Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Ginekologija Nosečnost in obporodno obdobje otrok izbral (meni nevšečno) ime

otrok izbral (meni nevšečno) ime

Naš 4,5 letni sine je od vsega začetka govoril, da je dete v maminem trebuščku sestrica in ji bo ime Marija. Sedaj (20t) skoraj ni dneva, da ne bi “nagovarjal” male Marije (spol je potrdila AC) in jo ljubkoval. Samo še o Mariji govori. Midva z očijem pa se križava in ne veva kaj bi. Seveda nama ime Marija niti najmanj ni všeč in počasi mu dopovedujeva, da nama je velilko bolj všeč ime Pika. In je pristal na kompromis, da naj bo pa Pika Marija. Ampak dve imeni se v praksi ne uporabljata, zato bi midva z očijem ime Marija vseeno raje skenslala. Včeraj pa mi moja G. reče, da je otrokov izbor vsekakor treba upoštevati in to mnenje mi je potrdilo že nekaj mamic. Kaj menite vi, če otrok izbere staršem absolutno neprimerno ime?

Uf Gerta,

to pa zna biti problem. jaz čakam svojega prvega otroka, tko da nimam teh izkušenj.

Si pa mislim sedaj, da se z G ne bi čisto strinjala. Otrok hitro pozabi. Jaz ne vem če bi se uklonila. Konec koncev bo vajina punčka nosila to ime do konca življenja, zato ji izberita takšno, da bo vama všeč. Otrok se bo že prilagodila.

Mogoče se lahko izmislita kakšno anekdoto (negativno) za ime Marija. Da bo lažje razumel.

Srečno, Brina

joooj, težko. ali imate mogoče kako marijo v bližnjem sorodu ali med prijatelji – potem lahko mogoče rečeš, da ne moreta biti dve mariji. kaj pa vem. poskusi.

lp

Tudi, jaz mislim, da otroka ne boste mogli kar skenslat. Jaz sicer čakam drugo, sam je ta mala preveč mala, da bi si kaj posebej močno želela in jo lahko usmerjava. Drgač pa poznam primer ko je bila ta starejša zelo razočarana ker niso dali imena, ki ga je ona izbrala in je sestrico kar en čas klicala po svoje, starše pa nadirala, da njej je ime tako in tako in ne tako kot so oni rekli. Seveda so ji cel čas prigovarjali. Sedaj je sprejela, ampak njej bi bilo še vedno bolj všeč če bi bila po njeno. Seveda je potem bil kar velik občutek zavrnjenosti in sestrice ni marala (ne samo zaradi imena)
Tako, da akcija – marija je ta in ta stara teta in bi ti res rad da bi bila tvoja sestrica taka, kje je to Marijo pobral – kdo je njegov vpliv – tega morate tudi prepričat, da vama to ni všeč in da naj hitro menja, skratka najlepše ime na svetu ja Pika in to vsak dan večkrat.
Pa ste že sigurni da bo punčka – probajte preko imena za fantka priti na Piko (ne vem Pikec in božat trebušček) Ali pa mu povejte zgodbico o mali pikici, ki raste v veliko Piko.
Ne vem koliko je tamali star ampak psihologijo na plano preden bo prepozno.
Vse strečo

Zanimivo, moja kolegica pa je pred kratkim rodila punčko, ki ji je dala ime Marija. Najprej sem bila presenečena, potem pa mi je bilo ime bolj in bolj všeč. Punčka je tako ljubljen otrok in ko jo pokličejo Marija, se mi je vtisnilo v spomin kot silno ljubeče in lepo ime. Če seveda odmislim stare čase, ko je bila v vsaki hiši ena Marija. Jaz sem imela tudi eno sošolko, ki ji je bilo ime Marja, ime mi je bilo zmeraj zelo všeč, Marija je pa prav podobno!

Kaj pa ime Anamarija? Lahko bi jo klicali Ana ali pa Marija.

Nike

ja to je res hudo … mi smo imeli v drugo problem ker našemu 6-letniku nobeno ime ni bilo preveč všeč … smo se kar namatrali preden smo našli takega ki bi nam bil vsem všeč … imamo pa v bližini kar nekaj primerov, ko so starši pač dali mlajšemu ime … ki si ga je starejši zaželel … zna bit res hudo če starejšega ne upoštevaš.
soseda je starejšemu rekla da bo lahko izbral ime za mlajšega … pa je ta rekel, da bo mlajši Harry Potter ???? no ta je šele huda … in kolk hudo je bilo ko so pač starši rekli da to pa ne …

Če vama Marija čist ne sede … bi mogoče res lahko kakšno izpeljanko … Marja ali kaj podobnega … se najde kar nekaj če malo pobrskaš

pa srečno!

b.

Lepo te prosim – katera G gre mamici svetovat, da naj upošteva izbor imena, ki ga je izbral bratec oz. sestrica. Mi smo odrasli in na nas je odgovornost, da svoj podmladek podučimo tudi, kaj so starši in kaj so naše pravice in dolžnosti.

Moja velika pika je stara 5 let in jasno bi kar sama dala ime našemu novemu trebušnemu podnajemniku. Njen izbor je meni čisto zgrešen in sem ji na prijeten način pojasnila, da mamice ter očki izbiramo imena svojih otrok. Potem sva šli po vse njene punčke, medvede in avtomobilčke, vsakemu je izbrala ime po svojem okusu in zdaj jih vsi kličemo po imenih 😉 Torej se da na otroku razumljiv in sprejemljiv način urediti vse skupaj. Je pa tako luštna, ko našteva imena svojih bodočih otrok :)))

čao

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ ~ NeVeR RuN FaStEr ThAn YoUr GuArDiAn AnGeL cAn FlY ~

tudi pri nas že 6 letna sestrica izbira imena za bodočega otročka…ampak njej je vsak dan všeč kaj drugega, pa moram povedat da tud nima slabega izbora…so pa to večina imena njenih prijateljev iz vrtca, in zdaj iz šole…mislim, da bo na koncu lahko izbirala med dvema predlogoma, tako bo na koncu lahko rekla, da je ona “izbrala” ime

V tem primeru se ne oziraj na mnenje otroka in mu povej, da Marija pač ne bo. Mnenje otroka je treba upoštevati, ne sme pa biti otrok tisti ki prevlada nad odločitvijo staršev – tako je v vseh in tudi v tem primeru.

Za primer ti povem zgodbo o moji osemletni Maši. Stari starši so vztrajali, da mora biti krščena – pravzaprav tast in tašča. Tast je imel mamo Marijo in sestro Marijo. Ko Maše nismo našli na koledarju, sta naju preprosto preglasila in vztrjala in naredila celo štalo okoli tega, da bo Maša krščena za Marijo.
Maša je včasih žalostna in jezna zaradi tega imena. Ne mara ga, nikogar s tem imenom ne pozna, da bi ji bil všeč. Očita mi, zakaj nisva naredila po svoje. In še čisto prav ima, žal mi je, da sva takrat popustila. To, da sva popustila, jo je prizadelo.

Želim ti povedati, da bo ime za zmeraj nosila tvoja hčerkica. Daj ji ime tako, kot z možem želita. Sin se bo že potolažil.

Jaz sem otrokoma takoj pojasnila, da otroku ime izbereta mamica in očka in da bosta onadva izbrala ime svojim otrokom. Problemov ni bilo, si pa pravice do izbire imena svojim otrokom ne bi nikoli pustila vzeti.

Ojla. Če vama ime Marija ni všeč….poskusita pa z Meri…Pa bo volk sit in koza cela:)))))))))))))))))

LP

Mi še našega 6 letnika niti nismo vprašali kakšno ime bi dal bratcu oz.sestrici. Bova kar midva z možem izbrala, oz.naredila ožji izbor in mu ponudila nato tista imena, da bo na koncu tako kot je že napisala pravljica. On bo tisti, ki bo izbral ime:))

Moji hčeri je ime Pia Marija in smo ponosni na to ime. Mogoče dodate še eno ime, ki bo vam po volji in boste vsi srečni.

LP, Serga

Meni se ime Marija ne zdi napačno, saj ga lahko full preoblikuješ. Mislim, da je velika razlika, če starejši bratec ali sestrica tako resno govori o enem imenu ali pa če ga niti ne zanima in samo mimogrede pove, da mu je pač eno ime bolj všeč. Tvoj bi bil po mojem res prizadet, če ga ne bi upoštevali. POmisli, verjetno bi si nakopali precej težav na področju odnosov v družini, saj je vprašanje, če bi sestrico sprejel z drugim imenom. Pa še to- kje pa piše, da je ime, ki ga mami in oči izbereta za otroka, tisto najboljše, oz. da si ga tudi malo dete želi in mu je všeč, ko odraste.

Zame je ime izbrala stara mama, pa nimam nič proti.

Tajna 30

Pa naj bo to krstno ime!

Mi bomo imeli Mašo (če bo punčka- noče se nam pokazat) in je to izpeljanka iz imena Marija, pa bo najbrž krstno ime kar Marija.

LP, Bani

Morda pa tudi ni tako hudo. Marija je lepo ime. Če pa je že problem, pa dodajta kakšno ime, ki bolj paše zraven, npr: Marija Ana in jo kličete nato Ana.

Morda pa je tvoj sin ponosen na babico ali prababico, ki ji je ime Marija ali pa prijateljevo babico. Verjetno je neka Marija v njemu ustvarila neverjetno lepo podobo, še bolje – vzor in ponos in bi zato rad, da bi bil lahko ponosen tudi na svojo sestrico.

Lepo se imejte!

Simona

Tudi jaz imam ime, ki mi ga je izbral takrat 7-letni brat – jaz si ga sicer sama ne bi izbrala, a kaj…. ime je pač ime in po njem te poznajo – če ti ni ok – ga lahko spremenimo…
Na vašem mestu, če vam ime ni všeč, bi probala njegov predlog menjati s kakšnim podobnim imenom, vendar ne s Piko, saj zveni čisto drugače. Predlagaj mu, da bi bila sestrica veliko bolj vesela, če bi bila npr. moj predlog Maša, kar je iz Mašenke (rusko; po naše je to Marija), morda Maja – potem pa mu veliko govorite to ime in se bo morda navadil….
V leksikonu imen od Kebra piše pod Marija kup imen: med drugimi Marion, Manja, Manca, Mare, Mari, Marisa, Marša, Maruša, Mery, Mihaela, Maša, Mimi, Mirjan…… Težave ti nič ne zavidam – a pazi, da se mu pikica ne zameri že od začetka – že itak bo zanj to velika sprememba.

Vanja2

Poznam punčko, ki ji je ime Marija Julija. Je najbolj srčkano bitje, kar ga poznam.
Zelo čudno mi je zvenelo, ko sem izvedela, kako so jo poimenovali. Kličemo jo z obema imenoma in si danes lepšega imena zanjo sploh ne predstavljam.
Ona je naša Marija Julija.

Marija je zelo lepo in širom po svetu cenjeno ime!

V Sloveniji pa se bomo kmalu naveličali “sodobnih” imen in verjamem, da bodo ljudje vse pogosteje posegali po koreninah in tradiciji.

New Report

Close