Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Ginekologija Nosečnost in obporodno obdobje zgodnje uvajanje goste hrane po novih smernicah

zgodnje uvajanje goste hrane po novih smernicah

Pozdravljeni!

Naš sinček je star 4 mesece in pol. Z fantom sva različnega mnenja glede njegovega hranjenja. Po mojem mnenju se lahko dojiva na njegovo pobudo, kar je nekako 8-10 na dan. Odvisno od dela dneva, včasih zdrži dve uri, včasih pa tudi štiri ali več. Ker nama je pediater rekel, da bi se moral toliko star dojenček dojiti nekako na 4-5 ur, je fant mnenja, da bi ga morala ubogati in ga “prelisičiti” z vodo ali čajem, tako, da bi podaljašala čas med podoji. Zanima me, kaj mislite vi?

Druga težava je, da sin ponoči ne spi. Zbuja se na pol ure, eno uro, če smo res srečni na uro in pol. Edini način, da ga uspavam nazaj je, da mu ponudim dojko. Tudi pri tem sva različnega mnenja. Sama mislim, da mu s tem ne škodujem, fant pa se boji, da bi zaradi tega lahko imel težave s prekomerno telesno težo kasneje v življenju. Je to res?

Pediater nama je svetoval, da lahko začnemo z uvajanjem goste hrane, in sicer s riževo kašico. Dajem mu jo pred spanjem, saj sem upala, da bo zaradi tega bolje spal, kar pa se ni zgodilo. Na začetku sem jo mešala s svojim mlekom, ker pa si ga težko napumpam (čez dan ga vse spije 🙂 ), sem jo začela mešati z adaptiranim mlekom. Imate kakšne druge nasvete, kako bi malčka pripravila, da bi spal vsaj dve, tri uri skupaj.

Pozabila sem napisati, da je imel sin pri treh mesecih, ko smo bili nazadnje pri pregledu 6900g in je bil velik 62 cm. Rodil se je težek 3600g in velik 53cm, najnižja teža pa je bila 3500g. Po štirih dneh , ko so naju odpustili iz bolnice, mu je teža zrastla že na 3570g. Tako se je dobro redil že v bolnici 🙂 sedaj sva se zvagala skupaj doma (pregled imamo šele v avgustu) in je tehtnica pokazala, da je težek 8,3 kg. Menite, da je to preveč?

Sprašujem le zaradi tega, ker naju je pediater opozoril, da se redi prehitro.

Hvala za odgovor.

Lep pozdrav.

Pozdravljeni,
dojenček se lahko doji na svojo pobudo, ne glede na starost. Tudi kasneje, ko ima vse obroke goste hrane, dojenje zadovoljuje njegove druge potrebe, ne le prehranskih, zato se lahko doji tako rekoč kadarkoli in urnika dojenja nikakor ne potrebuje. Urniki so eden najbolj problematičnih vzrokov, da se dojenje v naši sodobni razviti družbi nikakor ne odvija v korist matere in otroka, ampak v korist sistema in norm in doktrin, ki želijo dojenčke čim prej spraviti na industrijsko prehrano.

Vsi nasveti o urnikih, zanikanju podojev v vodo, dudo, čaji … so produkt tega, da družba ne želi upoštevati narave, ampak zapovedi industrije. In tega, da v času hranjenja z umetnim mlekom (v minulih 60 ali 70 letih) zaradi težkega prebavljanja umetnega mleka dojenčkom dejansko nismo smeli dajat umetne hrane prepogosto, saj se jim je lahko “zamašilo” črevo. Tega pri materinem mleku seveda ni, miti pa so ostali.

Dojenje VARUJE pred prekomerno težko v odraslosti. Materino mleko vsebuje surove naravne maščobe, ki so varovalne in protivnetne, zato zgornja meja napredovanja ni postavljena in želimo si, da je otrok okrogel in zalit od materinega mleka. Ta maščoba je bistvena za razvoj, predvsem je ključna za razvoj njegovih možganov.

Priporočam, da si s partnerjem skupaj prebereta kakšen članek, kjer je to dobro razloženo. Mnogi starši smo v istih dilemah, ko imamo prvega otroka, saj nas naša kultura dobesedno programira za napačno razmišljanje. http://dojenje.net/clanki.html Priporočam, da si natisnete članke: Miti o dojenju, Umetnost dojenja v naši kulturi, Ko dojenčke joka in Nosite svojega otroka. Če so dileme v zvezi s spanjem resne, pa tudi Sodobni pogledi na spanje dojenčkov in malčkov. Popolnoma normalno je, da otroka uspavate in nahranite z dojenjem, tako so matere počele tisočletja, dokler se niso začeli v e vzorce narave vpletati vzorci, ki so posledica naše individualistične kulture, in od otrok in mater zahtevati nemogoče.

Dojen otrok se nikoli ne redi prehitro! Žal mi je, da ste dobili napačno informacijo. Pri gosti hrani gledamo znake zrelosti. Ob tako dobrem napredovanju je vaš otrok morda sploh še ne potrebuje. Če kaže interes zanjo in znake zrelosti, vsaj nekatere, pa boste ocenili najlaže tako, da na gornji povezavi pokukate še v članek “Pa začnimo…” Zelo samozavestna mamica ste z odličnim občutkom za situacijo in svojega otroka. Prav nič nenavadno ni, da vas bo družba pri tem skušala z določenimi vzorci, ki so precej nenaravni, ovirati, a gotovo ni treba, da se kar vdate. 🙂

Mojca Vozel, svetovalka za dojenje pri La Leche League International Slovenska spletna stran http://www.dojenje.net Spletna stran organizacije LLLI http://www.llli.org Facebook https://www.facebook.com/pages/La-Leche-League-Slovenija/193282127382188 Članarino ali donacijo lahko nakažete na TRR društva LLL Slovenija pri NLB: SI56 0203 3025 3744 825

New Report

Close