Najdi forum

stenoza spinalnega kanala

V celoti slika kaže na dokaj grobe degenerativne spremembe v celotnem ledvenem delu, praktično vsi diski so okvarjeni, kar je zelo težko zdraviti.
Kljub temu, da gre za močno stenozo v ledvenem delu na srečo še ni opaziti znakov vkleščenosti mozga. V tem primeru operativni poseg še ni nujen razen, če bi bile bolečine prehude.
Parkinsonova bolezen dodatno povzroča zakrčenost določenih mišic, kar še otežuje situacijo.
Morda bi bilo vredno poizkusiti z manualno medicino, v tem primeru ne morem sicer nič obljubljati, saj smo s terapijami omejeni tudi zaradi operacije na srcu, morda lahko nekoliko zmanjšamo bolečinske simptome.

Lep pozdrav,

*** Sergej Fedorov, dr. med., spec. nevrolog, spec. manualne medicine *** Ordinacije manualne medicine MO-GY: Trzin, dr. Andrej Kotov, T: 01/561 25 21 I Maribor, dr. Sergej Fedorov, dr. Vladimir Fedorov T: 02/470 24 13 I Nova Gorica, dr. Genadij Filipov, dr. Arkadij Januškevič, dr. Dimitrij Gaidukevich T: 05/300 23 77 I Koper (Ambulanta Zdravje): dr. Arkadij Januškevič, dr. Dimitrij Gaidukevich T: 05/300 23 77 I Murska Sobota (Tišina, medicinski center Živa v parku), dr. Sergej Fedorov, dr. Vladimir Fedorov T: 040 804 286 Celje I (Medicinski center Ludvigdental), dr. Roman Burdeniuk, T: 040 866 456 I Novo mesto (Očesni center Preskar), dr. Vasilij Banin, T: 040 56 56 65 I Brezplačna telefonska številka: 080 12 03 I https://www.mo-gy.si *** V kolikor boste prišli k nam na pregled, vas prosimo, da s seboj prinesete natisnjena vaša vprašanja in naše odgovore. Odgovori preko foruma ne morejo nadomestiti kliničnega pregleda. ***

Spoštovani Sergej Fedorov, dr. med.
spec. manualne medicine,

lepa hvala za vaš cenjeni odgovor. Torej, če vas prav razumem, je zdravljenje z manualno medicino glede na moje diagnoze: parkinson, operacija srca… otežuje zdravljenje z manualno medicino, kaj operacija kljub in hvala Bogu, da še ni iz izvida razbrati, da bi bila vkleščenost mozga – bolečine so zares neznosne – ali bi operacija spremenila oz. odstranila te močne bolečine – lepo prosim napišite mi iskreno.
Kako pa potem odpraviti te neznosne bolečine v primeru, da oba načina (manualna medicina in operacija) odpade zaradi predhodnih diagnoz. Poudarjam bolečine me zares izčrpujejo.
Hvala za razumevanje in lep dan,
Janez Hren

Razumeti morate, da težko ocenim stanje kot zdravnik, ki vas je pregledal, vendar je moje mnenje, da v kolikor bolečine so, pomeni, da je živec še v funkciji in bi ga z operacijo lahko rešili, torej bi v tem primeru operacija bila smiselna, končno odločitev o tem pa ima vsekakor nevrokirurg.

Lep pozdrav,

*** Sergej Fedorov, dr. med., spec. nevrolog, spec. manualne medicine *** Ordinacije manualne medicine MO-GY: Trzin, dr. Andrej Kotov, T: 01/561 25 21 I Maribor, dr. Sergej Fedorov, dr. Vladimir Fedorov T: 02/470 24 13 I Nova Gorica, dr. Genadij Filipov, dr. Arkadij Januškevič, dr. Dimitrij Gaidukevich T: 05/300 23 77 I Koper (Ambulanta Zdravje): dr. Arkadij Januškevič, dr. Dimitrij Gaidukevich T: 05/300 23 77 I Murska Sobota (Tišina, medicinski center Živa v parku), dr. Sergej Fedorov, dr. Vladimir Fedorov T: 040 804 286 Celje I (Medicinski center Ludvigdental), dr. Roman Burdeniuk, T: 040 866 456 I Novo mesto (Očesni center Preskar), dr. Vasilij Banin, T: 040 56 56 65 I Brezplačna telefonska številka: 080 12 03 I https://www.mo-gy.si *** V kolikor boste prišli k nam na pregled, vas prosimo, da s seboj prinesete natisnjena vaša vprašanja in naše odgovore. Odgovori preko foruma ne morejo nadomestiti kliničnega pregleda. ***

Prosla bi za razlago MR izvida in oceno, ali bi lahko bili simptomi, ki sem jih imela povezani s tem.

Izvid:
MR L/S hrbtenice

Preiskava je bila opravljena v standardnih rezih in sekvencah.
Primerno oblikovana lumbalna lordoza v sagitalni ravnini.
Dokaj obsežna protruzija diska pod zadnji longitudinalni ligament v nivoju L 5 – S 1.
Intervertebralni foramni kažejo zmerne stenozantne spremembe v nivoju L 5 – S 1 obojestransko.
Blaga stenoza pa je vidna tudi v nivoju L 4 – L 5 desno.
V aksialnih rezih je v nivoju L 3 – L 4 prisotna manjša centralna protruzija diska.
Nivo L 4 – L 5 kaže centralno protruzijo diska ter stenozo obeh recesusov.
Nivo L 5 – S 1 pa kaže dokaj obsežno centralno protruzijo, praktično že manjšo herniacijo diska z izrazitejšo stenozo levega recesusa.
Stenozirana je tudi desna stran.

Zaključek: Stenozantne spremembe spinalnega kanala v nivojih L 4- L 5 in L 5 – S 1 zaradi nakazanih centralnih protruzij diskov pod zadnji longitudinalni ligament.

Simptomi:
Začelo se je letos januarja, da sem po napačnem gibu ob telovadbi imela bolečine v križu, ki so trajale skoraj en teden, nato se je širilo v ritnici, prvo v desno, nato v levo, naslednji dan pa v obe nogi, da sem imela občutek, ko da so vse mišice v nogah napete, bolečine so imele vrhunec ponoči, nato pa dva tedna skoraj nisem mogla hodit, mišice so bile cel čas napete (trde), bolečine so bile tudi, ko sem samo ležala. Po dveh tednih se je stanje počasi začelo izboljševat, vendar je trajalo več kot mesec dni, da sem lahko spet normalno hodla. Ob vseh teh težavah so izstopile še žile v območju spodnjega trebuha in stegen, predvsem na prehodu na noge. Prav tako sem doživela otekanje nog in čudno obarvanje stopal.
Zdaj lahko spet normalno hodim, žile so šle malo nazaj, vendar so še vedno vidne, otekanja več nimam, še pa imam vedno čudno obarvanje stopal.

Simptomi so v celoti povezani s sliko, vzrok je verjetno v segmentu L5-S1 ali L4-L5.
Verjetno je šlo za draženje živca S1, ki leži v segmentu L5-S1.
Otekline in spremembe barve so običajno znaki motenj krvnega obtoka, ki ga je verjetno povzročil mišični krč.
V takih primerih z manualno medicino lahko pomagamo, svetujem, da se s slikami oglasite na pregled v naši ordinaciji.

Lep pozdrav,

*** Sergej Fedorov, dr. med., spec. nevrolog, spec. manualne medicine *** Ordinacije manualne medicine MO-GY: Trzin, dr. Andrej Kotov, T: 01/561 25 21 I Maribor, dr. Sergej Fedorov, dr. Vladimir Fedorov T: 02/470 24 13 I Nova Gorica, dr. Genadij Filipov, dr. Arkadij Januškevič, dr. Dimitrij Gaidukevich T: 05/300 23 77 I Koper (Ambulanta Zdravje): dr. Arkadij Januškevič, dr. Dimitrij Gaidukevich T: 05/300 23 77 I Murska Sobota (Tišina, medicinski center Živa v parku), dr. Sergej Fedorov, dr. Vladimir Fedorov T: 040 804 286 Celje I (Medicinski center Ludvigdental), dr. Roman Burdeniuk, T: 040 866 456 I Novo mesto (Očesni center Preskar), dr. Vasilij Banin, T: 040 56 56 65 I Brezplačna telefonska številka: 080 12 03 I https://www.mo-gy.si *** V kolikor boste prišli k nam na pregled, vas prosimo, da s seboj prinesete natisnjena vaša vprašanja in naše odgovore. Odgovori preko foruma ne morejo nadomestiti kliničnega pregleda. ***

prosim za razlago mojega izvida:

“v prikazanem delu je spinalni kanal kongenitalno ožjji.

v višini L2-3 je diskus malo enakomerno degenerativn izobčen na celotnem obodu, kar malo zožuje spinalni kanal.

v višini L3-4 je diskus posteriorno degenerativno izobčen, kar bo začetnih degenertivnih spremebah malih sklepov zožuje sicer kongentilano ožji spinalni kanal in ltateralan recesa: zmerna do težja degnerativna stenoza spinalnega kanala L3-4.

V višini L4-5 je manjša degenerativna retrolisteza L4. Diskus je znižan v njem je plin (degenertivnim vakuum fenomen). diskus je degenerativno izobčen na celotnem obodu, več posreolateralno levo, ob njem so na priležnih krovnih ploščah robni osteofiti, uzurozne spremembe in subhondralna skleroza (osteohondroza). mala sklepa sta zmrnoo degenertivno spremenja. Opisane degenerativne spremembe zožujejo sicer kongenitalno ožji spinalni kanal z lateralnima recesoma in iv foramnoma, zlasti močno zožen je levi lateralni reces: zmerna do težja degenertivna stenoza spinalnega kanala in levega lateralnega recesa L4-5.

V višini L5-S1 je vidna sakralizacija L5. Diskus je rudimentaren, ohranjene posteriorne konture. Spinalni kanal je kongenitalno ožji.”

Hvala za razlago in lep pozdrav.

Žal niste navedli simptomov, kar bi mi pomagalo pri lažji obrazložitvi.
Hrbtenica je v celoti obrabljena, peto ledveno vretence je zraščeno s prvim križnim, kar je posebnost razvoja.
Nikjer ni omenjen pritisk na mozeg, kar pomeni, da ni kontraindikacij za zdravljenje z manualno terapijo.
Mislim, da pri vas ni problem zožanje hrbteničnega kanala ampak, da je glavni problem poškodba diska L4 in mislim, da je tu vzrok vaših težav.
Oglasite se na pregledu, da izvid primerjamo s klinično sliko in vidimo možnosti zdravljenja.

Lep pozdrav,

*** Sergej Fedorov, dr. med., spec. nevrolog, spec. manualne medicine *** Ordinacije manualne medicine MO-GY: Trzin, dr. Andrej Kotov, T: 01/561 25 21 I Maribor, dr. Sergej Fedorov, dr. Vladimir Fedorov T: 02/470 24 13 I Nova Gorica, dr. Genadij Filipov, dr. Arkadij Januškevič, dr. Dimitrij Gaidukevich T: 05/300 23 77 I Koper (Ambulanta Zdravje): dr. Arkadij Januškevič, dr. Dimitrij Gaidukevich T: 05/300 23 77 I Murska Sobota (Tišina, medicinski center Živa v parku), dr. Sergej Fedorov, dr. Vladimir Fedorov T: 040 804 286 Celje I (Medicinski center Ludvigdental), dr. Roman Burdeniuk, T: 040 866 456 I Novo mesto (Očesni center Preskar), dr. Vasilij Banin, T: 040 56 56 65 I Brezplačna telefonska številka: 080 12 03 I https://www.mo-gy.si *** V kolikor boste prišli k nam na pregled, vas prosimo, da s seboj prinesete natisnjena vaša vprašanja in naše odgovore. Odgovori preko foruma ne morejo nadomestiti kliničnega pregleda. ***

Od leta 2007 imam občasno močne bolečine v desni nogi, ki se začnejo z bolečino v Hrbtu, se nadaljujejo z bolečino v ledvenem delu nato pa se preseli v nogo, vse do gležnja.
Po napadu moram cca 2 meseca ležati ( ob ležanju ni bolečin ), da ponovno lahko hodim brez bolečin
žal se mi to vse pogosteje pojavlja.

Pri ortopedu sem dobil sledeči izvid:
V višini TH12-L1 Degenerativne spremembe malih sklepov, kontura diskusa izbočena na celot. obodu
V višini L1 – L2 Degenerativne spremembe malih sklepov, kontura diskusa izbočena na celot. obodu
V višini L2 – L3 Degenerativne spremembe malih sklepov, ZOŽEN SPIRALNI KANAL, kontura diskusa izbočena na celot. obodu
V višini L3 – L4 Degenerativne spremembe malih sklepov, kontura diskusa izbočena na celot. obodu
V višini L4 – L5 Kontura diskusa je močno izbočena na celotnem obodu, malo boj posterolateralno desno
v višini L5 – S 1 Kontura diskusa je močno izbočena na celotnem obodu, fokalnih patoloških izbočenj ni videti, degenerativne spremembe malih sklepov.
Manjši ventralni premik L5. Schmorlova hernija L1
Osteohondroza L5 – S1. Zdravnik predlaga operacijo.
SILVO PELJHAN

Iz opisanega ne vidim prvega razloga za operacijo, niti ne vidim na katerih segmentih bi bila operacija izvedena.

Verjetno gre za daženje korenine živca L5, pri čemer je ta segment tudi rahlo zdrsnil v smeri naprej. Mislim, da vam z manualno terapijo lahko pomagamo, zato vas vabim, da se z RTG posnetki in izvidi oglasite v naši ordinaciji.

*** Sergej Fedorov, dr. med., spec. nevrolog, spec. manualne medicine *** Ordinacije manualne medicine MO-GY: Trzin, dr. Andrej Kotov, T: 01/561 25 21 I Maribor, dr. Sergej Fedorov, dr. Vladimir Fedorov T: 02/470 24 13 I Nova Gorica, dr. Genadij Filipov, dr. Arkadij Januškevič, dr. Dimitrij Gaidukevich T: 05/300 23 77 I Koper (Ambulanta Zdravje): dr. Arkadij Januškevič, dr. Dimitrij Gaidukevich T: 05/300 23 77 I Murska Sobota (Tišina, medicinski center Živa v parku), dr. Sergej Fedorov, dr. Vladimir Fedorov T: 040 804 286 Celje I (Medicinski center Ludvigdental), dr. Roman Burdeniuk, T: 040 866 456 I Novo mesto (Očesni center Preskar), dr. Vasilij Banin, T: 040 56 56 65 I Brezplačna telefonska številka: 080 12 03 I https://www.mo-gy.si *** V kolikor boste prišli k nam na pregled, vas prosimo, da s seboj prinesete natisnjena vaša vprašanja in naše odgovore. Odgovori preko foruma ne morejo nadomestiti kliničnega pregleda. ***

Pozdravljeni!
Prosim za razlago diagnoze:

SPONDILOLIZA L4 S SPONDILOLITEZO I. STOPNJE PO MAYERDINGU IN SEKUNDARNIMI DEGENERATIVNIMI SPREMEMBAMI DISKA IN VRETENC.
Degenerativna stenoza spinalnega kanala nivoja L3L4 levo.
Degenerativne spremembe ostalih vretenc in ostalih diskov
Hvala!

Zdravo.
Star sem 28 let in imam že leto dni bolečine v ledvenem delu hrbtenice, ki močno izžarevajo v levo nogo. Bolečine so vseskozi prisotne in se okrepijo ob naporih.

Prosil bi za razlago, zdravljenje in okrevanje ob sledečem izvidu.

Preiskava je bila narejena v običajnih sekvencah kot ravninah.
Videti je rahlo izravnano lumbalno lordozo. Prisotne so začetne degenerativne spremembe lumbalne hrbtenice v smislu spondiloze na vseh segmentih. Začetna spondilatroza kot hondroza od L4 navzdol.
V sprednjem delu zgornje terminalne plošče je manjša Schomorlova hernija.
Na višini segm. L3-L4 sta mala sklepa degenerativno spremenjena. Spinalni kanal je primerno širok, nevroforamni so prosti. Na višini segm. L4-L5 sta mala sklepa degenerativno spremenjena. Prisotna protruzija diska je centralno v stiku z duralno vrečo ter sega v intraforaminalno zono na levi strani, kanal je zožen. Na višini segm. L1-S1 sta mala sklepa degenerativno spremenjena. Prisotna protruzija je centralno v stiku z duralno vrečo, susp. fragment sega v področje levega receusa, kjer se dobi vtis, da je v stiku s korenino iztopajočega živca.

Pozdravljeni,

vaš odgovor sem vam napisal že pod vaše sporočilo (Avtor Krapar) pod temo “Bolečine v spodnjem delu hrbtenice”, pripenjam vam ga še tu spodaj:
Pozdravljeni,

že sam termin lumbalne lordoze nakazuje na to, da gre za prisotnost močnih bolečin. Kar se tiče Schmorlove hernije, naj ne bi predstavljala večje težave, sicer pa gre za najbolj problematičen predel medvretenčnih plošic v predelih L4 – L5 in L5 – S1, lahko da sta ena ali obe razdraženi zaradi stika s korenino živca. Odvisno, kako se bolečina seli v nogo – ali po sprednji ali zadnji strani.

To je ena izmed pogostih indikacij zdravljenja z manualno medicino. Po mojem mnenju, vezano na izvid, bi bilo zdravljenje uspešno, predlagam, da se naročite na pregled v eni od naših ordinacij, s seboj pa prinesite tudi vse izvide in slike.

Lep pozdrav,

*** Sergej Fedorov, dr. med., spec. nevrolog, spec. manualne medicine *** Ordinacije manualne medicine MO-GY: Trzin, dr. Andrej Kotov, T: 01/561 25 21 I Maribor, dr. Sergej Fedorov, dr. Vladimir Fedorov T: 02/470 24 13 I Nova Gorica, dr. Genadij Filipov, dr. Arkadij Januškevič, dr. Dimitrij Gaidukevich T: 05/300 23 77 I Koper (Ambulanta Zdravje): dr. Arkadij Januškevič, dr. Dimitrij Gaidukevich T: 05/300 23 77 I Murska Sobota (Tišina, medicinski center Živa v parku), dr. Sergej Fedorov, dr. Vladimir Fedorov T: 040 804 286 Celje I (Medicinski center Ludvigdental), dr. Roman Burdeniuk, T: 040 866 456 I Novo mesto (Očesni center Preskar), dr. Vasilij Banin, T: 040 56 56 65 I Brezplačna telefonska številka: 080 12 03 I https://www.mo-gy.si *** V kolikor boste prišli k nam na pregled, vas prosimo, da s seboj prinesete natisnjena vaša vprašanja in naše odgovore. Odgovori preko foruma ne morejo nadomestiti kliničnega pregleda. ***

Pozdravljeni,

najprej opravičilo za pozen odgovor – očitno sem ga spregledal v množici prejetih sporočil. Posredujem vam moje mnenje, upam, da vam še pride prav:

spondiloliza je okvara vretenca (raztopljeno vretencce), spondilolisteza pa je zdrs vretenca, vendar v primeru 1. stopnje ta zdrs še ni tako pomemben. Poleg je zaznana stenoza spinalnega kanala in degenerativne spremembe, kar je posledica obrabe in sprememba vretenca L 4. Težko je dati natančno mnenje, kje je resnično vzrok vaših težav, ki jih tudi sicer ne navajate. Predvidevam, da bi lahko celotna slika kazala na neko reakcijo, ki izvira iz ene točke. Kot rečeno tudi, lahko, da bi s takšnim izvidom imeli bolečine, lahko pa, da ste popolnoma brez simptomov.

Vsekakor vas v primeru težav oziroma bolečin vabim na pregled s slikami v eno od naših ordinacij. Gre za klasične indikacije za zdravljenje z manualno medicino.

Lep pozdrav,

*** Sergej Fedorov, dr. med., spec. nevrolog, spec. manualne medicine *** Ordinacije manualne medicine MO-GY: Trzin, dr. Andrej Kotov, T: 01/561 25 21 I Maribor, dr. Sergej Fedorov, dr. Vladimir Fedorov T: 02/470 24 13 I Nova Gorica, dr. Genadij Filipov, dr. Arkadij Januškevič, dr. Dimitrij Gaidukevich T: 05/300 23 77 I Koper (Ambulanta Zdravje): dr. Arkadij Januškevič, dr. Dimitrij Gaidukevich T: 05/300 23 77 I Murska Sobota (Tišina, medicinski center Živa v parku), dr. Sergej Fedorov, dr. Vladimir Fedorov T: 040 804 286 Celje I (Medicinski center Ludvigdental), dr. Roman Burdeniuk, T: 040 866 456 I Novo mesto (Očesni center Preskar), dr. Vasilij Banin, T: 040 56 56 65 I Brezplačna telefonska številka: 080 12 03 I https://www.mo-gy.si *** V kolikor boste prišli k nam na pregled, vas prosimo, da s seboj prinesete natisnjena vaša vprašanja in naše odgovore. Odgovori preko foruma ne morejo nadomestiti kliničnega pregleda. ***

Pozdravljeni!

Stara sem 32 let in doslej nisem imela posebnih težav s hrbtenico. Po porodu (v starostu 31 let) sem opazila le, da ne morem ležati na trebuhu ali hrbtu, ker me začne boleti v križu – če slučajno zaspim v takem položaju se težko spravim na bok oz. je to povezano z (sicer relativno blagimi) bolečinami.
Pred dobrim mesecem pa me je brez posebnega razloga “zagrabilo” v križu oz. ledvenem delu hrbtenice tako, da se nisem mogla zravnati in sem bila cca 14 dni prepognjena na pol. Težave so se sedaj (po počitku) umirile, čeprav niso povsem izzvenele.

Opravila sem MR in bi prosila za razlago izvida, mnenje in možnosti zdravljenja oz. preventivnih ukrepov. Sem namreč mama dobro leto starega otroka, za katerega v času težav nisem mogla sama skrbeti in bi se rada na vsak način izognila ponovitvi opisanih težav.

Sicer je moje delo pretežno sedeče, za računalnikom, občasno povezano z vožnjo z avtom.

Izvid:

“Narejene so bile standardne sekvence v sagitalni in aksialni ravnini z MR metodologijo.

Vidna je nekoliko izravnana fiziološka lumbalna lordoza.

Začetne spondilotične spremembe lumbalne hrbtenice, Disk na nivoju L5/S1 je dehidriran, koncentrično protrudiran, brez utesnitve spinalnih korenin in živcev.

V nivojih L1 do L5 gre za znake začetne spinalne stenoze ob prirojeno kratkih pediklih, blagemu anizotropizmu in nekoliko zadebeljena ligamenta flava.

Na MR mielografiji je duralna vreča primerno široka, amputacije radikularnih rokavčkov ni videti.

Sakralno obojestransko so vidne drobne radikularne ciste, več levo – verjetno klinično nepomembne.”

Hvala že v naprej!!

Pozdravljeni,

vezano na vaše simtome, predvsem pa na vaš izvid, lahko svetujem naslednje: verjetno vzrok tiči v obrabi ploščice v predelu L5-S1, vendar k sreči ni zaznanih sprememb oziroma okvare hrbtenjače.

Morda gre delno za posledico poroda, lahko za degenerativne spremembe ali kaj drugega.

Podobnih primerov pacientov s tovrsnimi indikacijami je v naših ordinacijah veliko in jih uspešno (po)zdravimo. Predlagam, da se naročite na pregled v eno od naših ordinacij[/url], kjer vam bomo na podlagi kliničnega pregelda lahko natačno svetovali glede nadaljnjega zdravljenja.

lep pozdrav,

*** Sergej Fedorov, dr. med., spec. nevrolog, spec. manualne medicine *** Ordinacije manualne medicine MO-GY: Trzin, dr. Andrej Kotov, T: 01/561 25 21 I Maribor, dr. Sergej Fedorov, dr. Vladimir Fedorov T: 02/470 24 13 I Nova Gorica, dr. Genadij Filipov, dr. Arkadij Januškevič, dr. Dimitrij Gaidukevich T: 05/300 23 77 I Koper (Ambulanta Zdravje): dr. Arkadij Januškevič, dr. Dimitrij Gaidukevich T: 05/300 23 77 I Murska Sobota (Tišina, medicinski center Živa v parku), dr. Sergej Fedorov, dr. Vladimir Fedorov T: 040 804 286 Celje I (Medicinski center Ludvigdental), dr. Roman Burdeniuk, T: 040 866 456 I Novo mesto (Očesni center Preskar), dr. Vasilij Banin, T: 040 56 56 65 I Brezplačna telefonska številka: 080 12 03 I https://www.mo-gy.si *** V kolikor boste prišli k nam na pregled, vas prosimo, da s seboj prinesete natisnjena vaša vprašanja in naše odgovore. Odgovori preko foruma ne morejo nadomestiti kliničnega pregleda. ***

Spoštovani!

Star sem 27 let in imam že 13 let bolečine v spodnjem delu hrbta in v levi nogi (redko tudi v desni)
Končno sem dobil napotnico za MRI, saj so mi že nevrolog, ortoped in na ultrazvoku rekli, da se pretvarjam…

Mi lahko prosim razložite kaj pomeni ta izvid in kaj mi priporočate za nadaljne ukrepe.

MRI izvid:
Kavernozni hemangiom v korpusu L3

Manjše Schmorlove hernije. Konenitalna stenoza spinalnega kanala. Dokaj izrazita epiduralna lipomatoza.

Poudarjena lumbalna lordoza, premih težiščnice navpred, nakazana retrolisteza v višini L5-S1.

Začetna spondiloza na spodnjih segmentih. Zmerna degeneracija in zožitev i.v. diskusa L5-S1.

V omenjeni višini se diferencira srednje velika, dorzalna, centralna in nakazano desnostranska paracentralna diskus hernija z manjšo migracijo v kavdalni smeri; skupaj s spondilofit disk kompleksom zmerno utesnjuje sprednjo površino duralne vreče in nakazano korenino na desni strani.
Spondilofit disk kompleks zmerno zožuje desni i.v. foramen.

Intenziteta signala iz spodnjega dela hrbtenjače je na vseh sekvencah primerna, medula je normalno široka.

Mnenje: Kongenitalna stenoza spinalnega kanala. Epiduralna lipomatoza.
Zmerna degeneracija i.v. diskusa L5-S1; srednje velika centralna in nakazano desnostranska paracentralna diskus hernija.

Hvala za odgovor in lep pozdrav!

Pozdravljeni,

vaš izvid kaže na dokaj zahteven primer. Kavernozni hemangiom v korpusu L3 ne pomeni nič resnega, gre za spremembo v ožiljz znotraj vretenca, ki v večini primerov ne povzroča nobenih težav, obstaja pa teoretično večja možnost za poškodbo tega dela, saj je to vretence praviloma manj odporno. Tudi ostalo ni pomembno, razen seveda predel L5-S1, kjer je prišlo do premika vretenc in hernijo. Ta sprememba je resen vzrok za bolečinske občutke oziroma simptome išijasa. Tudi izvid jasno kaže na bolečinske simptome v tem predelu.

Samo zdravljenje pa zna biti dokaj zahtevno oziroma trajati dalj časa, glede na to, da težave trajajo že toliko časa. Manualna medicina je odlična tehnika zdravljenja tovrstnih simptomov, a kot rečeno, ker gre za dolgotrajno težavo, bi morda potrebovali kakšen obisk več.

Priporočam vam, da se naročite na pregled v eni od naših ordinacij, s seboj prosim prinesite vse izvide in slike. Na podlagi natančne anamneze in klinične slike vam bomo lahko konkretno svetovali glede nadaljnjega zdravljenja.

Posredujem vam kontakt do ordinacij: http://mo-gy.si/ordinacije-5/

Lep pozdrav,

*** Sergej Fedorov, dr. med., spec. nevrolog, spec. manualne medicine *** Ordinacije manualne medicine MO-GY: Trzin, dr. Andrej Kotov, T: 01/561 25 21 I Maribor, dr. Sergej Fedorov, dr. Vladimir Fedorov T: 02/470 24 13 I Nova Gorica, dr. Genadij Filipov, dr. Arkadij Januškevič, dr. Dimitrij Gaidukevich T: 05/300 23 77 I Koper (Ambulanta Zdravje): dr. Arkadij Januškevič, dr. Dimitrij Gaidukevich T: 05/300 23 77 I Murska Sobota (Tišina, medicinski center Živa v parku), dr. Sergej Fedorov, dr. Vladimir Fedorov T: 040 804 286 Celje I (Medicinski center Ludvigdental), dr. Roman Burdeniuk, T: 040 866 456 I Novo mesto (Očesni center Preskar), dr. Vasilij Banin, T: 040 56 56 65 I Brezplačna telefonska številka: 080 12 03 I https://www.mo-gy.si *** V kolikor boste prišli k nam na pregled, vas prosimo, da s seboj prinesete natisnjena vaša vprašanja in naše odgovore. Odgovori preko foruma ne morejo nadomestiti kliničnega pregleda. ***

Spoštovani !
Prosila bi za mnenje glede ocetovih izvidov star je 56 let z leti po poskodbi ima močnejse bolečine v nogah in hrbtenici kaj priporočate ?

NAPOTNA DIAGNOZA:SYDROMA LUMBALE CHRONICA BIL V L2,STENOZA

Blaga dekstrokonveksna deviacija ledvene hrbtenice.

Korpus L2 je klinasto oblikovan,anteriorno znizane visine za 1/2,posteriorno pa je visina ohranjena ,terminalne
plosce so jasno očrtane -izgled stanja po stari frakturi strani zgornje terminalne plošče-lahko po Schmorlovi herniji ,
potravmatsko,prepricljive mehkotkivne mase ne diferenciram.Posledicno je na tem nivoju vidna kifotična angulacija.

NA nivoju L1-L2 JE VIDNA MANJSA retrolisteza korpusa L2 napram L1 in L3 za do 4mm,spinalni kanal zozen za cca1/3,levi
neuroforamen je nekoliko zožen.

Na nivoju L2 L3 je pa ob retrolisteza ter atrotično naplastenih malih sklepih ter zadebeljena ligamenta flava,
spinalni kanal zožen za 1/3-1/2. I.v foramna sta skeletno zožena,levi izraziteje ,desni zemrno .

Na nivoju L3-L4 je vidna širokobazna protruzicija i.v.diskusa dorzalno za do 3mm,spinalni kanal je ob artrotično
naplastenih malih sklepih in zadebeljenih ligamenta flava zožena za cca1/3, i.v.foramna sta nekoliko zozena,
vanju v spodnjem delu tudi sega i.v. disk,spinalni živci so lahko draženi.

Na nivoju L4-L5 Je sirokobazna protuzicija i.v.diskusa,dorzalno za do 3mm,spinalni kanal je ob artrotično
naplastenih malih sklepih zadebeljenih ligamenta flava zožena za cca 1/2,i.v.formana sta nekoliko skeletn zožena,
v njuna spodnja dela sega i.v.disk.

Na nivoju L5-S1 je centralna protruzicija i.v. diskusa za do 4mm.levi lateralni recesus je nekoliko utesnjen.V spodnja
dela neuroforamnov sega iv disk neuroforamna sta dodatno nekoliko skeletno zožena.
Neoartros med prominentnejšo maso lateralis L5 IN S1

I.V. OSTEOHONDROZA z vakuum fenomenom od L3 navzdol.
Izrazitejsa spondilartroza od L1 navzdol.
Interspinoza psevdoartroza L5-S1.
Izrazitejša kalcifikacije v mehkih tkivih ob proceus transversusih desno.
Priazani skelet je strukturno starosti primeren.
Manjša Schmorlova hernija s strani spodnje terminalne plošče korpusa L3 ter s strani zgornje terminalne plošče korpusa L5 anteriorno.
Kalcifikacije v steni prikazanega dela trebušne aorte in medeničnih arterij.
Nekaj vakuum fenomena in subhondralne skleroze v SI sklepih,predvsem desno-blaga artroza SI sklepov.
Izrazitejsa spondiloza z mestoma premostitvenimi osteofiti.

Mnenje: Stanje po zlomu korpusa L2.Izrazite degenerativne spremembe s stenozo spinalnega kanala na nivoju L2-L3, L4-L5
ter neuroforaminalno zožitvijo L2-L3.

Se Vam že v naprej zahvaljuejm na odgovoru ….Lep Pozdrav

Pozdravljeni,

izvidi hrbtenice vašega očeta niso najboljši. Precej kritičnaje raven vreteenc L1-L2 in L3, to je v zgornjem delu ledvenega dela, kjer gre za retrolistezo, ki je najverjetneje nastala kot posledica stare poškodbe (sum na zlom vretenca L2).

Sicer pa je premalo podatkov, opisa simptomov, glede na napotno diagnozo ocenjujem, da gre za kronične bolečine v ledvenem delu (križu), morda tudi eni ali obeh nogah.

Z nujnostjo operativnega posega je takole: če obstajajo znaki draženja hrbtenjače (odpoved medeničnih kanalov, težave z odvajanjem vode/blata, mravljinčenje v nogah), je operacija nujna. V kolikor teh znakov ni, pa je zdravljenje z manualno medicino v podobnih primerih zelo uspešno. Priporočam vam, da se oče naroči na pregled v eno od naših ordinacij (http://mo-gy.si/ordinacije-5/), kjer bomo na podlagi klinične slike lahko natančno svetovali glede nadaljnjega zdravljenja.

Lep pozdrav,

*** Sergej Fedorov, dr. med., spec. nevrolog, spec. manualne medicine *** Ordinacije manualne medicine MO-GY: Trzin, dr. Andrej Kotov, T: 01/561 25 21 I Maribor, dr. Sergej Fedorov, dr. Vladimir Fedorov T: 02/470 24 13 I Nova Gorica, dr. Genadij Filipov, dr. Arkadij Januškevič, dr. Dimitrij Gaidukevich T: 05/300 23 77 I Koper (Ambulanta Zdravje): dr. Arkadij Januškevič, dr. Dimitrij Gaidukevich T: 05/300 23 77 I Murska Sobota (Tišina, medicinski center Živa v parku), dr. Sergej Fedorov, dr. Vladimir Fedorov T: 040 804 286 Celje I (Medicinski center Ludvigdental), dr. Roman Burdeniuk, T: 040 866 456 I Novo mesto (Očesni center Preskar), dr. Vasilij Banin, T: 040 56 56 65 I Brezplačna telefonska številka: 080 12 03 I https://www.mo-gy.si *** V kolikor boste prišli k nam na pregled, vas prosimo, da s seboj prinesete natisnjena vaša vprašanja in naše odgovore. Odgovori preko foruma ne morejo nadomestiti kliničnega pregleda. ***

Pozdravljeni,

moj mož, star je 40 let, 190/80 ima velike težave s hrbtenico. Težave so se stopnjevale tako, da se je bolečina s križa širila v zadnji del noge ter stopalo, ki ga skoraj ne čuti. Bil je na pregledu MR in nevrokurugru, ki mu je postavil diagnozo spinalna stenoza. Ostali podatki iz izvida:
deg. disk v nivoju L1-L2, kjer je kanal nekoliko zožen, v nivoju L2-L3 gre za izrazito krg. pomembno stenozo kanala, saj je le-ta praktično obliteriran zaradi močno povečanih fasetnih sklepov. Stenotične spremembe so tudi v nivoju L3-L4, tudi zaradi povečanih fasetnih sklepov. V nivoju L4-L5 gre za centralno protruzijo diska in zožen kanal, zaradi povečanja sklepov. V nivoju L5-S je kanal primerno širok.
Gre za siptomatsko stenozo, najbolj izraženo v nivoju L2-L3 in tudi L3-L4 in L4-L5, kar sovpada s klinično sliko klavdikacij in prizadete dozifleksije desnega stopala.

Zanima me kakšne gibalne vaje lahko izvaja in kakšne so še druge možnosti razen operacije.

Hvala.

New Report

Close