Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Ginekologija Nosečnost in obporodno obdobje naravni porod ali epiduralna?

naravni porod ali epiduralna?

kopiram iz strani : http://www.naravniporod.si/?page_id=14

“Razmišljate o naravnem porodu?

V raziskavi Listening to Mothers II (Prisluhnimo materam) iz leta 2006, ki jo je izvedla organizacija Childbirth Connection, je 14 % mater odgovorilo, da so rodile brez sredstev za lajšanje bolečine. Čeprav vemo, da še nobena ni prejela medalje zato, ker je zdržala brez epiduralne, pa nehote občudujemo tiste, ki jim je uspelo naravno roditi, torej nekaj, za kar verjamemo, da je ena najtežjih stvari na svetu.

Naravni porod je sicer sporen izraz, saj si ga ljudje tolmačijo na najrazličnejše načine. Boljši in danes v stroki bolj uveljavljen izraz je FIZIOLOŠKI POROD, porod, pri katerem upoštevamo zakonitosti delovanja ženskega telesa in je prisotno spoštovanje do integritete matere in otroka.

Za kaj se zavzemamo, ko govorimo o fiziološkem porodu, zelo zgovorno pove izjava za javnost Poroda ne vračamo naravi, vračamo ga ženskam, vračamo ga parom v pričakovanju Združenja Naravni začetki z dne 21.7.2010.

Če si želite bolje predstavljati, kako naj bi potekal izpolnjujoč, krasen naravni porod, vam toplo priporočam v branje knjigo Modrost rojevanja svetovno znane babice Ine May Gaskin. V njej je zbran lep šopek najrazličnejših porodnih zgodb. Opisan je tudi normalen porodni proces in kaj lahko storimo za večjo sproščenost telesa.”

Jaz bi še enkrat šla takoj roditi, to sem rekla takoj po porodu:) še zdravnica me je hecno gledala in sva se skupaj smejali! In to brez EA, ne moreš verjeti…Zakaj bi imela CR, ker ziher ne bi imela občutka sama pritisniti, ker se moj otrok ni spuščal, to je še sama zdravnica rekla po porodu.

Ja seveda, da ne vpliva na otroka…je rekel zaposleni pri farmacevtskem gigantu:) in ovce verjamejo! Saj kontracepcijske tabletke tudi ne škodujejo telesu…itd.

Povprašaj malo pediatre, kaj menijo o EA!

Tvoji dokazi so zame enako vredni NIČ, ker so le tvoje besede, ker očitno navijaš za EA, ker pač nisi rodila naravno, opravičuješ se sama sebi. Mene pač nisi s svojim pisanjem prepričala. Sem preveč literature prebrala in s stroko govorila zakaj NE EA. Vsaka se pa odloča po svoji zavesti.

Kar ti dam prav je pa to, da zaradi ljubezni do otroka nisem vzela EA. Vsaka ima drugačen pogled na to in prav je tako!

Sicer pa kolikor vem jaz, naravni porod ni zgolj in samo vaginalni porod, ampak je tudi ali pa predvsem porod brez sredstev za lajšanje bolečin, brez umetnih popadkov, brez umetnega predrtja mehurja, brez epiziotomije. Morda sem še kaj pozabila. Skratka naraven, brez vseh teh umetnih, medicinskih “intervencij”.
Pa to ne pomeni, da ga zagovarjam. Kot sem že napisala, jaz sem bila za naravni porod, pa me je med porodom, ob zelo bolečih umetnih popadkih, hitro minilo. So mi še sredstva za lajšanje bolečin dali v kri pa ni dosti pomagalo, le bolj omotična sem bila. Tako da jaz ne morem reči, da sem rodila naravno, čeprav sem rodila vaginalno.
Vsaka naj se odloči po svoje, saj je vaše telo in od nikogar dugega.
Lep pozdrav!

“jaz tudi”. te citiram:

Kar ti dam prav je pa to, da zaradi ljubezni do otroka nisem vzela EA. Vsaka ima drugačen pogled na to in prav je tako! “

Nisem se hotela vmešavati v tvoj zadirčni post, a zaradi tega tvojega stavka se moram. Zelo si egoistična in nesramna, da take pišeš. Ne moreš in ne smeš soditi ženske, ki se svobodno odloča o svojem porodu, sploh pa ne s tako primitivnimi kot je dajanje občutka krivde, da pa v njenem primeru ni bilo iz ljubezni do otroka . Iz ljubezni do otroka in iz spoštovanja do drugače mislečih bodi raje tiho!

Jaz bi še enkrat šla takoj roditi, to sem rekla takoj po porodu:) še zdravnica me je hecno gledala in sva se skupaj smejali! In to brez EA, ne moreš verjeti…Zakaj bi imela CR, ker ziher ne bi imela občutka sama pritisniti, ker se moj otrok ni spuščal, to je še sama zdravnica rekla po porodu.

Ja seveda, da ne vpliva na otroka…je rekel zaposleni pri farmacevtskem gigantu:) in ovce verjamejo! Saj kontracepcijske tabletke tudi ne škodujejo telesu…itd.

Povprašaj malo pediatre, kaj menijo o EA!

Tvoji dokazi so zame enako vredni NIČ, ker so le tvoje besede, ker očitno navijaš za EA, ker pač nisi rodila naravno, opravičuješ se sama sebi. Mene pač nisi s svojim pisanjem prepričala. Sem preveč literature prebrala in s stroko govorila zakaj NE EA. Vsaka se pa odloča po svoji zavesti.

Kar ti dam prav je pa to, da zaradi ljubezni do otroka nisem vzela EA. Vsaka ima drugačen pogled na to in prav je tako![/quote]

Ziher ne bi imela občutka pritisniti? :-))))))))) A ziher? :-))))) Ma nemoj :-)))))
bu, ne vem, jaz sem ga imela. Med drugim tudi zato, ker ko pride čas iztisa, epiduralno zmanjšajo ali celo odklopijo. Jaz te težave nisem imela in sem pritisnila zelo lepo. Na CR nisem niti pomislila.

In brez zamere – z umetnimi popadki tudi ti nisi rodila naravno, če jaz nisem z EA. Štorklja mi ga res ni prinesla.

Pa da te zdaj še nekaj vprašam: če si tako podcenjevalna do mene, ki sem kljub vsemu predihala 5 ur svojih popadkov in šele nato dobila EA ter v roku urce rodila – kakšen odnos imaš šele do tistih žensk, ki imajo CR? Vem kaj boš rekla – one niso krive :-))))))

Sram te bodi, da sploh lahko razvrščaš materino “ljubezen do otroka” glede na način poroda.

Ko take in podobne poste berem se vedno sprašujem – kaj je v ženskah, da so druga drugi – volk??????

Dejstvo je, da se vsaka odloča po svoji vesti, dejstvo je, da ima vsaka samo svojo eno, dve, mogoče celo tri redko več porodnih izkušenj. Pa mogoče še pogovor s sestro, prijateljico, znanko… o porodnih zgodbah in zaključkih le teh. In pač pogovor z G, kolikor ga pač imaš glede na to, koliko časa si vzame zate.

In dejstvo je, da ima v Sloveniji REDKO KATERA ženska naraven porod, ker pač so nas prepričali, da je celotna rutina v zvezi s porodom potrebna. Ko greš pa od koraka do koraka in začneš spraševat in prebirat literaturo, pa vidiš, da ni nujno, da je vse tako, kot nas prepričujejo (in kot je videti, so nekatere med vami že trdno uspeli prepričati) naši vrli usposobljeni porodničarji oz. babice. In še huje – ko greš od porodničarja do porodničarja, od porodnišnice do porodnišnice, kaj šele od države do države vidiš, da se “nujni postopki” razlikujejo, včasih celo izključujejo. Vam to kaj pove?

Nobena, čisto nobena ne more in ne sme ocenjevati druge ženske pri porodu. Ker vsaka da maksimalno od sebe. In spomnim se, da mi je po vsakem porodu od vsega najbolje delo, ko me je mož pohvalil, kako super mi je šlo.

Je pa res, da je tale EA postala – kot vse instant reči malo moderna. In res je tudi to v zvezi s tistim farmacevskim gigantom… In žal je za mnoge mlade mamice res tudi to, da so čisto nepripravljene na to, da je treba včasih leta dolgo s kakšnim otročkom noč za nočjo vstajat, da ti fensi voziček in najcortkanejše cunjice nič ne pomagajo, ko se prvič pobruha in da se mnogi sploh nočejo vozit v svojem “avtu”. In da ti celo EA ne koristi mnogo, če… Misliš, da si z njo pohrustala vso pamet tega sveta. Dejstvo je, da so informacije s predavanj o EA, ki naj bi se jih udeležile nosečnice, precej pomanjklljive in, da človeka stisne, ko vidi celoten spisek kontraindikacij, ki so nekatere sicer strašansko redke, ampak – SO. In še nekaj je – osebno poznam neko povprečno število mladih mamic in med mojimi znankami so kar štiri, ki se z EA ne ponašajo več. So se predolge mesece, ko naj bi uživale z otročkom, ukvarjale s hudimi, hudimi glavoboli, težavami z motoriko nog itd. Nič smrtno nevarnega, pač pa zoprno in neprijetno za znoret.

Sama sem rodila štirikrat. vsakič skozi nožnico. Vsakič brez umetnih popadkov. In noben od mojih porodov ni bil naraven. Predrtje mehurja (3x), epiziotomija (1x), injekcija Ergotyla (3x) so moja bera.
In najstarejša od mojih otrok – zdaj že najstnica – me vsak posamezen dan spomni, da je bil porod manjši del težkega, ki te čaka, ko se za otroka odločaš. In prav tako samo kapljica v morju lepega.

Vsaka se odloči po svoji vesti. Prav pa je, da si jo pred tem oblikuje! in merilo ne sme biti debelina denarnice in ne misel – kako priti najlažje skozi, ker lahke poti ni. Enkrat je ena že napisala – mislim, da ravno na tem forumu – noben porod pač ni piknik. In z njim se vse skupaj šele začne. Kasneje pa bližnjic, če hočeš starševsko vlogo dobro in odgovorno odigrat, NI.

Predvsem pa spoštujmo druga drugo, ker kdo nas bo sicer?

Naj še jaz povem svoje mnenje, se pa nikakor ne bom spuščala v to, kaj je naravni porod in kaj ne.

Trenutno se približujem koncu svoje druge nosečnosti. Prvič sem rodila brez EA, s svojimi popadki, ki so jim dodali le malo umetnih ter brez sredstev za lajšanje bolečin. Porod je trajal 3 ure in takoj, ko ga je bilo konec sem rekla, da grem še enkrat rodit, brez problema. Hujši kot sam porod so bili šivi po porodu. Ampak, to pa že druga zgodba…

Zakaj se nisem odločila za EA in zakaj se tudi sedaj ne bom? Zato, ker sem se pozanimala… Pa ne pri ženskah na forumih, ki imajo vsaka svoje laično menje. Ampak pri anesteziologinjah. Imam pač to srečo, da poznam kar nekaj anesteziologinj, ki so tudi same že rodile. In moje vprašanje njim je bilo – bi se ti kdaj odločila za EA pri porodu ali ne? Odgovor vseh je bil jasen – NIKOLI!!! Preveč je stranskih učinkov tako zame kot za otroka. In to je tudi pri meni pretehtalo…

Upam, da sem s tem vsaj kateri od vas pomagala pri odločitvi za oz. proti EA.

To so res čudoviti posti PROTI EA. Bravo, vam je za ploskat. Samo ej, kaj pa je zdaj to? grem operirat koleno in kaj dobim? EPIDURALNO!
Grem operirat mehur, ker imam težave z inkontinenco in polipi v mehurju. In kaj dobim? EPIDURALNO!
Gre moški na operacijo prostate in kaj dobi? EPIDURALNO!

Si morete mislit? Epiduralno!!! In vedno več operacij telesa pod prsnim košem dol se izvaja v epiduralni! Bogve zakaj? Zato, ker v nasprotju s tistim, kar je laično mnenje navadnih smrtnic, ki se rade ponašajo s porodno bolečino, anesteziologi in zdravniki vedo, da je epiduralna zelo zelo varna in da ima na organizem manjše posledice, kot ostale terapije. Zdaj – če hočete iskati možne minimalno minimalistično slučajne posledice – jih teh najdete tako pri EA kot pri aspirinu.

…da sploh ne omenjamo, kako imajo vsi na abdominalni krg z malo bolj resnimi operacijami več dni po operaciji vstavljen epiduralni kateter, v katerega si lahko ssami dozirajo analgetik, ko jih začne bolet. tako a ak hud bavbav res ni, v drugih vejah kirurgije, razen v porodništv, je epiduralna čista rutina – pa nihče ne dela take panike okoli tega, kot nosečnice.

vsaka naj se odloča po svoji vesti.

Ne, pri teh operacijah ne dobiš EPIDURALNE ANALGEZIJE, pač pa SPINALNO ANESTEZIJO. Postopek je sicer podoben kot pri EA (iglo zabodejo v hrbtenični kanal), razlikuje pa se po doseženi globini in vrsti zdravil, ki se uporabljajo. Tako je tudi pri porodnicah, ki imajo vstavljen kateter za EA, možno dokaj enostavno opraviti nujni CR v spinalni anesteziji.

Oooo drage moje naravno je… in karolinka. Nihče in RES NIHČE vaju ne obsoja, razen sama sebe. Nisem vama jaz kriva, če si želita EA, tudi OBSOJAM NE NIKOGAR! Samo povem svoje mnenje in kako JAZ gledam na porod. Vsaka ženska se odloči po svoji vesti in prav je tako, nobene ni manj/več vredna, če se odloči drugače od mene. Ne očitajta si, kljub temu sta OK!!!

Če sem zaradi tega v vajinih očeh in še v očeh marsikatere primitivka, egoistična p***, ker EA nočem vzeti zaradi otroka, tudi v redu. Samo vprašanje je, kod je tak, ki je omenjen zgoraj? Jaz nikogar ne obsojam, vsak ravna po svoji vesti, ravno tako tudi mene ni potrebno obsojati, ker sem tako zelo proti EA. In karolinka, če si moj post prebrala kot zadirčen, se pač motiš, ker ni bil namenjen temu, samo sem želela povedati svoje mnenje

Vsaka ženska, ki je dala skozi porod, ve, da ni lahko, je pa nagrada na koncu prelepa, da zaradi same poti ne bi šla več proti cilju! Z EA ali brez, odločitev vsake posameznice, samo ko se odločate zanjo, vedite, da niste same…

p.s. tejck dobro napisano!

Kmalu grem rodit četrtič in tudi tokrat bo (vsaj namen imam tak) brez EA in protibolečinskih sredstev. Tisto zadnjo uro, ko so edini res hudi popadki, pa že potrpiš. Je porod preveč lepa izkušnja, da ga ne bi doživela z vsakim vlaknom svojega telesa. Sem absolutno za naravni porod in četudi nismo več v kameni dobi, je naše telo še vedno ustvarjeno za rojevanje in to naravno. Saj tudi jemo še vedno z zobmi in usti, pa nismo več v kameni dobi.

A res, a z zobmi in usti ješ? A voziš se pa z avtom, pa letiš z letalom? Zakaj pa ne hodiš peš???? Svašta!

Renee, bravo, hahahaha

rene bravoooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo

in ti verjetno kadar greš na veliko potrebo vzameš kakšen novodoben pripomoček in tako serješ skozi usta??? glede na tvoj komentar je to retorično vprašanje!:))))

jaz sem rodila prvic brez EA pred dvema letoma. naceloma zelo lahko prenasam bolecino, na porod sem gledala zelo optimisticno, bom ze zdrzala, saj so vse.
tisti dan nas je v majhni porodnisnici bilo 13 za rojevanje…imela sem svoje popadke 12 ur, cisto brez problema prenasala, potem pa mi je sestra rekla, tako lahko rojevas en teden, poklicala ginekologa, ta je predrl mehur ob osmih zjutraj. ob 8.30. so mi nasopali umetne. po tem se vec sploh nisem zavedala kaj se dogaja, niti tega ne, da rojevam. bolecina tako mocna, da ni vec obstajal svet okoli mene, ampak samo misel, da tega ne morem zdrzati. med popadki niti 3 sekunde casa, da bi si odpocila. kar popadek na popadek. ob 11. sem vsa omoticna od bolecine prosila za painkiller. dali so mi nekaj, kar mi je dalo obcutek popolne pijanosti, rahlo se je povecal cas med popadki, ki sem ga prespala(!?) Ob.11.30. mi je babica rekla, ce ti nekaj dam, bos rodila do 12h. v tistem trenutku se mi je to zdelo nekaj najlepsega, kar sem lahko slisala. ne vem, kaj so mi dali, rodila sem res v eni uri, ampak se ne spomnim, kako. res pa je, da v trenutku, ko je bilo dete zunaj, je bilo vse skupaj le en cuden spomin, kot nekaj, kar se je dogajalo v sanjah. naj se omenim, da sem bila sama, brez partnerja, babica je le tu in tam prisla preverit, kako sem.

zdaj sem spet noseca. poroda se ne bojim, malo razmisljam o EA, ampak najverjetneje se bom odlocila za naravni porod. se pravi, da raje rojevam en teden z lastnimi popadki.

pa se to, takrat sem rodila v sloveniji. ko sem mojemu G tukaj v tujini povedala, da sem rodila brez EA, mi je cestital in povedal vsem sestram v svoji ordinaciji. v drzavi kjer sem, jih vecina rodi na dogovorjen CR, tistih par pa seveda z EA. Povsem nepojmljivo jim je to mucenje.

in v kateri državi pa si, če to ni vojaška skrivnost?

Pozdravljene!

V zgoraj napisano se ne bom vmešavala, bi pa rada samo odgovorila blondinki29.

Sama sem rodila enkrat in to z EA. Zakaj? Zato, ker sem se tako odločila in zato ker se poznam in vem kako prenašam bolečino. In ko bom rodila drugič bom tudi, če bo vse OK.

Jaz sem imela po porodu dvakrat hudo migreno in precej časa me je bolelo na mestu vboda…pa sploh me je bolela hrbtenica – pa ne zaradi EA.

Veliko težje mi je bilo zaradi prerezanega presredka…komaj osem mesecev po porodu nisem več čutila bolečine…

bolndinka29, odloči se sama, to zgoraj je le moja izkušnja.

Mene pa zanima, če ima katera izkušnje z ultivo?

New Report

Close