Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Cepljenja Tetanus

Tetanus

Spoštovani,

štiri tedne nazaj sem se v cca 25 tednu nosečnosti v kadi udarila v nogo (v kovinski pokrovček, ki zapira odtok v kadi), tako da mi je ubistvu zarezal v nogo. Rana je bila kar globoka ampak majhna, (1 kvadratni cm), kri se pa kar dolgo ni ustavila.
Kopalna kad je nova – ta pokrovček ni rjast ali kako drugače umazan.
Rana se je slabo celila in se po 3 tednih malo zagnojila, na urgenci sem dobila antibiotik Hiconcil in v enem tednu je bilo dobro.
Nisem se pa cepila proti tetanusu, nazadnje verjetno v osnovni šoli (zdaj stara 32 let).
Zdaj sem pa nekaj brala po netu in me je začelo skrbeti…..če bi se okužila s tetanusom bi se to verjetno kako poznalo oz bi vedela ali ni nujno???
Ali se je sploh možno tako okužiti?
Če se jaz nisem se ni niti plod? Ali imam prav?
Bi sploh bil še kak smisel se cepiti zdaj, ko sem v 29 tednu glede na to situacijo?

Najlepša hvala za vaše odgovore.

LP
Urša

Glede na navedeno, način poškodbe, obilna krvavitev, čas od poškodbe, podatke o cepljenju se prav gotovo niste okužili s tetanusom.
Če pravite, da je od zadnjega cepljenja proti tetanusu že minilo 10 let (če ste obiskovali srednjo šolo, ste zadnji odmerek z veliko verjetnostjo prejeli v 3. ali 4. letniku, saj gre za rutinsko obvezno cepljenje že vesto let), je smiselno, da se v zadnjem trimesečju poživitveno cepite z enim odmerkom cepiva proti tetanusu. Lep pozdrav!
Nina

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Spoštovani,

srednje šole nisem obiskovala pri nas in sem bila cepljena proti tetanusu nazadnje nekje v starosti 11 let (spomnim se, ker sem stopila na žebelj), torej je od cepljenja ze dobrih 20 let.
Ali tudi po taki dobi zadostuje zgolj en poživitveni odmerek? (noseča 29 tednov).

Hvala za odgovor.
LP
Ursa

Če ste bili vsaj 1x v življenju popolno cepljeni proti tetanusu (trije odmerki) bi moral 1 odmerek v poživitvene namene zadostovati. Lep pozdrav!
Nina

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni!
Včeraj sem se res močno vrezala v konzervo s pasjo hrano. Ta je bila odprta 2 dni. Rana na prstu je bila res globoka, krvaveti ni in ni hotela nehati. Prst sem takoj dala pod vodo in namazala z razkužilnim gelom (nevem, če to kaj šteje, pač ta gel je za mazanje rok, saj veste “zaščita pred gripo” pa to, saj drugega nisem imela pri roki).
Zdaj pa me je res zagrabila panika glede tetanusa.
A je na ta način možna okužba, ali naj ne paničarim, saj kot ste že napisali, bi morala biti cepljena v 3.,4. letniku srednje šole. (kar je mimogrede samo 4 leta nazaj, tako, da bi moralo cepivo še držati a ne?)

Spoštovani, močno krvaveče, odprte rane za tetanus niso problematične; če kri prosto odteka in če rano še sperete, pa sploh ne. Poleg tega ste 4 leta po zadnjem ceplenju prsv gotovo zaščiteni. Lep pozdrav!
Nina

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni!

Svoje vprašanje bom napisala kar v že obstoječo temo, saj se tiče cepljenja proti tetanusu.

Zaradi poškodbe sem poleg imunoglobulinov bila tudi ponovno cepljena – začetek julija sem prejela 2. dozo, 3. pa naj bi prejela čez 6 mesecev, se pravi januarja. Ker sem na to čisto pozabila, me zanima, če se dvomesečna zamuda pozna pri učinkovitosti cepiva in če je sploh še smiselno, da jo prejmem?

Je prehlad in nekoliko boleče žrelo kontraindikacija za cepljenje?

Najlepša hvala za odgovor!

Spoštovani, cepilne sheme proti tetanusu so precej različne in najppogosteje se uporablja 0, 1, 12 (vi ste jo imeli 0, 1, 6), zato sploh še niste zamudili 3. odmerka. Blag prehlad brez vročine ni ovira za cepljenje. Lep pozdrav!
Nina

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Gospa Nina, najlepša hvala za tako hiter odgovor!

Lep pozdrav.
Imam eno vprašanje kar se tiče cepljenja. danes sem v gozdu stopil na rjast žebelj. poškodba sicer ni bila zelo globoka in niti ni dosti časa krvavela.. po 3h urah od poškodbe pa mi je noga začela zatekati okoli mesta vboda.. ob rahlem pritisku pa zelo boli.. kaj je možno da sem dobil tetanus ? star sem pa 29 let, 12 let nazaj sem bil nazadnje cepljen. najlepše hvala za odgovor

Spoštovani, tole, kar opisujete, prav gotovo ni tetanus, ste si pa ob vbodu z veliko verjetnostjo vnesli umazanijo in bakterije, ki so povzročile vnetje, morda pa je ostal v rani celo kak delec. Odpravite se do zdravnika, ki vas bo revakciniral prorti tetanusu, pogledal rano, jo morda celo kirursko oskrbel ali vas napotil na krg oskrbo in vam predpisal antibiotik.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni!

Moja mami si je včeraj med obrezovanjem grmovja na vrtu opraskala prst na roki.Rana se je zdela površinska in ni zelo krvavela,vendar ji je kasneje nekoliko otekla in se zagnojila.Pred obrezovanjem pa je okopavala zemljo okoli vrtnic,ki naj bi pogosto vsebovala klice tetanusa.Je to res?Rana se je sedaj že skoraj pozdravila,ali gre lahko kljub temu še k zdravniku da jo cepijo?Ali je cepljenje samoplačniško in ali ga lahko opravi kar izbrani zdravnik?Cepljena je bila zadnjič v srednji šoli,to je pred približno 30 leti.

Hvala za odgovor!

Spoštovani,

mama naj se čim prej oglasi pri svojem zdravniku, ker mora biti čim prej cepljena.
Cepljenje je brezplačno.

Lep pozdrav, Eva

Eva Grilc

Se opravičujem, ali lahko pojasnite, zakaj mora biti nekdo čim prej cepljen, če se je rana že skoraj pozdravila.
Hvala

Spoštovani, kakor se čudno zdi, samo celjenje rane pri okužbah s tetanusom sploh ni problematično. Gre namreč za to, da je bacil tetanusa sporogena bakterija, ki ob neugodnih pogojih preide v sporogeno obliko (če ni hrane, vode). Te spore so lahko povsod: v pesku, prahu, zemlji, …. Ko se zbodemo, ranimo, …, vnesemo te spore v telo. Ko bakterija (spora) zazna, da so nastopili ugodni pogoji (hrana. voda, mikroelementi), se iz spore spet spremeni v aktivno življenjsko obliko in prične razmnoževati. Ob razmnoževanju tetanusnih bacilov se sprošča tetanusni strup – toksin. Pomembno je tudi vedeti, da se bakterija razmnožuje v anaerobnih pogojih, torej BREZ kisika, zato so pomembne predvsem take poškodbe, kjer bakterijo (sporo) vnesemo v globino telesa, zunanji zrak – s kisikom pa tja ne more dostopati.
Kakšne rane so problematične? Take, kjer bakterija nima kisika (vbodi, kjer rane pravzaprav sploh ni, oz. je ne vidimo), globoke rane, umazane rane z obilico mrtvine, oz. na videz že zacepljene rane, kjer pa je v globini ostala umazanija (in z njo vred spore tetanusa) Pri vbodih, opraskaninah ob striženju rastlinja torej vedno obstaja možnost, da smo ob poškodbah vnesli v telo tudi spore tetanusa. Od tod tudi nasvet zgoraj: cepiti čim prej, da vzpodbudimo nastanek protiteles priti tetanusnemu strupu (če bi se vnešene spore pričele razmnoževati in on tem tvoriti strup-toksin).

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Aha, razumem. Imate morda podatke, koliko je v Sloveniji primerov obolenj tetanusa minula leta, najbrž gre za necepljene osebe?

Spoštovani, tetanus je bolezen, ki se jo v skladu z zakonom o nalezljivih boleznih obvezno prijavlja.
V zadnjem desetletju so bili prijavljeni od 1 do 9 primerov tetanusa letno. Praktično v vseh primerih gre za starejše osebe, ki niso bile cepljene, oz. niso imele podatkov o cepljenju proti tetanusu.
Podatke si lahko ogledate v publikaciji IVZ, stran 50.
http://www.ivz.si/javne_datoteke/datoteke/798-Letnocporociloc2008.pdf

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Spoštovani, imam vprašanje v zvezi s cepljenjem proti tetanusu. Zadnjič sem bila cepljena v srednji šoli, od česar bo sedaj 10 let. Nekje sem zasledila, da je priporočljivo obnovitveno cepljenje po 10 letih ter da nam to cepljenje pripada brezplačno. Ali to drži? Najlepša hvala

Res je. Zaščito proti tetanusu s cepljenjem je priporočljivo obnavljati vsakih 10 let, kar storite pri izbranem zdravniku na stroške ZZZS. Lep pozdrav, Nina

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Najlepša hvala za vaš odgovor.

New Report

Close