Najdi forum

Naslovnica Forum Duševno zdravje in odnosi Družina Starševstvo in vzgoja Preživnina, zakaj bi plačeval?!

Preživnina, zakaj bi plačeval?!

Opis primera:

Nezakonski par se znajde na sodišču za preživnino otroka. Sodišče določi mesečno 150 eur preživnine očetu. Oče se odloči da ne bo plačeval niti centa. Njegova neto plača je 800 eur. Zadeva gre v izvršbo. Tam jo gladko zavrnejo, ker ima oče obremenjeno plačo do minimalne. Zadeva zastara v roku 3 let. Preživnine ne bo nikoli!

Kako je to mogoče? Preprosto. Zaposliš se za obdobje 6 mesecev, delaš cele dneve. Dobiš 6 mesecev plačo 1500 eur neto oz. se tako dogovoriš kakorkoli. Vzameš kredit npr. za svojo sestro, da si bo zgradia lastno hišo za TEBE, katero hipoteko da na svojo hišo. Dobiš 100.000 eur kredita, s katerim jamči da bo odplačeval sestrinega. Simpl. Kaj se zgodi. Pred izvršbo dobiš kredit, kateri ti obremeni 500 eur mesečnih dohodkov za 30 LET. Preideš nazaj na 800eur neto plačo. Imaš vse. Živiš 30 let z to lepo plačo, kdaj pa kdaj narediš kaj na fuš preko avtorske na sestro, itd. Otrok pa ne dobi niti centa, ker ti pač ne morejo vzeti nič, minimalne plače pa ti ne morejo zakonsko obremeniti. Valda stiki pa morajo potekati tako kot je določeno, ker če ne bojo, boš dobila položnico za 500 eur od policije.

Ne moreš vrjet. Nič ne moreš narediti. Vidite tako lepo demokratično državo imamo, ki ščitijo očitno ali kakor koli ne vede očete, ki se delajo norca.

LP

A ni preživnina prednostna terjatev?
Je pa luknja v predpisih o izvršbi in to bodo zdaj spremenili, da bo nedvoumno res tako.

Ne to ne bo nikoli mogoče. Banka, ki je hkrati država ne bo dopustila, da ima nekdo prednost pred njo. Po tem takem bo xx oseba imela prednost pred državo.

Bančni kredit ni država. Preživnine se pri izvršbi poplačujejo takoj za stroški izvršbe in davki/obveznimi prispevki.
Imaš konkreten problem ali govorimo samo hipotetično?

Banka je država. Vrjemi.

To zanima tudi mene. Zgodba se mi namreč zdi nekoliko neverjetna.
Kako je pa s preživninskim skladom? Če oče ne plačuje dobiš preživnino od države ali se motim?

Popravljam navedbo zgoraj: preživnina ima prednost pred vsemi drugimi terjatvami.

Preberi si tukaj, spodaj je tudi čisto konkreten vrstni red terjatev. Tukaj govorijo o delodajalcu, v tvojem primeru je človek sicer brez službe, bi pa banka oz. rubežniki morali upoštevati enaka določila (vendar jih banke v določenih primerih ne, ker je neko zakonsko neskladje, ki ga bodo pa zdaj menda odpravili).

http://209.85.129.132/search?q=cache:KOC-KAkhIKUJ:www.revijakapital.com/dfs/clanki.php%3Fidclanka%3D121+prednostne+terjatve+izvr%C5%A1ba&cd=7&hl=sl&ct=clnk&gl=si

In še enkrat, te konkretno kaj žuli?

Teorija in praksa so dve popolnoma ločeni stvari. Ki pa bi mogle biti v temu primeru enaki.

Muči me to, da oče, kateremu je bila izrečena preživnina 150 eur mesečno, bi le to moral plačevati. Logično. In ker jo ne jo ne. Beri prvi odstavek. Prav tako bi morala biti izvršba učinkovita. Pa še dan danes ni.

Preživninski sklad pa deluje nekako takole. Določena preživnina 150 eur. Sklad to ne zanima. Dajo ti 70 eur. To tirjajo od očeta. Povejo mu nekako takole: lej mi mamo predlog. Evo ni ti treba plačat 150 eur. Bomo mi tko nardil, da boš ti plaču 80 eur. On reče: E super no problem. Ti dobiš 70, oni 10. Vseh ostalih 80, da pride na 150 pa gre v nič. Ker se nekako t s tem strinjaš. Po pravilih bi ti moral dobiti polno preživnino in ker se on prej ni odločil za to varianto, mora sedaj plačati še neki 20% za sklad. Potem bi se dečki mejbi ustrašli.

A si ti tisti fant s Popa?

Ne, sem samo bežna obiskovalka, ki poizveduje, kaj se da narediti tudi preko forumov. Res lahko veliko izveš.

Kopirano s strani, ki sem ti jo prilepila:

Delodajalec mora izvrševati prejete sklepe o izvršbi, saj mu sicer preti sankcija iz 134. člena ZIZ, in sicer lahko upnik poseže po njegovih denarnih sredstvih, če ni izvršil sklepa o izvršbi, ki ga je prejel.

Torej lahko prijaviš delodajalca.

ko si star 18 let, se tudi sklad obrne proč. Če si oče slučajno ne premisli, ga moraš tožit……, drugače tudi otroškega ne bo, pa denarne pomoči tudi ne.

So stiki bili določeni s sodno odredbo in je bilo njihovo neizvajanje izvršljiv naslov?? Na osnovi česa naj bi policija njej izstavila kazen 500€?? Na osnovi katerega zakona ali česarkoli, kar ima pravno veljavno podlago v RS?? Ne sprašujem zakaj, ker je logično, da zaradi morebitnega onemogočanja stikov. Hvala za odgovore.

iz tega zakona:
Odvzem mladoletne osebe 200. člen na katerega se očetje radi sklicujejo. Kot primer: imaš nujne obveznosti na tisti dan ko bi bil stik. Oče zaradi moškega ega gre na policijo poda prijavo. In potem te policija pokliče in zasliši. Čeprav ni šlo za odvzem ml. otroka, si nekateri to tolmačijo drugače. Če je policist dobre volje (v zelo malo primerih) ti le ta lahko odredi kazen, ki je zagrožena z 500 eur. Kadar pa oče ne more na stik zaradi obveznosti, je pa to povsem normalno in logično. Tukaj naskrka mama. Tole bi bilo nekako takole: oče se vsakič najavi na stik, potem pa ga pol ure pred stikom odpove. Čisto sprejemljivo. Gre za čisto maščevanje in polnjenje mošgega ega. Že sama mati bi morala v temu primeru biti bolj zaščitena.

Kaj v takem primeru?

Že vnaprej napovem, da bo moja retorika v komentarju takšna, da želi izpostaviti pomembne elemente vprašanja, ki je zelo prisotno/aktualno. Ni moj namen kogarkoli užaliti, napadati. Da se očetje radi sklicujemo na 200. člen je zgolj potrditev, da se odvzem mladoletne osebe dogaja, pogosto dogaja. To ni nikakršen izgovor. IMAŠ NUJNE OBVEZNOSTI TISTI DAN. Nujne obveznosti tisti dan ima lahko kdorkoli, oče ali mati. Stiki niso znani od včeraj. Večkrat slišim, da v primeru otroka ni nujnih obveznosti, da je otrok najnujnejša obveza, pa čeprav samo sediš poleg njega dve uri in gledaš, kako otrok riše na list… to seveda ne drži, v nekem drugem prispevku sem lepo opisal stanje v nerazvezani družini, če bi otroka nenadoma prevzel oče, ker se je mati “pač” tako odločila. Mati mora v vsakem primeru in vedno računati s tem, da oče pride. Torej se posledično ne more izgovarjati, da ima pokvarjen dan. To je podpisala na sodišču. Poleg tega ne hodi na stike mati temveč otrok. In sedaj oče ne pride in je mati jezna, ker otrok ostane doma. Zakaj pa? In razne zahteve, da mora oče prej sporočiti, bo prišel ali ne. Ni govora, kdor privoli v to se pusti na smrt izsiljevati. In kako naj obvesti? Dandanes je kar samoumevno, da je mobitel prirasel organ človeškemu telesu. Pa kaj še? Na poti se mi nekaj zgodi, mobilnik prazen, polnilca nimam. Aha predlog. Pusti avto na odstavnem pasu, nesi varnostni trikotnik 200m nazaj, skoči čez varnostno ograjo, pojdi peš do prvega kraja(kje je??), prosi po vrst vaščane, da ti nekdo dovoli uporabo svojega mobilca ali stacionarca, da sporočiš 15min prepozno, da te ne bo. Renčeč glas na drugi strani pa te zavrne, češ, prepozni ste danes, nimate več pravice do današnjega stika in vrže dol slušalko. Vrneš se nazaj, strgaš hlače in jakno pri plezanju čez žični plot, Darsovci in policaji že patruljirajo okoli vozila, postavljajo keglje, svetlobne znake. Sprašujejo, kakšna vrsta okvare je nastopila, pojasnjuješ, da je avto vozen, da imaš stike z otrokom, da sodišče in mati hočeta najavo, da si ustavil, preplezal, hodil, iskal, klical…in te odslovijo z položnico. Sami si natikamo zanko okoli vratu, ker je največja bedarija na zahodu odredba , kjer so stiki napisani na minute. In potem hajd, preganjamo na minute, kdo bo koga. Oče gre na policijo (pa ne zaradi moškega ega, temveč zato, ker se sama ne moreta dogovoriti) in zato, ker je sodna odredba veljavna, na njej je materin podpis in izvršljiv naslov (kar je vseskup v praksi brez uporabne vrednosti). In zakaj ni šlo za odvzem otroka? Za kaj pa je šlo, ko oče pride ob dogovorjenem času na dogovorjeno mesto in se nihče ne pojavi. Takrat očetu (in otroku) zakonsko pripada pravica do druženja, ki jo mati z razlogom svojega nujnega opravka krši. Čeprav se je zavezala z podpisom sodne odredbe o stikih, da v tem času ne bo imela svojih nujnih opravkov, ker je otrokova korist nad njenimi nujnimi opravki. In če mati odpelje otroka potrdi, da so njeni nujni opravki nad koristjo otroka. Vendar je težnja mater ravno ta, da bi kenslale očetove nujne opravke in ga zakonsko prisilile, da bi izvrševal stike. Seveda je resnica nekje vmes, oba starša bi morala ravnati življenjsko, nikakor ne podpisati odredbe o stikih in otrok bi po dogovoru res lahko bil z obema in to v času, ko se mu res lahko z veseljem posvetita.
KJE IMA POLICIST ZAKONSKO PODLAGO, DA LAHKO MATERI V TEM PRIMERU IZREČE KAZEN V VIŠINI 500€ ?
Upam, da nisem bil s svojim razmišljanjem do kogarkoli žaljiv in prosim za odgovore, komentarje. Hvala.

Kolotek, gledaš samo iz svoje smeri. Jaz ti bom naslikala iz svoje:

Torej. Kdaj so stiki vemo. Nimamo na minuto določene, pač pa polurno toleranco. Oče vedno pride ob koncu te polurne tolerance. Z otrokom nekega dne grema k zdravniku (kar je preverljivo) in neizogibno, ker dela samo ta dan zdravnica popoldan. Zaradi gneče pri zdravniku, pridema domov ob začetku te polurne tolerance. V trenutku panika. Onemogočam stike, kradem otroka, njemu minute z otrokom in blablabla. Tega, da sma bila pri pediatru niti slišal ni, ker se je kar drl na mene. In to se je zgodilo 1x v treh letih kar ima stikov, da je prišel ob začetku tolerance. Vedno je pozen. Da ne govorim, kolikokrat sma ga s sinom oblečena sredi zime v stanovanju čakala, da se je prikazal, čeprav z zamudo (pa čeprav ima določene stike in jih mora planirat tako on kot jaz). Včasih se pa sploh prikazal ni.

In, tako kot si ti zastavil vprašanje za polemiko. Kaj, če bi se nama z otrokom kaj zgodilo na cesti? Pa recimo takrat, ko otroka peljem njemu na stik. Seveda naju ne bi bilo, gsma nimam priraščenega (ali pa nimam baterija ipd), ne morem javit. Kaj se zgodi? No, ti kar povem. Zagotovo bi me v roku tedna dni klicali z policijske postaje na podajo izjave zaradi kazenske ovadbe onemogočanja stikov.

Zato, ja, stiki so pomembna stvar. In, ja, planiraš jih in seveda ti je jasno, da ne moreš takrat letat po trgovinah, občini ipd. Ampak obveza so za obe strani, tako s stani matere, kot s strani očeta. In so pravica s strani otroka.

glej Kolotek,

recimo, da je otrok pri tebi.
Dogovorjeno je npr. da ob 15 uri pride mati po njega.
Na podlagi tega ti prijatelju obljubiš, da ga boš peljal npr, 100 km stran, ker mora nekaj urediti in rabi tvojo pomoč.
Mati ne pride po otroka pravi čas. Niti se ne javi in tako ne veš, ali lahko greš z otrokom od doma. Tako pač moraš ostati doma in jo čakati. A nimaš pokvarjenega dneva?

ps.
to zgoraj je samo izmišljem primer!

Niso nobenega užalil. Samo tvoje razmišlanje je pač moško (egocentrično).
Mati ne podpiše tega ampak sodišče določi.

Predstavljaj si:
Stiki poteajo redno, toda enkrat, recimo na 2 meseca pa se zgodi, da moraš kaj nujnega postorit, kot je obisk zdravnika, izpit, služba. Tukaj se noben ne vpraša ali imaš možnost prestaviti ali ne. Pač moreš ali kaj.
Na drugi strani oče, ki če ima obveznosti bo stik preklical. Pa če tudi 2krat na teden. Tukaj se ne bo noben vprašal PRESTAVI OBVEZNOSTI.
Spet opcija: ej danes imam obveznosti, daj prid jutri, ker ne morem prestaviti. Oče: Ja ne jaz imam danes stik, jutri ni napisan stik.

Zdej mi pa ti KOLOTEK povej ali je to zate pravica. Ker če se ti to zdi samo umvno, predvidevam da si v tej situaciji ti!

Pa valda brez zamere ane.

Kot opomba!

seveda, vse stvari so izmišljene, toda nekje pa nekdo sigurno obstaja, ki ima podoben primer in z svetovanjem boste nekomu pomagali rešiti situacijo ali pa saj dali upanje.

No, jaz sem v eni od starejših tem napisala, da ne-skrbnik ni hotel na obisk k otroku v bolnico, ker pač ni bil njegov dan za stike.

Jaz nisem le jezna, ko stik odpade, jaz sem predvsem žalostna. Jezni so otroci. Najstarejši je že toliko velik, da se že sam kdaj zmeni s prijatelji. Me vpraša, ali se lahko. Mu rečem, ne moreš, ker je atijev vikend. No ja, prav, in se ne zmeni. V petek popoldne pa oče sporoči, da ne bi imel otrok. Enako je med prazniki. Ne morem splanirati počitnic, da bi kam šli, ker moram čakati na njegovo zeleno ali rdečo luč. To je razlog, zakaj se je treba dogovarjati. Ni moja dolžnost biti stalno na stand-by, kdaj se bo njemu dvignilo, da bi pa ipak imel otroke. In tudi otroci so vedno bolj siti tega, da so na stand-by ali bo ali ne bo. Pa gredo radi k njemu in se imajo lepo, samo ta nerednost jih pa počasi najeda. Kako bo čez par let, bomo pa videli.
Večurnih zamud smo se pa že navadili. Tako pri prevzemu kot pri vračanju otrok. Tak pač je in tu sploh ne najedam.

New Report

Close