Najdi forum

Naslovnica Forum Duševno zdravje in odnosi Družina Starševstvo in vzgoja status kulturnika in spraševanje, OŠ 6. razred

status kulturnika in spraševanje, OŠ 6. razred

Hči ima status kulturnika (balet in klavir – vse skupaj vse delovne dni v tednu 2-3 ure).
Pripravila je termine, kdaj bi bila kaj vprašana. Danes pa učiteljica od gospodinjstva reče, da bo čez dva tedna vse vprašala. Hči vpraša: “Kaj pa tisti s statusom?” Odgovor: ” Vprašani boste vsi skupaj, ker se mi zdi to edino pravično!”
Saj vem, da ima dva tedna časa in se seveda lahko pripravi. Pa vendar se načrt, ki ga je pripravila po naročilu razredničarke poruši.
Pa tudi – kako si lahko nekdo to dovoli?

In seveda, če kaj rečem, bo na tapeti, če ne rečem nič pa seveda nisem zadovoljna:-(

Kaj bi vi rekli na to?

Lep večer!

Ines

Rekla bi hceri, naj se nauci v zivljenju tudi prilagajati in naj se nauci spreminjati nacrte.

Vem, da sta red in disciplina zelo pomembna, sploh ko zelis doseci nek cilj, ampaknikoli ne gre vse po nacrtih in naj se cimprej nauci preskakovati ovire.
Sicer je uciteljica sprasevanje napovedala precej v naprej in ne vidim problema, da ne bi mogla svoj plan prilagoditi zahtevam uciteljice.

Tuakj bo sicer mnogo odgovorov tipa: pa kaj, če ima status … pravičnost … naj se uči …
Ampak, šola je s tabo podpisala pogodbo o prilagajanju obveznosti in v enem od členov je točno določeno, kako gre to spraševanje. Noben učitelj ne more reči, da on pa statusa ne spoštuje, ker je pogodba podpisana. Povej razredničarki, če ne uspeš, lepo pokliči ravnatelja. Ti zagotavljam, da pravno to ne zdrži. Otroku pa ni treba kaj dosti razlagati o tvojih klicih, ker hitro pogruntajo, da lahko s temi statusi manipulirajo.
Skratka, če je ravnatelj podpisal pogodbo o prilagajanju, je obveznost učiteljev, da to spoštujejo.

Moj odgovor ti ne bo všeč.
Statusov (kakršnih koli) v osnovni in niti v srednji šoli ne odobravam, ker je v večini primerov samo potuha za kampanjsko učenje. Vem, da se sliši zlajnano, ampak ko smo mi hodili v šolo, smo bili vse popoldneve aktivni v raznih krožkih + glasbena šola, pa nihče ni pomislil na status, pa tudi starši se niso vtikali v delo šole. In sistem je deloval!

Kaj lahko narediš? Pojdi do razredničarke po nasvet.

Pripravila je termine, kdaj bi bila lahko vprašana?? A tako se dela zdaj, in to že v šestem razredu? Ne morem verjeti.

Pri nas smo imeli (v srednji šoli) kar nekaj sošolcev s statusom (športnike in glasbenike), pa nikoli nismo imeli niti najmanjšega občutka, da so kaj drugačni od nas. Kontrolke so pisali takrat, ko smo jih mi. Vprašani so bili takrat, ko so bili pač na vrsti. Napovedano itak ni bilo, ne za nas ne za njih.

Danes jim pa dva tedna vnaprej napovedo, da bodo vprašani, pa v redu? Ker ni vterminu, ki ga je postavila kulturnica?? Ojej …

Ja, saj vem. Saj ne vidimo problema. Me le malo jezi.
Saj to so pač neka pravila. Ki jih učiteljica ne upošteva.
Možnost smo imeli vložiti prošnjo za dodelitev statusa. Status pridobili.
In sedaj te odločbe pač nekdo ne upošteva. Ker njemu to ni pravično!?

Uh, kako fino bi bilo, če bi znala otrokove zadeve prepustiti otroku.
Ker ona je to samo omenila. Rekla, da je učiteljica smotana. In to je to.
Jaz pa to po glavi meljem že cel dan.

No, saj se počasi učim.

Ines

Ja, tako se to danes dela. Vprašan si takrat, ko je napisano na listu, ki si ga oddal do začetka oktobra (vse do prve ocenjevalne konference) v dogovoru z učitelji.
Piše takrat, ko so jim napovedali z ostalimi skupaj.

Ker, kaj če ti status, če od njega nimaš nič.
In ja, učili se bomo kampanjsko. Ker pač ne gre sproti. Naloge in druge tekoče obveznosti dela sproti. Uči se pa kampanjsko. Grozno, ne?:-)

Svoj živi dan se nisem učila sproti in verjetno tudi svojih otrok nisem znala tega naučiti.
Me res zanima, koliko se vas je učilo sproti. Mislim res sproti – vsak dan predelati vso snov, ki ste jo v šoli predelali.

Pozdravček!

Ines

Malo čudno mi to zveni. Mislim, da se mora učenec posvetovati z učiteljem, kdaj bi lahko bil vprašan. Učitelj mu pove termine in učenec poskuša to uskladiti s svojimi obveznostmi. In vsak se poskuša malo prilagoditi. Vsaj pri nas je tako. Morda tisto zgoraj ni tako mišljeno, sliši se pa čudno. Učenec ne more določiti, kdaj bo vprašan, lahko pa predlaga. A nimate pri vas tako, da se otroku vsak učitelj podpiše na obrazec ob datumu, in tako potrdi, da sta uskladila termine? A se vaša hči ni pogovorila z učiteljico gospodinjstva? Ali pa gre za to, da ni obveljala njena?

Moja izkušnja – tisti največji športniki in najbolj obremenjeni kulturniki se najmanj posložujejo tega statusa in njihovi starši redko ampak res redko komplicirajo, bolj vprašajo za mnenje. V življenju bo hči velikokrat obremenjena z marsičim drugim in zahtevnejšim kot z ocenejvanjem pri gospodinjstvu. Lahko pa stvar rešujete po pravni poti, kot vam je bilo svetovano. : )

Moja hči ima že drugo leto status športnice (4x tedensko trening+tekma ali turnir čez vikend), 7. razred. Še nikoli ni rabila pripravit programa za spraševanje. V bistvu nismo niti vedeli, da to obstaja. Učitelji ji sami napovedo, kdaj bo vprašana, tako da se ima čas pripravit. Lahko pa uporabi varianto, da se že pred pričetkom ure učiteljici opraviči, da ni pripravljena, ko enkrat začne spraševati, je že prepozno. Zaenkrat tega še ni uporabila.
Kaj pa v primeru, ko ima šola na tisti dan npr. športni dan, ko ima tvoja hči po programu spraševanje?

To se meni zdi cisto ok.
Ce imas kak turnir ali priprave, je jasno, da ne mores imeti v roki se knjige in se v naprej opravicis.

Dva tedna naprej je res dovolj, da se pripravi. Pri nas še otroci nimajo datumov, pa bodo tudi morali biti kaj vprašani v 2.-3. tednih. Če nisi dlakocepska vidiš, da je to pošteno najavila.

Mislim, da se v osnovni šoli da sproti učit, pa še ogromno časa ti ostane za druge reči.

Drugače pa ne morem verjet, da se greste “zapenjat” zaradi vnaprej napovedanega spraševanja iz predmeta gospodinjstva :)) Ok, vem, da je učbenik, ampak vseeno je malo lovska no 🙂 Bogi bogi otroci, vse imajo naprej napovedano, pa komaj živijo.

Napačno razumeš tole prilagajanje obveznosti za statusarje. Predvsem je treba razumeti, da gre za prilagajanje zaradi določenih tekmovanj, priprav na ta tekmovanja itd. In ne za prilagajanja zaradi rednih treningov. Oprosti, ampak ti in tvoja hči sta se odločili, da bo punca vpisana na aktivnosti, ki ji bodo redno jemale 2-3 ure v delovnih dneh. Očitno sta menili, da bo punca šolo kljub temu zmogla izdelovati.

Pravilnik predvideva prilagajanje obveznosti v tem členu:

“8. člen

S sklepom o dodelitvi statusa oziroma dogovorom o prilagajanju šolskih obveznosti se določijo medsebojne pravice in obveznosti, povezane s statusom, v skladu s tem pravilnikom in drugimi predpisi.
Prilagodijo se zlasti:
– obdobja obvezne navzočnosti pri pouku in praktičnem izobraževanju (praktični pouk oziroma delovna praksa),
– obveznosti učenca oziroma dijaka pri pouku in drugih delih izobraževalnega programa (vaje, seminarske naloge, obvezne izbirne vsebine, strokovne ekskurzije in drugo),
– način in roki za ocenjevanje znanja oziroma izpolnjevanje drugih obveznosti in
– druge medsebojne pravice in obveznosti.
Učencu oziroma dijaku športniku in dijaku tekmovalcu se šolske obveznosti praviloma prilagodijo tako, da jih lahko opravi v posameznem ocenjevalnem obdobju.”

Iz tega člena je jasno, da se obveznosti prilagajajo pač glede na učenčevo odsotnost od pouka zaradi priprav in tekmovanj.

Kako je zadeva urejena z dogovorom na vaši šoli, ne vem. Dvomim pa, da lahko učenec kar napiše plan spraševanja in temu planu se bo vsak učitelj prilagodil, ali kako? Kaj pa če učitelj sploh ne sprašuje takrat, ko tvoja hči planira spraševanje? Kaj če takrat jemljejo novo snov? Ocenjevanje in vse ostalo je stvar DOGOVORA med obema stranema. Če torej šimfaš tole učiteljico gospodinjstva, da se noče dogovarjati, bi lahko videla, da isto velja za tvojo hčer, s tem da se ona ne dogovarja z nikomer od učiteljev (vsaj po tistem, kar si zgoraj napisala).

Če pa imate dejansko v dogovoru, podpisanem od ravnateljice, napisano, da punca sama odloča o tem, kdaj jo bodo učitelji ocenjevali, potem seveda s tem stopi do ravnateljice. Če so taki kekci, da so ti to podpisali, naj to tudi izvajajo.:)

Iness, če potegneš pod črto – PRETIRAVAŠ. Ostalo so ti že druge bolj ali manj povedale, če hočeš razumeti. Gre za princip, ne?

Da ne boste ostale razočarane se moram oglasit.

Na srednji glasbeni in baletni šoli v LJ gospodinjstva ne bo imela. Pa še marsikaterega predmeta ne.

Če pa ne bo šla v tej smeri in bo pač gimnazija in še glasba ter balet. Dajte se malo odločit tudi med baletom in klavirjem.

Tudi moji hodijo v glasbeno šolo in so odsotni za teorijo pač šolsko uro in 30 minut za inštrument. To je 4x v tednu. pa še šport 3x tedensko + jezikovna šola.

In je jasno prišlo že navzkrižje urnikov in ostalih transfer težav. Preostala je izbira. Odločila sta se za glasbo in samo to.

MI pa res ni na kraj pameti padlo nekih statusov naprošat.

Ja, seveda se dogovori z učitelji, kdaj naj bi to bilo.
Z gospodinjsko učiteljico se pač še ni, ker ima gospodinjstvo samo 1x tedensko. Zato je danes pri uri tudi lepo vprašala.
Pri nas je pač način tak, da moraš oddati seznam za celo ocenjevalno obdobje vnaprej. Tega si nismo sami izmislili.

Za vse športne in kulturne dneve je dobila seznam, tako da si takrat pač ni planirala spraševanja.

Meni se zdi, da je napovedana obveznost dosti manj stresna, kot nenapovedana. Tako, da…

In ne gre za to pri katerem predmetu bo vprašana in če se lahko pripravi ali ne, ampak da nekdo samovoljno spreminja pravila, ki jih je določila šola.

Me pa res zanima, če bi imele takšno mnenje tudi, če bi bil to VAŠ otrok:-))

Lep večer želim in lahko noč!

Ines

Yes!

Točno to želim povedati, no. Vse so nam lepo razložili. Da to poteka tako, kot sem napisala. Da se z učitelji dogovori in odda seznam.

In sedaj se najde neka, ki otroku pove svoje OSEBNO mnenje, ki nas pravzaprav ne zanima.

Seveda bo hči pripravljena takrat, ko učiteljica želi in ne bom stopala do nikogar.

Zanimalo me je samo, kaj bi si mislile ve, če bi se to dogajalo na šoli vaših otrok.

Uh, bi ji kar vrat zavila, tej učiteljici gospodinjstva:-)))))

Pozdravček vsem!

Ines

Jaz te razumem. Tisti pa, ki mislijo, da so vsi otroci enaki in enako sposobni in da so otroci s statusom (kulturniki, športniki) pač sami krivi, da imajo toliko več obveznosti, pa zagotovo ne govorijo iz svoje izkušnje.
Brez veze, ne poslušaj.
Če imate pogodbo o statusu, se sklicuj vedno nanjo. Najprej pa z razrednikom.

Mogoce res.
Ampak a ni stres del vsakdanjega zivljenja? prej se navadis na take situacije, lazje je.

Lastna izkusnja. Glasbena sola in sport. Status. Opravicilo samo med pripravami in tekmovanji.
Sosolka je bila drzavna prvakinja (v bivsi Jugi!!!), enako opravicena samo v casu priprav, tekmovanj, manjkanje v soli in podobno.
Obe zvozili solo, jaz odlicno, ona prav dobro.

New Report

Close