno riža, sadeža, ki je zrasel na vrtu brez škorpljenja ali ki mu lahko zaupate.

Morda gre za veliko radovednost deklice in si želi poskusiti, ko vidi druge, to je super. Saj ni treba, da začne jesti že “kot ta velika”, začetki goste hrane so eksperimentiranje, poskušanje, okušanje, morda bo šlo marsikaj kar takoj iz ustec ven, ker bo izrinila (kar bi pomenilo, da zrelosti za GH še ni), morda pa bo že pojedla in boste počasi na ta način preizkušali, dokler ne bosta začeli.

Če vas skrbi kvaliteta in izvor živil, je previdnost na mestu, črevesje je lahko še občutljivo in dva meseca sta v tem pogledu razmeroma veliko. 4m otroci pogosto kažejo tako zanimanje, ko kdo nekaj je ali nosi v usta, stegujejo se za igračkami in tudi za hrano, če jim je v dosegu roke, pri tem lahko kažejo ravne vzklike navdušenja, a to nujno ne pomeni, da so zreli za gosto hrano. To boste preverili najbolje tukaj. Znaki zrelosti za gosto hrano (kratko):
http://med.over.net/phorum/read.php?f=94&i=1337&t=1337
http://med.over.net/phorum/read.php?f=94&i=906&t=906

Ni treba skrivati pred njo hrane, razen če se vam res kakovostno ne zdi primerna. Ponudite ji drobec tistega, kar se vam zdi primerno, pa tudi če je to vedno samo eno in isto živilo – seveda če sicer vredu napreduje, se lepo doji in je zdrava.

“je možno da bi obrok goste hrane v tem primeru stanje izboljšal (glede na izkušnjo mamice pred mano je korenček povzročil zaprtje)?”
***MOžno je sicer vse, odvisno kaj bi dobila za jesti. Praviloma pa je z vidika gastrointestinalnih težav, torej črevesnih obolenj, drisk in tudi alergij, prehod na gosto hrano (to velja po vsem svetu, še posebej pa v državah v razvoju) najbolj tvegano obdobje. Torej s tega vidika bi bilo smiselno ne zmanjševati dojenja oz. ga v znatni količini zamenjati z gosto hrano. Možno je, da gre za poslabšanje, če ste jedli kakšno pripravljeno hrano, v kateri bi bile določene mlečne snovi, dovolj je včasih samo sirotka v kakši juhi, pa smo spet na začetku, ko lahko traja nekaj tednov, da se stanje izboljša. Korenček in banana sicer lahko nekatere otroke nekoliko zapreta, pa verjetno je še kaj takih izkušenj.

Mojca Vozel, svetovalka za dojenje pri La Leche League International Slovenska spletna stran http://www.dojenje.net Spletna stran organizacije LLLI http://www.llli.org Facebook https://www.facebook.com/pages/La-Leche-League-Slovenija/193282127382188 Članarino ali donacijo lahko nakažete na TRR društva LLL Slovenija pri NLB: SI56 0203 3025 3744 825

Hvala, marge, za vašo zelo zanimivo izkušnjo, kopiram v uporabne teme!

Mojca Vozel, svetovalka za dojenje pri La Leche League International Slovenska spletna stran http://www.dojenje.net Spletna stran organizacije LLLI http://www.llli.org Facebook https://www.facebook.com/pages/La-Leche-League-Slovenija/193282127382188 Članarino ali donacijo lahko nakažete na TRR društva LLL Slovenija pri NLB: SI56 0203 3025 3744 825

quadriga, nobenega pravila ni, koliko bi moral pojesti 7m otrok, nekateri tedaj šele začenjajo, ker so prej odklanjali, drugi imajo konkretne obroke, tretji morda pojedo malo, pa se potem dobesedno čez noč količina poveča. Poskrbimo, da bo uvajanje prijetno, da ponujamo večkrat in da otroku naredimo hrano zanimivo, morda predvsem s tem, da je hranjenje družabni dogodek, pri katerem je za mizo več člankov družine, od katerih se otrok z opazovanjem uči.

Mojca Vozel, svetovalka za dojenje pri La Leche League International Slovenska spletna stran http://www.dojenje.net Spletna stran organizacije LLLI http://www.llli.org Facebook https://www.facebook.com/pages/La-Leche-League-Slovenija/193282127382188 Članarino ali donacijo lahko nakažete na TRR društva LLL Slovenija pri NLB: SI56 0203 3025 3744 825

pozdravljeni,

pri mojem 4,5 mesecev staremu fantku smo začeli najprej s korenčkom, sedaj pa dajemo bučko..najprej je bil zaprt in tri dni ni kakal, sedaj pa kaka temno zeleno pocasto blato že 4 dni- vsak dan 1krat. je to normalno?
Opazila sem tudi, da sedaj odklanja moje sveže načrpano mleko, medtem ko umetno-beba, pa z veseljem poje. Zakaj tako?

hvala za odgovor in lep pozdrav..

Pozdravljeni, vijavajarompompom!

Zdaj ste prve korake pri uvajanju goste hrane že osvojili in verjetno se je črevesje vašega fantka že privadilo na spremembo. Te spremembe so lahko take, kot ste opisali, sploh korenček bolj zapira in barva je seveda lahko hitro temnejša.

Tega pa nžal e vem, zakaj je vaš fantek odklanjal vaše mleko, ne pa prilagojenega. Je morda v prilagojenem mleku dodan sladkor?

Mojca Vozel, svetovalka za dojenje pri La Leche League International Slovenska spletna stran http://www.dojenje.net Spletna stran organizacije LLLI http://www.llli.org Facebook https://www.facebook.com/pages/La-Leche-League-Slovenija/193282127382188 Članarino ali donacijo lahko nakažete na TRR društva LLL Slovenija pri NLB: SI56 0203 3025 3744 825

Živjo,

mi smo z gosto hrano začeli že pri 4 mesecih (zelenjava z mojim mlekom), potem počasi še mlečne kašice z mojim mlekom, okrog 6 meseca pa sveže sadje… Smo ji ga dajali kar v hranilček… Da ga je jedla sama. Ni bilo večjega užitka kot gledati malo kako sama raziskuje hranjenje in uživa v tem, da lahko sama okuša.. Meni je bilo sploh ok, ker sem vedela da skozi mrežico ne more dobiti večjega koščka hrane… in ne more priti do zadušitve… Moram reči da je šlo kot po maslu… Pri naslednjem bom delala isto.. 🙂

Hranilcek je super zadeva, da se navadi na nove okuse. Varno in samostojno.
Vprasanje: je blato vedno pocasto temno zeleno, neodvisno od hrane? Spinaca ok, ampak hruska breskva in ovseni kosmici? Se ne napenja in kosckov neprebavljene hrane ni. Prej na tri dni, sedaj pa tudi dvakrat dnevno.

Pozdravljeni
Imam 7 mesecev staro hcerko in uvajave gh ze 1 mesec.. poiskusila je ze korencek, bucke, kolerabo, ohrovt, krompir, banane, jabolka, slive, hruske, piscanca, zajcka, govedino, cebulo v juhicah, gris, riz in rizolino ter nekaksna kasica iz koruze in zitnih kosmicev..
Zmankuje mi idej ksj naj ji ponudim? Problem pa je tudi da se vedno ne poje cel obrok.. jemo kosilo in vecerjo vendar nikoli ne poje vec kot 10 zlick.. kaj naj storim da ji bo lazje?
Sama sem zalostna ker ne zeli jesti.. pije moje mleko katerega si redno izbrizgam.. tezka je 10 kg in velika 80.. preseneca me da ne zeli jesti saj je kazala veliko zanimanje.. zgleda da je moje mleko veliko boljse.. ne vem.. prosim vas za pomoc ker sem resnicno ze obupana.. da bi vsaj 1 obrok pojedla…

Pozdravljene!

Pri nas je pa situacija tudi nekako taka, da je naša punca stara 3 mesece in pol in že z zanimanjem gleda na mizo in včasih si mislim, da me gleda prav v usta. Je pa polno dojena in ima 6450 g. Porodna teza je bila 3250 g. Vsi mi govorijo, da pa le daj ji nekaj za probat.
Ne zdi se mi prav, dajat ji nekaj, če pa mleko kar teče iz mene. Saj verjamem, da je radovedna, ker itak mora dati vse v usta. Dokler bo lepo napredovala in bom jaz imela mleka, bo dobila samo mlekeca. Pol pa dalje.

Pozdravljeni,

gosto hrano pričnemo uvajati pri starosti približno pol leta, ker dojenčkova prebavila prej še niso pripravljena nanjo. Približno v tej starost je otrok sposoben sam sedeti, sam prijeti hrano, jo dati v usta, jo prežvečiti in pogoltniti. Prezgodnje uvajanje goste hrane lahko povzroči prebavne težave, zniža dojenčkovo zalogo železa ter poveča tveganje za debelost in alergije.

Vaša hči je stara tri mesece in pol ter jo polno dojite. Pri tej starosti dojenčki postanejo bolj radovedni za svet okoli njih, zato tako radovedno opazuje, s kakšnimi zanimivimi “igračami” (vaša hrana in pribor) se vi igrate za mizo 🙂 Vaše mleko je najboljše, s čimer se lahko prehranjuje vaša dojenčica prvih šest mesecev.

Lep pozdrav,
LLLUrška

Pozdravljeni,
Hcerka ima 2 meseca in imamo tezave s polivanjem, vec kot za cajno zlicko.
Zal dojena ni bila skoraj nic in je od zacetka na AM.
Tezave so se zscele po hipp combiotic mleku, ki ga je bodivala kakden teden, potem smo sli na Novalac 1, tezave se niso pomirile. Polivanje sem do 1 meseca jemala za normalno, dokler nisem med polivanjem zasledila kri. Takrat po nasvetu pediatra smo sli na Novalac AR, ki pa jo je zapru. Po nasvetu farmacevta sem poizkusila ponovno dat navaden Novalac ( 2 nezaporedna obroka). Spet obilno polivanje,spahovanje, dvigovanje zelodcne kisline, nemirna je postala… sedaj smo na BabyLove mleku, ki po njem ni zaprta samo polivanje, spahivanje, krci… je se prisotno. Sicer na tezi pridobiva mene pa skrbi da ne bi spet kri bruhala. Tezko jo gledam kako jo po vsakem obroku zvija in bruha. Kupcke podiramo, vedno lezi na dvignjenem vzglavju…
Zanima me ali je priporocljivo da ji mleko malo zgostim s kasico, ki je oriporocljiva od 4. Meseca naprej? Kaj mi vi svetujete?
Oeduater nas je tudi v bolnico poslal, tam so ugitovili da je zdrava, niso ji delali nobenih preiskav, samo kri vzel, izvide se cakamo.

Pozdravljeni,

Vaša deklica je po prilagojenem mleku začela več polivati, opazili ste primešano kri, kar je možen znak, da ji ta hrana povzroča poškodbe črevesne sluznice. Ali je kaj tudi dojite deklico ali ste dojenje povsem opustili? Obstaja namreč možnost, da bi dojenje spet reaktivirali, če seveda želite in je to mogoče. Prilagojena mleka so visoko procesirana hrana, toplotno obdelana, ni malo otrok, ki jim v črevesju povzročijo precejšnje razdejanje. Bojim se, da vam v drugem primeru ne ostane drugo, kot da v dogovoru s pediatrom skušajte najti čim manj agresivno nadomestno mleko, ki bo vašemu otroku povzročal kar najmanj težav, to pa je od otroka do otroka lahko različno.

Osebno vam ne bi priporočala nobene trgovinske kašice oz. katerekoli goste hrane v tej starosti, saj je lahko ta še bolj obremenilna kot prilagojeno mleko. Zdaj je še prezgodaj, ko bo dovolj stara, pa uvedite raje doma pripravljeno čim bolj svežo hrano, v stanju, kot je v naravi, in se na daleč izognite procesirane kupljene hrane za dojenčke, saj vsa ta hrana poslabšuje stanje črevesne flore in s tem zdravje otroka.

Pomislite, ali bi deklici ustrezalo hranjenje v večjem številu in v majhnih količinah (ne vem, kako pogosto se hrani zdaj, domnevam pa, da so vam svetovali kakšen urnik obrokov). Dojenčki imajo tog želodček in problem so lahko tudi veliki obroki, razmaknjeni na 3 ure ali celo več. Polivanje je lahko znak preobremenjenosti želodčka in/ali alergije/preobčutljivosti na to mleko, ki ga trenutno dobiva.

Mojca Vozel, svetovalka za dojenje pri La Leche League International Slovenska spletna stran http://www.dojenje.net Spletna stran organizacije LLLI http://www.llli.org Facebook https://www.facebook.com/pages/La-Leche-League-Slovenija/193282127382188 Članarino ali donacijo lahko nakažete na TRR društva LLL Slovenija pri NLB: SI56 0203 3025 3744 825

Hvala za odgovor.
Zanima me kako lahko ponovno vzpostavim laktacijo?
Hvala.

Relaktacija in stimulacija materinega mleka:
http://med.over.net/forum5/read.php?11,110679

Prosim preberite članek na povezavi, ki podrobneje opisuje, kako to naredimo.

Mojca Vozel, svetovalka za dojenje pri La Leche League International Slovenska spletna stran http://www.dojenje.net Spletna stran organizacije LLLI http://www.llli.org Facebook https://www.facebook.com/pages/La-Leche-League-Slovenija/193282127382188 Članarino ali donacijo lahko nakažete na TRR društva LLL Slovenija pri NLB: SI56 0203 3025 3744 825

New Report

Close