Najdi forum

stenoza spinalnega kanala

Pozdravljeni,
obračam se na vas zaradi bolečin mojega očeta. Star je 70 let.
Ima angino pektoris in pred 23 leti je imel miokardni infarkt.
Že nekaj (10) let čuti bolečine v križu in v nogah. Sedaj se te bolečine stopnjujejo, tako da komaj hodi, sedi le na nekaterih stolih… Bil je na pregledu pri ortopedu, njegov izvid je napisan spodaj, ki je predlagal operacijo. Kardiolog pa je zaradi stanja srca in ožilja operacijo zavrnil.

Ali obstaja kaka druga metoda, recimo fizioterapija, alternativna zdravljenja …, ki bi lahko odpravila ali zmanjšala hude bolečine mojega očetu?

Izvid ortopeda:
STATUS:
Lordoza izravnana. Predklon do kolen, zaklon povsem omejen. Odklon v levo boleč, v desno primeren. Lasegue negativen. Nevrološko spodnji okončini okvirno bp. Kolki klinično bp.

MR je pokazal stenozo L2 do L5, najbolj L4-5.

Pacient bi bil kandidat za op. zdravljenje in sicer dekompresijo in spondilodezo L2-L5, vendar je indikacija glede na angino pektoris in stanje po miokardnem infarktu vprašljiva.

Izvid MR LUMBALNE HRBTENICE:

Lumbalna hrbtenica ima ohranjeno normalno fiziološko krivino; korpusi vretenc kažejo osteofite na robovih krovnih plošč. Kostni spinalni kanal je ožji. Subhondralno je videti spremenjeno intenziteto signala v zvezi z degenerativnim procesom.

Diskusa L1-2 in L2-3 imata T2 hipointenzivni signal in sta malo znižana. Diskalna kontura teh diskusov je izbočena na celotnem obodu, vidne so tudi začetne degenerativne spremembe malih sklepov. Duralna vreča je zaradi izbočenja posteriorne konture diskusa malo vtisnjena – na MR mielografiji je vidna manjša vtisnina na anteriorno konturo duralne vreče.

Diskus L3-4 kaže T2 hipointenzivni signal, diskus znižan. Diskalna kontura je izobčena na celotnem odobu, fokalno pa več posterocentralno, tako da je AP premer spinalnega kanala močno zožen. Videti je osteohipertrofične spremembe na račun malih sklepov, kar zožuje lateralna recesa.Gre za degenerativno izbočenje diskusa s posterocentralno protruzijo in za spondiloartrozo, kar je vzrok degenerativne stenoze spinalnega kanala. Na MR mielografiji je videti izstis likvorja iz duralne vreče z znaki natega korenin proksimalno, žepki korenin niso prikazani.

Diskus L4-5 kaže T2 hipointenzivni signal, diskus je znižan. Dikalna kontura je izbočena na celotnem obodu, videti je tudi degenerativne spremembe na račun malih sklepov, kar utesnjuje lateralna recesa. Na MR mielografiji je vidna vtisnina na duralno vrečo s strani diskusa in malih sklepov (manjša ko L3-4), žepki korenin so slabše prikazani.

Prikazani spodnji torakalni diskusi imajo T2 hipointenzivni signal in so znižani. Videti je izbočenje posteriorne konture diskusov, ni pa pomembne vtisnine na duralno vrečo.
Vsebina duralne vreče ne kaže patoloških sprememb. Prikazani del medule ima normalen položaj, obliko, širino in strukturo.
V predelu prevertebralnih in paravertebralnih mehkih tkiv ni videti patoloških sprememb.

Spostovani,

Ocenjujem, da je zavrnitev operacije s tako diagnozo in v tej starosti smiselna, poleg tega pa bi operacija resila le del problemov, saj so tezave vzdolz celega ledvenega dela.
Smiselno bi se bilo obrniti na zdravnika- manualnega terapevta, s seboj seveda prinesite izvide in tudi slike, ce jih imate. Po tem kar ste napisali, mislim, da bi se na ledvenem delu dalo vsaj nekaj pomagati, zmanjsati bolecine in povecati gibljivost.

Lep pozdrav,

Kaj pomeni kongenitalna in degenerativne stnoze spinalnega kanala. Manjši dorzalni centralni protruziji iv. diskusov L3-L4 in L4-L5. Epiduralna fibroza v višini L5-S1 levo.Kaj menite glede nadaljnega zdravljenja?

Vaša diagnoza pomeni, da gre za zožitev hrbteničnega kanala zaradi izbočenja medvretenčnih ploščic na nivoju 3., 4. in 5. ledvenega vretenca. Na nivoju 5. ledvenega in 1. križnega vretenca je zadebelitev ovojnice hrbtenjače.
Menim, da bi bilo zdravljenje z manualno terapijo ustrezno, žal pa ne morem reči več, saj ne poznam simptomov, ki vas spremljajo.

Lep pozdrav,

Pozdravljeni!

Stara sem 42 let in zadnjih pet let imam težave s hrbtenico.

MRI preiskava lumbalne hrbtenice je pokazala:
Lumbalna hrbtenica ima še ohranjeno lordozo. Signal iz korpusa L5 je spremenjen, pretežni del je STIR/T2 hiperintenzivno spremenjen, antriorno je videti na vseh sekvencah hipointenzivno spremenjeno področje, anterolateralno kljunasti osteofiti; v spodnji krovni plošči je videti prekinitev ter intraspongiozno vbočenje diskusa.

Lumbalni diskus L1-2 ima še ohranjeno višino in konturo.
Lumbalni diskus L2-3 ima še ohranjeno višino; signal iz diskusa je T2 hipointenzivno spremenjen. Diskalna kontura je zelo močno izbočenana celotnem obodu.
Lumbalni diskus L3-4 ima še ohranjeno višino; signal iz diskusa je T2 hipointenzivno spremenjen. Diskalna kontura je izbočena na celotnem obodu, fokalno izraziteje cantalni del posteriorne konture;spinalni kanal je zožen.
Lumbalni diskus L4-5 ima še ohranjeno višino: signal iz diskusa je T2 hipointenzivno spremenjen. Diskalna kontura je izbočena na celotnem obodu, fokalno izraziteje cantalni del posteriorne konture;spinalni kanal je zožen.
Lumbalni diskus L5-S1 ima še ohranjeno višino; signal iz diskusa T2 hipointenzivno spremenjen. Spremembe sigala iz celotnega korpusa L5 (kot opisano zgoraj) in v S1 subhondralno. Diskalna kontura je izbočena na celotnem obodu; degerativne spremembe malih sklepov, več levo. Spinalni kanal je malo zožen, več levi reces – foramen.

Vduralni vreči ni videti patoloških formacij, signal iz medule je ohranjen.

Glede na izvid me zanima, če obstaja metoda, ki bi izboljšala moje stanje.

Hvala za odgovor in lep pozdrav!

lumbalni diskus l5 -s1 je močno znižan znaki osterohondroze .Dskalna kontura je izobčena na celotnem obodu,kar pa ne povzroča pomembne zoženja spiralnega kanala,.gre za degerativne spremembe lumbalne hrptenice,ki je najbolj izražana od 3-4 navzdol

Žal niste napisali nič o težavah, ki jih mate, čeprav glede na diagnozo lahko sklepam, kakšne so. Gre za težave v celotnem ledvenem delu, tako obraba kot deformacije so indikacije za manualno terapijo.

Lep pozdrav,

pozdravljeni
star sem 28let in imam dokaj mocne bolecine v levem delu hrbta in
velike bolecine nog.po celi dolzini nog zadnji del
moj izvid je taksen

lumbalni diskus L1-2 ima ohranjeno visino.diskalna kontura je malo izobcena na celotnem obodu, ne zozuje spinalnega kanala.

lumbalni diskus L2-3 ima ohranjeno visino.diskalna kontura je malo izobcena na celotnem obodu, ne zozuje spinalnega kanala.

lumbalni diskus L3-4 ima ohranjeno visino.diskalna kontura je malo izobcena na celotnem obodu, ne zozuje spinalnega kanala.

lumbalni diskus L4-5ima ohranjeno visino;signal iz diskusa je T2 hipointenzivno spremenjen. diskalna kontura je izobcena na celotnem obodu, robna osteofitna apozicija; pridruzene so manjse degenerativne spremembe malih sklepov, manjsa restolisteza L4. degenerativne spremembe povzrocajo blago zozitev spinalnega kanala.

lumbalni diskus L5-S1ima ohranjeno visino;signal iz diskusa je T2 hipointenzivno spremenjen.diskalna kontura je izobcena na celotnem obodu, vec desno posterolateralno, robna osteofitna apozicija. pridruzene so degenerativne spremembe malih sklepov, manjsa retrolisteza L5. degenerativne spremembe povzrocajo blago zozitev spinalnega kanala, nekoliko bolj je zozen desni reces.

v duralni vreci ni videti patoloskih formacij. oblika prikazanega dela modula je primerna; kvaliteta signala iz medule je ohranjena.

gre za osteohondrozo L4-5 in L5-S1, degenerativne spremembe povzrocajo le blago zozenje spinalnega kanala v teh visinah, retrolisteza L4 in L5 ; v visini L5-S1 desno posterolateralno bocenje kompleksa diskus osteofit zozuje malo vec desni reces.

moja sluzba je prevoz in vnos bele tehnike v stanovanja…koliko lahko sploh se to delam?

Gre za lumboishilalgijo, ki izvira v področju L4-L5-S1.
Retrolisteza pomeni, da je v tem predelu vretence pomaknjeno malo naprej.
Desni reces je prostor, kjer živec izhaja ven.
V segmentu L4-L5-S1 gre morda za protruzijo diska.
Na splošno izvid ni tako grozen, z delom bi lahko nadaljeval z določenimi omejitvami: dviganje bolj počasi, brez sunkov z občutkom s položajem hrbtenice či bolj vertikalno, mogoče bi bila dobra ob tem uporaba ortopedskega steznika.
Še bolje bi se bilo seveda čimprej pričeti zdraviti, zato vas vabim na pregled.

Lep pozdrav,

*** Sergej Fedorov, dr. med., spec. nevrolog, spec. manualne medicine *** Ordinacije manualne medicine MO-GY: Trzin, dr. Andrej Kotov, T: 01/561 25 21 I Maribor, dr. Sergej Fedorov, dr. Vladimir Fedorov T: 02/470 24 13 I Nova Gorica, dr. Genadij Filipov, dr. Arkadij Januškevič, dr. Dimitrij Gaidukevich T: 05/300 23 77 I Koper (Ambulanta Zdravje): dr. Arkadij Januškevič, dr. Dimitrij Gaidukevich T: 05/300 23 77 I Murska Sobota (Tišina, medicinski center Živa v parku), dr. Sergej Fedorov, dr. Vladimir Fedorov T: 040 804 286 Celje I (Medicinski center Ludvigdental), dr. Roman Burdeniuk, T: 040 866 456 I Novo mesto (Očesni center Preskar), dr. Vasilij Banin, T: 040 56 56 65 I Brezplačna telefonska številka: 080 12 03 I https://www.mo-gy.si *** V kolikor boste prišli k nam na pregled, vas prosimo, da s seboj prinesete natisnjena vaša vprašanja in naše odgovore. Odgovori preko foruma ne morejo nadomestiti kliničnega pregleda. ***

lep pozdrav…
rojena sem 5.05 1962.imam sledeče težave,15 let na zaj sam začela čutiti bolečine v nogah in hrbtenici -križu- .otpravila sam se v diagnostični center bled in so mi naredili preiskavo,in so ugotovili da mam kronične levostarnske lumboisalgije ,z občasnimi poslabšanji.postavili so diagnozo,osteohondrosis lumbalis in me napotili v ortopetsko bolnišnico valdoltra.poslala sem napotnico in so me takoj poklicali da pridem v bolnišnico.naredili preiskavo in se odlučili na operacijo .operacijo so naredili 30 5 2006
opravili so posterolateralno spondilodezo z notarnjo fiksacijo omega l3-l5.
to vrsto operacije šifriramo po shemi kliničnih posegov mišično sklepneg sistema,poglavje 15-48657-01 posterolateralna spinalna fuzija z laminektomijo, več kot ena raven.zdaj so nastale težave ,upokojena sem 4 ure ,4 ure delam,vsak dan se peljem v službo 135 km v obe smeri delam v tržiču v tovarni ,ker mi se stanje slabša nevem kam da se obrnem da bi mi verjeli da me boli ,ko mi je začelo biti slabše na kontrolnom pregledu ortobed je vidio na sliki,pok transpedikulaneg vijakana l5 levo.me zanima a lahko moja lečeča zdravnica sproži še enkrat predlog na invalidsko komisijo da bi me še ostale 4 ure upokojili.ker nimam invalidskog dodatka moja pokojnina znaša 180,51 in plača če delam 4 ure 260 ,00 ker nimam od česa živet pa sam primorana da delam z neznosnim boličinam .za ugodno pomoč pri reševanju moje težave se zahvaljujem ,fikreta kuduzovič
zaloška 218 h ljubljana

Žal se s problemi invalidnosti in upokojitev v našem podjetju ne ukvarjamo, nismo za to usposobljeni in nimamo pravice dajati kakršnihkoli komentarjev v zvezi s tem.

Lep pozdrav,

*** Sergej Fedorov, dr. med., spec. nevrolog, spec. manualne medicine *** Ordinacije manualne medicine MO-GY: Trzin, dr. Andrej Kotov, T: 01/561 25 21 I Maribor, dr. Sergej Fedorov, dr. Vladimir Fedorov T: 02/470 24 13 I Nova Gorica, dr. Genadij Filipov, dr. Arkadij Januškevič, dr. Dimitrij Gaidukevich T: 05/300 23 77 I Koper (Ambulanta Zdravje): dr. Arkadij Januškevič, dr. Dimitrij Gaidukevich T: 05/300 23 77 I Murska Sobota (Tišina, medicinski center Živa v parku), dr. Sergej Fedorov, dr. Vladimir Fedorov T: 040 804 286 Celje I (Medicinski center Ludvigdental), dr. Roman Burdeniuk, T: 040 866 456 I Novo mesto (Očesni center Preskar), dr. Vasilij Banin, T: 040 56 56 65 I Brezplačna telefonska številka: 080 12 03 I https://www.mo-gy.si *** V kolikor boste prišli k nam na pregled, vas prosimo, da s seboj prinesete natisnjena vaša vprašanja in naše odgovore. Odgovori preko foruma ne morejo nadomestiti kliničnega pregleda. ***

LEP POZDRAV
STARA SEM 47 ME PA ZANIMA SLEDEČE…
DIAGNOZE-M480TTENOSIS CANALIS SPINALIS.
M472 LUMBOISCHIALGIA SIN
110 HYPERTENSIO ART.
F 41.2
03 .05 2006 SEM OPERIRANA V ORTOPEDSKI BOLNIŠNICI VALDOLTRA .
OPRAVILI SO MI POSTEROLATERALNO SONDILOZO Z NOTARNJO FIKSACJO L3-L5.
TO VRSTO OPERACIJE ŠIFRIRAJO PO SHEMI KLINIČNIH POSEGOV MIŠIČNO SKLEPNEG SISTEMA ,POGLAVJE 15-48657-01 POSTEROLATERALNA SPINALNA FUZIJA Z LAMINEKTOMIJO,VEČ KOT ENA RAVEN.
PRED KRATKIM SEM ČUTILA TAKE HUDE BOLIČINE ,IN SAM TAKOJ POKLICALA ORTOPEDA.NAREDO MI JE PREISKAVO IN NA SLIKI JE POKAZANO POK TRANSPEDUKULSRNEGA VIJAKA NA L5 LEVO.
MAM TAKE MOČNE KRČE V LEVI NOGI,RTG KOLEN POKAŽE ..ZAČETNA ARTROZA OBOJESTRANSKO,SPREMEMBE VEČJE NA NOTARNJI STRANI SKLEPNIH ŠPRANJ,VEČ LEVO.ZANIMA ME A BO TA BOLIČINA VEDNO PRISOTNA I ALI SE LAHKO ŠE BOLJ POSLAPŠA GLEDE NA TO KAKŠNE SO PRISUTNE HUDE BOLIČINE .ZA UGODNO REŠITEV MOG PRAŠANJA SE VAM ZAHVALJUJEM

lep pozdrav…
že vrsto let imam bolečine v predelu križa … že leto dni pa se mi bolečina prenaša v noge – posebej desno nogo in desni kolk… zelo boleča so tudi stopala na nogah … najbolj boleče so sprednje blazine na stopalah in ko pritisnem nanje mi mrtviči sredinec in prstanec na nogi … občasno so bolečine tako izrazite da skoraj ni mogoče stopit na stopali… bolečine se stopnjuje kadar opravljam pripognjeno delo, kadar dlje časa sedim ali stojim … to me pa zelo obremenjuje pri mojem delu saj zahteva prisiljeno držo, dvigovanju težkih bremen, in hojo po neravnem terenu …tako da svojega dela že ne morem več opravljat brez da bi vzel tablete proti bolečinam (naklofen duo, tramudin, zaldiar …)… bil sem pri ortopedu in ta je rekel da imam išjas zaradi kajenja … opravil sem RTG slikanje in iz njih so razvidli naslednje diagnoze
-cervicobrachialgia chr. reautisata lat. dex
-stenosis can. ulnariscubitidrx.
-lumbalgiachr reacutisata intermittens
-hodropathia patelofemoralis gen. bill.
to so pokazali RTG posnetki …
nakar sem opravim MRI ki je diognisticiran
-lumboischialgia dex.
spiralni kanal lumbalno je kongenitalno primerno širok, v njem je široka, nekoliko ektatična duralna vreča.
i.v. diski na vseh segmentih imajo ohranjen signal, morda je i.v. disk L5/S1minimalno znižan in malo dorzolateralno protrudiran, minimalno več proti desni, vendar pomembnih utesnitev duralne vreče ali korenin ni videti.
prosil bi za razlago kaj je dejansko z mojim križem …

Prvič slišim, da bi kajenje vplivalo na išias, ampak pustimo to. Včasih se vaši zdravniki zgovarjajo na kajenje, ko nimajo kaj bolj pametnega povedati.
Pri vas gre za degenerativne spremembe v ledvenem delu, vendar nič zelo hudega. Spremembe so predvsem na predelu L5-S1, kjer poteka tudi živec L5 z desne strani.
Z manualno terapijo se da take spremembe učinkovito rešiti, zato vam priporočam pregled pri nas, s seboj prinesite po možnosti tudi slike.

Lep pozdrav,

*** Sergej Fedorov, dr. med., spec. nevrolog, spec. manualne medicine *** Ordinacije manualne medicine MO-GY: Trzin, dr. Andrej Kotov, T: 01/561 25 21 I Maribor, dr. Sergej Fedorov, dr. Vladimir Fedorov T: 02/470 24 13 I Nova Gorica, dr. Genadij Filipov, dr. Arkadij Januškevič, dr. Dimitrij Gaidukevich T: 05/300 23 77 I Koper (Ambulanta Zdravje): dr. Arkadij Januškevič, dr. Dimitrij Gaidukevich T: 05/300 23 77 I Murska Sobota (Tišina, medicinski center Živa v parku), dr. Sergej Fedorov, dr. Vladimir Fedorov T: 040 804 286 Celje I (Medicinski center Ludvigdental), dr. Roman Burdeniuk, T: 040 866 456 I Novo mesto (Očesni center Preskar), dr. Vasilij Banin, T: 040 56 56 65 I Brezplačna telefonska številka: 080 12 03 I https://www.mo-gy.si *** V kolikor boste prišli k nam na pregled, vas prosimo, da s seboj prinesete natisnjena vaša vprašanja in naše odgovore. Odgovori preko foruma ne morejo nadomestiti kliničnega pregleda. ***

Pozdravljeni,

stara sem 50 let, več kot pet let imam težave v vratni in ledveni hrbtenici. Bolečine imam, če se zasedem, če ležim, težko se gibam, bolečine sevajo v desno nogo, v kateri nenehno čutim neprijetnosti. Lani sem opravila MR, prepiššem izvid, in vas prosim za mnenje, kako bi živela,kvalitetno, s čim manj bolečinami.
Preiskava je narejena v običajnih sekvencah in ravninah.
Videti je izravnano lumbalno lordozo, nakazano pokončen sakrum.
Izražena spondiloza na vseh segmentih,spondilartoza med vsemi segmenti.
Prav tako izražena hondroza med vsemi segmenti ter iv.osteohondroza na višini L5-S1.
V celotnem poteku je ozek spinalni kanal.
Na višini segm.L1-L2 je prisotna protruzija diska, ki je ventralno in nekoliko bolj z leve v
stiku z duralno vrečo ter se širi v področje obeh nevroformanov, pri čemer je nekoliko
močneje zoženo področje levega nevroforamna, predvsem njegov suprapedikularni prostor. Na višini segm.L2-L3 je prav tako videti manjšo protruzijo, ki je centralno v stiku z duralno vrečo ter se širi v suprapedikularno področje obeh nevroforamnov.
Tudi na tej višini je leva stran nekoliko bolj prizadeta. Bistvene zožitve nevroforamna ali recusov ni. Na višini segm.L3-L4 je prav tako prisotna protruzija, ki je centralno v stiku z duralno vrečo ter se širi v področje nevroforamnov. Na tej višini je močneje prizadeto suprapedikularno področje desnega nevfororamna.
Recusi so prosti.
Na višini segm.L4-L5 je videti prav tako manjšo centralno protuzijo, ki je centralno v stiku z duralno vrečo.
Sprememba nekoliko sega tudi v suprapedikularno področje obeh nevroforamnov.
Bistvene zožitve nevroforamnov ali recusov ni.
Na višini segmentov L5-S1 so nekoliko močneje izražene degenerativne spremembe malih sklepov.
Prisotna je minimalna centralna protruzija ostankov iv. diska, ki je centralno v stiku z duralno vrečo, nevroforamna kot recusi so prosti.

(prim. Jožef Matela, dr.med,spec.radiolog)

Za vaš odgovor in vaš čas, se vam iz srca zahvaljujem.Hvala.
Lep pozdrav,irena

Na spološno gre za nekoliko večje degenerativne spremembe hrustanca. Spremembe v segmentih L1 do L3 sicer še ne kažejo simptomov (največkrat bolečine v trebušnem delu), bolečine v nogi so povzročene zaradi okvare segmentov L4-L5 in L5-S1.
Priporočam obisk pri nas, z manualno terapijo se take primere da rešiti.

Lep pozdrav,

*** Sergej Fedorov, dr. med., spec. nevrolog, spec. manualne medicine *** Ordinacije manualne medicine MO-GY: Trzin, dr. Andrej Kotov, T: 01/561 25 21 I Maribor, dr. Sergej Fedorov, dr. Vladimir Fedorov T: 02/470 24 13 I Nova Gorica, dr. Genadij Filipov, dr. Arkadij Januškevič, dr. Dimitrij Gaidukevich T: 05/300 23 77 I Koper (Ambulanta Zdravje): dr. Arkadij Januškevič, dr. Dimitrij Gaidukevich T: 05/300 23 77 I Murska Sobota (Tišina, medicinski center Živa v parku), dr. Sergej Fedorov, dr. Vladimir Fedorov T: 040 804 286 Celje I (Medicinski center Ludvigdental), dr. Roman Burdeniuk, T: 040 866 456 I Novo mesto (Očesni center Preskar), dr. Vasilij Banin, T: 040 56 56 65 I Brezplačna telefonska številka: 080 12 03 I https://www.mo-gy.si *** V kolikor boste prišli k nam na pregled, vas prosimo, da s seboj prinesete natisnjena vaša vprašanja in naše odgovore. Odgovori preko foruma ne morejo nadomestiti kliničnega pregleda. ***

pozdrav in hvala za odgovor, me pa zanima kako do vas in cena vaših storitev, oziroma koliko obiskov bi potrebovala. Še enkrat hvala in lep pozdrav!

Pregled naših ordinacij je na:

Cena pregleda je 35 euro, terapije so po 30 euro.
Število potrebnih obiskov bom lahko ocenil po pregledu.

Lep pozdrav,

*** Sergej Fedorov, dr. med., spec. nevrolog, spec. manualne medicine *** Ordinacije manualne medicine MO-GY: Trzin, dr. Andrej Kotov, T: 01/561 25 21 I Maribor, dr. Sergej Fedorov, dr. Vladimir Fedorov T: 02/470 24 13 I Nova Gorica, dr. Genadij Filipov, dr. Arkadij Januškevič, dr. Dimitrij Gaidukevich T: 05/300 23 77 I Koper (Ambulanta Zdravje): dr. Arkadij Januškevič, dr. Dimitrij Gaidukevich T: 05/300 23 77 I Murska Sobota (Tišina, medicinski center Živa v parku), dr. Sergej Fedorov, dr. Vladimir Fedorov T: 040 804 286 Celje I (Medicinski center Ludvigdental), dr. Roman Burdeniuk, T: 040 866 456 I Novo mesto (Očesni center Preskar), dr. Vasilij Banin, T: 040 56 56 65 I Brezplačna telefonska številka: 080 12 03 I https://www.mo-gy.si *** V kolikor boste prišli k nam na pregled, vas prosimo, da s seboj prinesete natisnjena vaša vprašanja in naše odgovore. Odgovori preko foruma ne morejo nadomestiti kliničnega pregleda. ***

Pozdravljeni!

Star sem 31 let in zadnje 3 mesece se mi pojavljajo bolečine v ledvenem predelu hrbtenice ter imam dokaj močne bolečine v levem spodnjem delu hrbta in levi nogi od križa do kolena.

RTG ni pokazal ničesar razen da imam težiščnico pomaknjeno močno navzpred.

Sedaj sem opravil MRI ledvenokrižnične hrbtenice in izvid je pokazal naslednje stanje:

Pregledana sta bila lumbosakralni del hrbtenice in odgovarjajoči del spinalnega kanala z običajnimi SE in FE sekvencami v sagitalni transverzalni ravnini.
Kongenitalno ožji spinalni kanal. Schmorlove hernije.Retrolisteza v višini L5-S1 za 3mm.
Začetna spondiloza in spondilartoza na posameznih segmentih, zlasti v nivoju L-S prehoda
Zmerna degeneracija iv. diskusa L5-S1.
V tej višini se diferencira velika dorzalna levostranska paracentralna in nakazano intraformiralna diskus hernija, ki je delno ekstrudirana kavdalno; izrazito utesnjuje duralno vrečo in korenino na levi strani.
Intenziteta signala iz spodnejga dela hrbtenjače je na vseh sekvencah primerna,medula je normalno široka.Filum terminale in cauda equina sta b.p.
Mnenje: Kongenitalno ožji spinalni kanal.Začetne do zmerne difuzne degenerativne spremembe.
Velika diskus hernija v višini L5-S1 levo paracentralno.

Po obisku pri ortopedu, mi je le ta dejal, da imam počeno medvretenčno ploščico in da priporoča operacijo.
Mnenje ortopeda:-Funkcija živcev na katere pritiska hernija ni poškodovana. Lahko hodi po petah in prstih, sicer operacija ni nujna dokler ni nevroloških izpadov.

DIG:Hernia disci L5-S1 sin.

Prosil bi za razlago kaj je dejansko z mojo poškodbo in kakšno zdravljenje priporočate?
Ali je potrebna operacija in predviden čas okrevanja?
Zanima pa me tudi, ali bom lahko še naprej opravljal delo kot poklicni voznik osebnega vozila po cca.10 ur na dan?

Hvala za vaš odgovor!
Lep pozdrav!

New Report

Close