Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Stomatologija Zobna protetika Zobni vsadki

Zobni vsadki

Spoštovani,

Sem v poznih 40 tih in že od nekdaj imam težave z zobmi. Zobozdravnik mi je zadnjič dejal, da
premišljuje o temu, da bi mi naredil zobne vsadke, saj imam 3 zobe že precej slabe in da bom v kratkem verjetno otala brez njih. Malce sem se pozanimala in me zanima, če lahko zobne vsadke naredimo pred dejansko izgubo zoba oziroma da proces malce pospešimo? Ali so kandidati za zobni vsadek vsi, ki jim manjkajo zobje, ne glede na število manjkajočih zob? Ali obstajajo kakršnekoli kontraindikacije oziroma, ali so zobni vsadki primerni za vse? In nenazadnje, kolikšna je življenjska doba takšnega zoba.

Hvala in lep pozdrav

Tinca

Pozdravljena,

zobne vsadke se vam lahko vstavi vedno takoj, ko si želite če izpolnjujete naslednje pogoje: imate prostor oz. dovolj kosti za sprejem vsadka in nimate kontraindikacij. Le-te niso absolutne, temveč je potrebna previdnost in dodatno svetovanje v primerih ko ste izgubila zobe zaradi hude parodontalne bolezni, kadite, ste bila obsevana na glavi ali zdravljena z bifosfonati (rak). Tudi splošne medicinske kontraindikacije kot so krvne bolezni in stanja in srčna obolenja (samo huda) pridejo tu v poštev. Zobni vsadek se seveda ne more vsaditi NA MESTO obstoječega zoba dokler je zob še v čeljusti, lahko pa poleg tega zoba. Siecer se implantira lahko takoj po ekstrakciji zoba ali pa z odlogom 4-6 tednov.
Z implantati se lahko nadomesti vse mankajoče zobe, tudi, če v čeljusti ni nobenega zoba več.
Življenjska doba vsadka je taka kot pri zobu – mišljena je doživljenjsko – vendar kot pri zobeh tudi tu prihaja do nezaželenih zapletov, ki lahko vodijo v izgubo implantatov. Kot spodbudna informacija: verjetnost da bo vaš implantat v ustih po 10 letih je več kot 90% (dokazujejo pregledne študije, ki zajemajo obnašanje več 10000 implantatov skozi časovno obdobje).
Upam, da se vam odgovorila na vaša vprašanja: na kratko – zobni vsadki so varna in sodobna nadomestitev izgubljenih zob, lahko jih gledate kot na svoje tretje zobe!
LP Andreja

Spoštovani!

Mene pa zanima, v koliko % telo zavrne vsadek? Koliko je alergij na vsadke in ali se pojavijo takoj ali z zamikom?

Pozdravljeni,

zaenkrat ni poznana zavrnitvena reakcija ali alergija ne na titanove ne na manj uporabljane cirkonijeve zobne vsadke. Ta material je absolutno toleriran od telesa t.j. biokompatibilen.
Zobni vsadki pa se lahko ne sprimejo s kostjo (zaradi drugih vzrokov). v 2-3% se to pokaže takoj, ko si želimo implantat uporabiti za protetično nadgradnjo, v nadaljnjih 2-5% pa potem, ko ima implantat že krono ali drugo vrsto protetike in se razmaje in izpade. V pozni fazi po več kot 5-7 letih pa izpadajo implantati zaradi parodontalne bolezni oz. periimplantitisa.
Lep pozdrav,
Andreja

Spoštovani !
Ob izgubi zoba mi je zobozdravnik svetoval vsadek. Vendar sem v dilemi. Ali mi svetujete mostiček ali vsadek, glede na to, da gre za sprednje sekalce. In ali je sploh mogoč poseg v zgodnji nosečnosti (rtg slikanje itd.)
Hvala in lep pozdrav. T.

Pozdravljeni,

vsadek je vsekakor rešitev, pri kateri ni potrebno brušenje sosednjih zob. Ali je to v vašem osebnem primeru boljša rešitev, pa vam težko odgovorim brez rentgenske slike in fotografije zobovja. Končni estetski učinek je namreč odvisen od količine kosti in mehkih tkiv, ki so ostala po izgubi zoba. Bolj so tkiva in kost ohranjena, verjetneje je, da boste s končnim rezultatom zadovoljni. Če vam manjka manjši del, se da z relativno enostavno presaditvijo tkiva povrniti manjko…
Verjamem, da ste v dilemi, saj so zgornji sekalci zelo občutljivo področje. Priporočam vam še drugo mnenje pri nekom, ki dela tako implantate kot mostičke, vam pa svetujem, da pohitite, saj je žal tako, da dalj kot ste brez zoba, manj kosti in tkiva je na razpolago (resorbcija).
Upam, da boste našli zadovoljivo rešitev,
lep pozdrav,
Andreja

Spoštovani !
Se opravičujem, vendar vas še vprašujem še kako je s posegom implantacije v času nosečnosti ? Ali je sploh možno ?(rtg slikanje, operacija).
Hvala za odgovor. T

Pozdravljeni,

sem pozabila – rentgensko slikanje med nosečnostjo odpade, poleg tega pa se ne priporoča lokalnega anestetika če ni nujno.
Počakajte z odločitvijo do konca nosečnosti, vmes pa lahko nosite fiksen provizorij, ki vam ga zobozdravnik prilepi na sosede.
LP Andreja

Pozdravljeni !

Zanima me cena zobnega vsadka (samo titanski vijak )
Najlepša hvala
AS

Pozdravljeni,

cene vsadkov se načeloma gibljejo v 2 skupinah: vsadki priznanih firm, ki imajo svojo uspešnost potrjeno s kliničnimi študijami (www.pubmed.gov), ki vlagajo v razvoj in testiranje novih postopkov, tehnologij in se gibljejo med 750 in 1000 EUR (npr. mi uporabljamo Ankylos sistem nemškega proizvajalca Friadent in stane 850 EUR, drugi so še Strauman, 3i, Nobel Biocare, Astra, Camlog). Druga je skupina vsadkov, kjer se uporabljajo vsadki in ostali materiali firm, ki načeloma kopirajo teh nekaj vodilnih firm na svetu. Načeloma so kopije nenevarne in relativno uspešne, saj se uporablja enak material: titan, vendar je razlika v površinski obdelavi implantata (skrivnost vsake firme), deloma tudi v mikro in makro podobi delcev, kar verjetno doprinese k za nekaj procentov manjši uspešnosti teh implantatov. Seveda resnih kliničnih študij ni, to vam lahko povem le empirično, ker smo imeli v ponudbi tudi 2 nižjecenovna implantatna sistema (nemški in S-italijanski) z malo slabšimi rezultati. Ti implantati stanejo običajno med dobrih 500-750 EUR.
LP Andreja

Spoštovana,

bom poskusila na kratko, čeprav imam kopico vprašanj.
Zanima me, kakšen je najboljši material za nadgradnjo implantata.
Zagotovo potrebujem v zgornji čeljusti en implantat, saj sem sekalec pred mesecom dni izgubila v nesreči, morda tudi dva, če bo potrebna ekstrakcija še sosednjega sekalca. Ta je sedaj še vedno utrjen z žico, vendar ni še zadovoljivo stabilen. Ker je bila v nesreči počena tudi kost oz. alveolarni greben, me zanima, po kolikšnem času bi sploh lahko odšla na poseg (v primeru da gre za nadomestek zoba, ki sem ga izgubila pred mesecem, ali če bo potrebno nadomestiti dva).
Zdravstveno zavarovanje imam urejeno. Čeprav je implantat v celoti plačljiv, me zanima ali potrebujem za poseg napotnico, če se odločim za Stomatološko kliniko v Ljubljani oziroma katerega od zobozdravnikov s koncesijo. Ob tem pa še, če za ostalo: pregled, ortopan, vlitek idr., kar spremlja zdravljenje, ni potrebno dodatno plačati.
Kot mi je znano na kliniki opravijo le vstavitev implantata, nadgradnje pa ne. Zanima me, ali nato napotijo/priporočijo ustreznega zobozdravnika, ki bi opravil nadgradnjo, ali se moram znajti sama.

Najlepša Vam hvala za pomoč!

Spoštovana,

bom poskusila na kratko, čeprav imam kopico vprašanj.
Zanima me, kakšen je najboljši material za nadgradnjo implantata.
Zagotovo potrebujem v zgornji čeljusti en implantat, saj sem sekalec pred mesecom dni izgubila v nesreči, morda tudi dva, če bo potrebna ekstrakcija še sosednjega sekalca. Ta je sedaj še vedno utrjen z žico, vendar ni še zadovoljivo stabilen. Ker je bila v nesreči počena tudi kost oz. alveolarni greben, me zanima, po kolikšnem času bi sploh lahko odšla na poseg (v primeru da gre za nadomestek zoba, ki sem ga izgubila pred mesecem, ali če bo potrebno nadomestiti dva).
Zdravstveno zavarovanje imam urejeno. Čeprav je implantat v celoti plačljiv, me zanima ali potrebujem za poseg napotnico, če se odločim za Stomatološko kliniko v Ljubljani oziroma katerega od zobozdravnikov s koncesijo. Ob tem pa še, če za ostalo: pregled, ortopan, vlitek idr., kar spremlja zdravljenje, ni potrebno dodatno plačati.
Kot mi je znano na kliniki opravijo le vstavitev implantata, nadgradnje pa ne. Zanima me, ali nato napotijo/priporočijo ustreznega zobozdravnika, ki bi opravil nadgradnjo, ali se moram znajti sama.

Najlepša Vam hvala za pomoč!

Pozdravljeni,

situacija je kompleksna:
– če izgubite oba sekalca je nujno oceniti stanje mehkih in trdih tkiv in linijo nasmeha, da se presodi, ali je smiselno vstaviti 2 implantata enega ob drugem. Problem dveh implantatov, ki sta eden ob drugem je namreč ta, da je izredno težko zagotoviti dobro estetiko. Zakaj je tako, bi potrebovala več časa za odgovor. V takem primeru se je pogosto pametneje odločiti za klasičen protetični nadomestek sidran na zobeh.
-če izgubite le en zob je implantat smiselna rešitev. Odvisno od situacije mehkih tkiv je lahko nadgradnja iz cirkonija (priporočljivo pri tanki dlesni) ali iz kovine (če je dlesen dovolj debela je vseeno, kovina je cenejša)
– kar se tiče počene kosti, to ni problem če je res le počena, če pa ste kos kosti izgubili, je to lahko problem ali samo estetske narave, ali pa če je izguba velika tudi funkcionalen (ali je kosti dovolj za implantat). Tisti, ki vam bo vsadil implantat bo to najbolje presodil

– napotnice ne potrebujete. Implantat in protetična nadgradnja sta čisti samoplačniški storitvi, zato je vseeno ali ima zobozdravnik koncesijo ali ne.
– ne vem ali koga priporočajo, verjetno vas napotijo k protetiku v hiši
– posebej se plača ortopan; pregled in odtisi so običajno všeti v ceno
Vso srečo,
Andreja

Res najlepša hvala za hiter odgovor!
Zanima me še, ali je bolje, da bi odšla na stomatološko kliniko (kjer so me po nesreči tudi obravnavali in kjer sem imela prvi pregled. Napotnica je tudi še odprta, vendar nisem dobila nobenega napotka, da lahko zaprosim še za kakšen datum) čim prej na pregled, dokler je en od sekalcev še v čeljusti. Na spletnih straneh nekaterih zobozdravnikov, ki se ukvarjajo z implantati, sem namreč prebrala, da je izgubljeni zob najbolje takoj po ekstrakciji nadomestiti z vsadkom. Alveoloarni greben je pa le počen oz. kot piše na izvidu – na rentgenskem posnetku so vidne posamezne poke.
Se opravičujem, ker postavljam takšna osnovna vprašanja, vendar moj osebni zobozdravnik (pa tudi zobozdravnica, ki ga je nadomeščala) nima izkušenj z implantati in kako v tem primeru postopati. Prav tako na maksilolofacialni nisem dobila druge informacije kot, da ali bo potreben en implantat ali pa dva in da to operacijo opravljajo tudi pri njih. Glede dlesni pa, ki je nad trenutno še fiksiranim sekalcem odmaknjena tako, da se vidi tretjina korenine pa, da se nekaj še samo popravi (ker je baje še malce zatečeno), od mojega osebnega zobozdravnika pa, da se da to tudi kirurško urediti.
Ne bi rada po neumnem česa spregledala ali zamudila in s tem še podaljšala zdravljenje, zato sem iskreno hvaležna tudi za vse Vaše nasvete.

Zanima me kvaliteta vsadkov Bredent.
Hvala!

Pardon, pa še Neodent.
Lep večer!

Pozdravljeni,

čas dopustov…
Najbolje, da se oglasite na Kliniki, če ste bili zadovoljni in se tam pogovorite o nadaljnji oskrbi. Verjetno ste v tem času to že naredili..
LP Andreja

Pozdravljwni,

z vsadki Bredent imam izkušnje, ker sem jih sama uporabljala. Prenehala sem jih uporabljati, ker so bili v zgornji čeljusti rezultati malce slabši kot pri bolj uveljavljenih proizvajalcih (Ankylos, Nobel Biocare (jih uporabljam), Astra, Camlog, Straumann – ti so vodilni v svetu).
LP Andreja

PS: Za neodent implantate še nisem slišala

Kaj storiti ce izpade vijak v implantatu po mesecu dni po posegu?

Izpad vijaka iz implantata-kaj storiti (poseg 19.5)

New Report

Close