Najdi forum

Zvinj gležnja

Pozdravljeni.

Star sem 24 let in sedaj mineva že 6 tednov, odkar sem si zvil gleženj pri igranju košarke.
Diagnoza je bila:

Gleženj je otečen predvsem lateralno, deltoidna vez in LTFA neboleči, maleola neboleča. Gibljivost je zavrta, vezi so čvrste, poklep po glavici fibule, bazi V. MT in petnici je neboleč.

Predpisano mi je bilo funkcionalno zdravljenje in razbremenjevanje z berglami.

Trenutno me ob hoji gleženj ne boli. Zvečer še mi redno zateka. Le zjutraj imam nekoliko težav. Gleženj zjutraj ni zatečen vendar nekaj časa traja da lahko začnem normalno hodit. Gibljivost je rahlo omejena. Prejšni teden sem bil pri zdravniku in je dejal da je to normalno in da naj si mažem gleženj z mazivom proti vnetju – Voltarenom.

Nekoliko me skrbi to zatekanje še po tolikem času. Prvotna diagnoza je bila razbremenjevanje gležnja 10 dni, po enem mesecu pa bi naj se že lahko ukvarjal z športom. Ali je to normalno?

Želel bi bi si čimprej okrevati, zato sem se odločil da malo pozanimam in bi želel delati kakšne vaje. Mi lahko priporočite kakšne vaje za gleženj bi bilo dobro delati, kako pogosto, na kak način?

Hvala za nasvete.

Jan

Pozdravljen!

Zadeva se predolgo vleče. Rehabilitacija zvina gležnja bi morala biti že zaključena. Pri prebiranju imam občutek, da gre morda za kakšno komplikacijo zvina gležnja, ki jo je potrebno sanirati – morda premik sindezmoze ali draženje sklepne ovojnice ali kaj drugega. Gibljivost po 6 tednih bi morala biti povsem normalna, da se hrustanec v sklepih normalno obremenjuje – drugače propada, saj ni obremenjen. Tako da vam svetujem, da obiščete fizioterapevta specialista za Cyriax koncept, da vas pregleda in ugotovi kaj se dogaja z gležnjem.

Vaje po zvinu gležnja so usmerjene predvsem na pridobivanje koordinacije v celi nogi – stoja na ravnotežnostni blazini z odprtimi, zaprtimi očmi, stoja na eni nogi na ravnotežnostni blazini z odprtimi in zaprtimi očmi, počepi na blazini, ko je to ok, pa se začne s poskoki levo/desno, naprej/nazaj, po diagonali…. Najprej pa je potrebno pridobiti popolno gibljivost! z manualnimi tehnikami – drugače bo gleženj ostal manj gibljiv!

New Report

Close