Zobni kamen
Spoštovana NN,
zobni kamen čistimo z ultrazvočnim čistilcem. Tako odstranjevanje je, v primerjavi s prejšnjo ročno metodo, praktično neboleče. Tresljaji razbijajo trde zobne obloge, po zobeh pa stalno teče voda, ki preprečuje pregrevanje.
Če imate na zobeh kamen, potem ga je porebno čistiti tako pogosto kakor se nabere. Če kamna ni, nimamo kaj odstranjevati.
ZZZS storitve ne priznava kot standardni poseg, zato je potrebno odstranjevanje zobnega kamna plačati v celoti.
Lepo pozdravljeni!
Spoštovana Bojana,
odstranjevanje mehkih in trdih zobnih oblog (zobni kamen) je storitev, ki je ZZZS ne plačuje in jo morajo pacienti plačati sami že nekaj let. Kaj so obračunali zavarovalnici za storitev opravljeno pri vaši mami mi ni znano, vsekakor pa bi čiščenje zobnega kamna morala plačati (to ni odvisno do zobozdravnikov). Cena prav tako ni odvisna od količine, določena je le za eno čeljust (spodaj, zgoraj).
Lepo pozdravljeni!
Spoštovana Kati,
v slini imamo vsi minerale, ki se nabirajo na zobnih oblogah in ustvarjajo zobni kamen. Če zobnih oblog ni, potem tudi kamen ne more nastati – sklenina je gladka in ne zagotavlja primerno podlago za kamen. Če pa so na zobu obloge (dovolj je že zelo malo), potem služijo kot kristalizacijsko jedro (podobno kot smet v školjki za nastanek bisera) za zobni kamen. Res pa je, da so eni ljudje bolj nagnjeni k tvorbi kamna – pomemben je tudi pH sline. Ljudje z veliko zobnega kamna imajo manj kariesa (okolje je bolj bazično).
Lepo pozdravljeni!