Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Ginekologija Nosečnost in obporodno obdobje naravni porod ali epiduralna?

naravni porod ali epiduralna?

Pozdravljene

Mene zanimajo vaše izkušnje glede tega, kako se odločate. Po eni strani želim naravno roditi, po drugi pa me mika, da vzamem epiduralno, o kateri kaj veliko ne vem, baje, da je le lažje. Pri moji ginekologinji mi je sestra rekla, da se 90 odstotkov žensk odloči za epiduralno, češ nismo več v kameni dobi.

Torej me zanima, če se je katera odločila za epiduralno ali naraven porod in zakaj? Hvala za odgovore.
Želim vam vse dobro.

Sem rodila 3x- vsi trije porodi so bili naravni… za epiduralno se nisem odločila, ker poznam preveč mamic, ki so imele komplikacije ob epiduralni, nekatere celo kar hude in ker sem mnenja, da kljub temu, da nismo več v kameni dobi še vedno lahko rojevamo naravno. Sem skratka zagovornica naravnih porodov. Pa če bom še kdaj rodila bom rodila naravno :)))

Lp, Vesna

Ah, tukaj je o tem tako zelo veliko napisanega da boš imela kaj za prebirat.
Jaz sem rodila 7 let nazaj z epiduralno in se nikoli ne bi drugače odločila. Presodi pa sama. Ne poznam nikogar ki bi imel kakršnekoli zaplete, tako na palec rekla kazala pa jih veliko govori kar vse povprek.

kamenka ne seri, da ni zapletov, zapleti so , ne pri vseh , so pa…Sicer si pa res nizkega bolečinskega praga, da si nisi mogla privoščit prvinskega občutka ob rojevanju, revica!

Preden sem zanosila, sem govorila, da bom definitvno rodila z epiduralno, naravni porod me sploh ni zanimal. Potem sem zanosila in v roke dobila knjigo Modrost rojevanja, ki me je vzpodbudila, da sem začela razmišljat o naravnem porodu. In se nad njim vsak dan bolj navduševala. Za vsak slučaj pa sem šla na predavanje o epiduralni, da sem imela papirje urejene. Ko me je tri tedne prezgodaj presenetila odtečena voda, nisem vedela, v katero porodnišnico – v Ljubljano ali Postojno. Bilo je zvečer in vedela sem, da v Ljubljani ob tej uri epiduralne ne bom dobila. Odločil se je mož in me odpeljal v Postojno, kjer je epiduralna na voljo non stop. Naslednji dan opoldne se še vedno ni nikamor premikalo, zato so me našopali z umetnimi popadki, tako da se je ideja o naravnem porodu razblinila. Umetni popadki bolijo kot hudič, dokler sem imela samo svoje, je bilo čisto znosno. In po eni uri umetnih popadkov sem se odločila za epiduralno. Hvalabogu, ker sem rodila šele osem ur kasneje in usem ur šopanja umetnih popadkov bi me uničilo, tako pa imam porod v lepem spominu. Če bi lahko rodila samo s svojimi popadki, mislim, da bi šla do konca brez epiduralne, tako pa sem vesela, da sem jo imela možnost vzet, ko so me začeli filat z umetnimi popadki.

Dve leti je od prvega poroda, ki je potekal naravno. Mali je imel celo medenično lego, kar je še slabše in tudi porod je trajal (vsaj pri meni) nekaj dlje, vendar nisem želela epiduralne.

Pred dvema mesecema pa sem rodila z epiduralno, ker sem žal morala tik pred PDP roditi mrtvo punčko. Zato sem zaradi okoliščin rekla in prosila, da naj mi dajo vse in vsega kar največ.
Porod je bil skoraj neboleč.
Mislim, da če bi/bom še kdaj imela priliko roditi, da se bom odločila za epiduralno (kljub izjavam proti zgoraj).

Zapleti so možni tako ali drugače. Pojdi na posvet v porodnišnico in se potem odloči po svoje.

Pa čim boljši porod ti želim!

Hja, in kaj pravzaprav pomeni roditi naravno? jaz sem hotela roditi “naravno”, a so me v LJ porodnišnici dokaj hitro prepričali za umetne popadke, čeprav jih nisem želela in tudi ne potrebovala. vse je teklo ok, le dovolj “hitra” nisem bila tistim babicam. Sem imela občutek, da se jim mudi, če bi rodila naravno, bi to trajalo in koliko porodnic čaka na posteljo? tako mi je takrat govorila babica. In kot pravi Mavka, umetni popadki bolijo kot hudič in sem jih med porodom skoraj prosila, da mi dajo kaj proti bolečinam. Tako da če vprašaš mene, je moje mnenje, da se najprej pripravi na okoliščine – v katero porodnišnico boš šla rodit oziroma, kje podpirajo bolj naraven porod.In kje imajo možnost epiduralne, če si premisliš. Če si premisliš v LJ porodnišnici, vsaj pred nekaj meseci je bilo tako, epiduralna ne pride v poštev. Bi pa razmislila o njej, če bi bila še 1x noseča!

Bi se samo oglasila na to temo..
Sem prvič noseča in razmišljam o epiduralni! Že tko se ful bojim, pa tudi, zakaj bi se mučila, če ni potrebe! Pa čisto vse pravijo, da umetni popadki ubijajo in normalno, da se ustrašiš, še preden greš tja! Sploh pa slišim same pohvale o epiduralni!

Ojla.

Rodila sem letos meseca maja. Celo nosečnost sem razmišljala ali naj se odločim za epiduralno ali raje ne? Na koncu sem se vendarle odločila, da rodim brez epiduralne, ker bo že preživela. Preživela seveda sem je bilo pa zelo mučno in boleče in je trajalo zelo dolgo. Tako, da če se odločim še za kakšnega otročka sploh ne bom več razmišljala ampak se bom odločila za epiduralno.
Seveda pa se vsak odloča sam po svojih občutkih,

Veliko sreče in čim lepši porod ;)))

Kot prvo, nekatere sploh ne ločite kaj je to naravni porod in kaj je porod z epiduralno. Predvsem Vesna01 vidim, da pojma nimaš. Naravni porod je vsak porod, ki se konča z vaginalnim iztisom. Epiduralna analgezija je ANALGEZIJA, analgetiki pa so sredstva proti bolečinam. EA odvzame bolečino, vse ostalo poteka čisto normalno, kot vsi ostali porodi brez EA.

Rodila sem dvakrat, enkrat z in enkrat brez EA, poroda sta bila oba naravna, ker sem rodila vaginalno, le z EA je bil bistveno lažji zame, bila sem manj zmatrana, manj sem se mučila. Razen bolečine pri porodu brez EA nimam občutka, da bi kar koli med porodom potekalo različno. bila sta enaka, le da je en bolel, drugi pa nič. In nimam občutka, da sem kaj bolj heroj, ker sem enkrat rodila brez.

Obakrat sem imela podpisane papirje in obakrat sem si rekla, da če ne bo za zdržat, bom pa vzela EA. No, enkrat zaradi spleta okoliščin EA ni bila možna.

Jaz sem prejšnjo soboto rodila v Novem mestu,kjer naj bi bila epiduralna 24 ur na dan in glej ga zlombka ostala sem brez,ker ni bilo anestezista.Porod je trajal deset ur od tega sem bila šest ur na umetnih popadkih in komaj imela še moč da rodim,vendar sem.Utrujena do nezavesti in ti umetni so res,…da ne rečem kaj.Če bom še kdaj rodila bom definitivno vzela epiduralno,pa če se peljem v Postojno.Jaz ne morem pomagat,…sem reva ali pa ne, meni osebno je bilo ubijajoče.Ko pa vidiš dete je pa druga pesem,….ko te prevzamejo čustva je v sekundi bolečina pozabljena.Tako da punce vzemite epiduralno,če vas je strah in o njej razmišljate.Vsak se odloči zase in vsak zase ve kolikšen ima prag bolečine.Nam je rekel anestezist na predavanju,da največ o stranskih učinkih vedo povedat ravno tiste,ki jo niso imele.Jaz jih kar nekaj poznam,ki so bile ful zadovoljne in si jo bodo privoščile spet,če bo treba.
SREČNO

Toooo Nejka27 !!!!! Kar v Po naslednjič 🙂

Kaj si pa dobila? Fantka ali punčko?

Kako se čutijo umetni popadki?

naravno je…hočeš nočeš, rodila nisi naravno, če bi rodila naravno, NE bi vzela EA!!! Kaj je EA organskega-naravnega izvora, naravnega? nisem vedela:)))

vsake se odloča zase…

jaz sem rodila brez vseh pripomočkov za lajšanje bolečin, porod je trajal vse skupaj 18 ur in ja, naslednjič bom zopet rodila brez pripomočkov, če se bo le dalo! ker je to najboljše za mojega otroka, če bi se šlo samo zame, bi ziher naredila CR. Ampak se ne gre samo zame. Moji popadki me niso nič manj boleli od umetnih, so bili že moji cel dan iz hudiča, ko so me zadnje pol ure priklopili na umetne, ni bilo nič huje…vsaj pri meni je bilo tako.

Normalno, da je hudo, samo je nagrada tista, ki je vredna truda in bolečine se ne končajo, ko zagledaš otroka ampak še prej, ko pade ven-nov svet.

blodinka29 kakor koli se boš odločila, se boš prav odločila. pomembno je, da ti verjameš, da je prav tako!

Pozdravljene

hvala vam stokrat, da mi odgovarjate! Zelo sem vesela vsakega vašega mnenja in spoštujem sleherno od vas, ki je že rodila in uspela spraviti štručko na ta svet! In hvala vsem za mnenja od vseh, ki se še odločate. Želim čim lepšo nosečnost vsem in materinstvo!

Hvala!

joj, kako smo pametni!!!
Če gremo v take skrajnosti, je naravno roditi samo objeta z drevesom, stoje in sama. Če ti sitnariš, da je EA umetnega izvora in zato porod ni naraven, potem tudi tvoj porod ni naraven, ker si dobila UMETNE popadke. Ali so ti dali zeliščne popadke al kako?
Ali naravnost meriš samo po stopnji bolečine? To je pa dvoličnost!

Naraven porod je vsak porod, ki se konča z vaginalnim iztisom, neglede na to, koliko umetnih podpadkov dobi ženska in koliko sredstev proti bolečinam. Glede na tvoje dvolično mišljenje, skoraj nobena slovenka ne rodi naravno – s spontanim začetkom (koliko je indukcij poroda? praktično gre vsaka druga čez rok), z lastnimi popadki (jaz jih zelo malo poznam, ki so rodila brez spodbude umetnih), brez protibolečinskih sredstev (najbrž niti ne veš kdaj ti babica zašibne kako injekcijo v rit), s spontanim predrtjem mehurja, itd itd.

To kar mi hočeš ti povedat je, da porod ne more bit naraven, če se ženska ne zvija v bolečinah? 🙂 Evo, to mi pa dvigne pritisk, ker mati mora biti cankarjanska zato, da je nekaj vredna?!
No, potem sem jaz samo na pol, ker enkrat sem pa le rodila “naravno”…aja….ne, nisem….so mi sprožili predčasno porod, ker je bilo nekaj narobe….uh fak…ženska 9 mesecev nosi otroka, faše sladkorno (to tudi ni naravno….), si daje injekcije v trebuh (to tudi ni naravno….hmmmm), zaradi situacije dobi zdravila za sprožitev poroda, rodi in potem ugotovi, da pač ni naravno rodila…. Kaj mi je otroka štorklja prinesla al kako? Ker jaz se spomnem, da sem rodila iz trebuha skozi vagino.

sem rodila z EA in ni pogojev da sploh kdaj rodim brez! In se strinjam s tvojo G – nismo več v kameni dobi. In se podpišem pod post od naravno je…

Zakaj bi trpela, če mi ni treba? Pa saj tudi pri puljenju zoba želim, da mi dajo anestetik.

naravno je, s.n., go go 🙂

Točno tako! Če se že gremo definicije, je naravni porod porod brez kakršnekoli zunanje intervencije – ne samo brez kakršnihkoli analgetikov, tudi brez prediranja mehurja, indukcije poroda, epiziotomije itd… Ne glede na tvoj pogled na to, kaj je oz. kaj naj bi naravni porod bil – to je definicija, ki jo spremlja zelo dodelana in ponekod precej razširjena filozofija.

In seveda, glede na to, je v Sloveniji redkokateri pravi naravni porod (razen mogoče porodov doma in kakih super ekspresnih, ki se zaključijo v 15 minutah), zato je dokazovanje in prerekanje, katera je rodila “naravno” in katera ne, precej brezpredmetno – ker je le redkokatera med nami dejansko tako rodila…

Jaz žal spadam med tiste, pri katerih je EA kontraindicirana, tako da nisem nikoli niti imela možnosti izbire, vendar sem tudi sama (teoretična) zagovornica EA. Če ne drugega, je ženska bolj sproščena, če ves čas ve, da jo čaka EA, če jo bo hotela, da ima možnost izbire – še vedno se lahko potem med porodom premisli, če se ji zdi, da je pa vseeno ne rabi.

Kar se tiče umetnih – meni osebno se umetni popadki niso zdeli čisto nič drugačni kot naravni (enega otroka sem rodila brez umetnih, drugega z umetnimi – oboje je pač bolelo ).

Če že kaj, bi se jaz osebno bolj zavzemala za to, da se porod konča brez epiziotomije – tiste porodne bolečine slej ko prej minejo, kakorkoli hudo je med porodom, bolečine po epiz. pa te dejansko onesposobijo pri čisto normalnih opravilih, kot je premikanje, za precej dlje časa in ravno tako bolijo kot hudič.

joj, kako smo pametni!!!
Če gremo v take skrajnosti, je naravno roditi samo objeta z drevesom, stoje in sama. Če ti sitnariš, da je EA umetnega izvora in zato porod ni naraven, potem tudi tvoj porod ni naraven, ker si dobila UMETNE popadke. Ali so ti dali zeliščne popadke al kako?
Ali naravnost meriš samo po stopnji bolečine? To je pa dvoličnost!

Naraven porod je vsak porod, ki se konča z vaginalnim iztisom, neglede na to, koliko umetnih podpadkov dobi ženska in koliko sredstev proti bolečinam. Glede na tvoje dvolično mišljenje, skoraj nobena slovenka ne rodi naravno – s spontanim začetkom (koliko je indukcij poroda? praktično gre vsaka druga čez rok), z lastnimi popadki (jaz jih zelo malo poznam, ki so rodila brez spodbude umetnih), brez protibolečinskih sredstev (najbrž niti ne veš kdaj ti babica zašibne kako injekcijo v rit), s spontanim predrtjem mehurja, itd itd.

To kar mi hočeš ti povedat je, da porod ne more bit naraven, če se ženska ne zvija v bolečinah? 🙂 Evo, to mi pa dvigne pritisk, ker mati mora biti cankarjanska zato, da je nekaj vredna?!
No, potem sem jaz samo na pol, ker enkrat sem pa le rodila “naravno”…aja….ne, nisem….so mi sprožili predčasno porod, ker je bilo nekaj narobe….uh fak…ženska 9 mesecev nosi otroka, faše sladkorno (to tudi ni naravno….), si daje injekcije v trebuh (to tudi ni naravno….hmmmm), zaradi situacije dobi zdravila za sprožitev poroda, rodi in potem ugotovi, da pač ni naravno rodila…. Kaj mi je otroka štorklja prinesla al kako? Ker jaz se spomnem, da sem rodila iz trebuha skozi vagino.[/quote]

Ne razburjaj se draga, škoduje lepoti:)

Ja, nisem rodila naravno…smo pod velikim vplivom farmacevtskih lobijev in pod okriljem “lenih” zdravnikov in medicinskega osebja. Žal.

Nisem pa še dodatno škodovala otroku z uporabo EA, to pa nisem. Že brez tega je PREveč umetnih snovi, ki jih dobimo v telo in posledično gredo v otroka. Sem potrpela vseh 18 ur in preživela, ne boš verjela. Če bi uporabila EA bi morala iti na CR, tako bi otroku zelo škodovala. Prvo mi je otrok, nato sem jaz.

Lep dan vsem:)

p.s. nekje vmes mene pa prerez presredka ni tako bolel, se mi je zelo hitro zacelilo.

:-))) Sploh se ne razburjam draga moja. Samo argumentiram nekaj, kar očitno poznam bolje kot ti, kar lahko podkrepim tudi z dokazi, ti pa s svojo izkušnjo, ki temelji na neki trhli osnovi in tvoji laični domnevi ali zamisli samo strašiš nosečnice in se postavljaš v vlogo mučenice, ki pa ni popustila zavoljo ljubezni do otroka, za kar si seveda nam, preprostim dušam, ki smo (enkrat) celo vzele EA superiorna in se hočeš kazat bolj odgovorna. (ZARADI EA BI NAJ IMELA CR???? WTF???). Bogve zakaj bi se kaj takega sploh lahko zgodilo?! Jaz sem se zaradi EA kvečjemu še bolj sprostila in se hitreje odpirala, ker me ni bolelo. Če pa hočeš iskat zaplete, jih najdeš tako pri porodih brez EA kot pri teh drugih.

Skratka, EA za razliko od drugih protibolečinskih sredstev (in um. popadkov) vstavijo v hrbtenjačo porodnice in zdravilo ne pride v stik z nobenim sistemom, ki bi ga zanesel v maternico ali plodovno vodo, kar pomeni, da NE MORE prit v stik s plodom in posledično NE MORE vplivat na otroka.

ogled na linku

New Report

Close