zobki pri štirih letih
Naš najmlajši je star štiri leta, rastli so mu zobki, ki so izgledali, kakor da nimajo “oblog”. Bili so rumeni in mehki.
Sedaj je star štiri leta in ga zobje nenehno bolijo. veliko smo pri zobozdravnikih…na vsakem dopustu pri dežurnih….
Sedaj je naročen pri pendologu (jutri prvič), na moje prošnje…
Kaj lahko storijo, redno si jih umiva, ne je sladko, ne pije sladko…sedaj sploh več ne upa jesti.
Hvala za vsak nasvet.
Ponovno vam pišem, saj sem zelo obupala. Specialista še ni imela takšnega primera in ne ve, kaj bi storila, sedaj smo bili pri njej tri krat.
-prvič mu je odprla zgornjo petico, ki je bila tisti trenutek boleča, dobil je tudi antibiotik.
-drugič mu je očistila in naredila nek premaz, ki naj bi ga naredili več krat
-tretjič (danes) mu je vrtala spodnje enkice, saj pravi, da ima povsod vnetje in da takšnega primera še ni imela.
Rekla je, da se bo posvetovala in da ni sigurna, kaj naj stori. Ena možnost je, da bi mu pod narkozo izpulili vse zobke, da do vnetij ne bi več prihajalo. pravi, da je tak poseg lahko tudi smrten (najbr veste, kako se sedaj počutim). V tem primeru tudi ni sigurno, da bi se mu pravilno razvijala dlesen…ali nekaj takšnega.
Druga možnost da pač čakamo in hodimo redno k njej, pa bomo videli, kako bo dalje…
Jaz ne vem, zelo me je strah, ne razumem zakaj bi mu antibiotiki tako škodovali (v štirih letih jih je dobil največ 5 krat). Morda bi se pa res enkrat končala ta vnetja če bi dobil antibiotik vedno, ko se začne. ne pa da čakamo na hudo vnetje.
Razmišljam: nekateri otroci imajo redno vnetja ušes ali angine, verjetno dobijo veliko več antibiotikov kot naš mali.
prosim za kak “hiter ” nasvet, res me je strah, vsak dopust mi že predstavlja problem, saj povsod gledam, kje je dežurni zobozdravnik:)
lp
Spoštovana Tos,
če so prizadeti vsi zobje (opisujete celo vnetja ob spodnjih sekalcih, kar je res zelo redko), potem ima otrok zagotovo hudo obliko kariesa zgodnjega otroštva (early childhood caries – ECC). Iz vašega zapisa vseeno ne morem razbrati kaj je privedlo do takega stanja, zato težko pišem o preventivnih ukrepih, ki bi otroku vsaj olajšali trenutno stanje.
Splošna anestezija vsekakor je ena od rešitev, kjer bi naenkrat otroku popravili vse kariozne zobe, močno okvarjene zobe pa odstranili. Vsak poseg lahko povzroči neprijetne komplikacije, prav tako uporaba splošne anestezije, kar pa ni razlog, da je ne bi uporabljali vsakodnevno pri številnih posegih. Pri majhnem otroku, ki še ne razume, zakaj mu zobe ekstrahiramo, je 20 ekstrakcij zelo težek poseg, zato je uporaba splošne anestezije v takem primeru povsem upravičena in smiselna.
Glede predpisovanja antibiotikov že pred pričetkom vnetja pa nimate prav. Na tak način bi številne bakterije postale odporne in otroku sčasoma zdravilo več ne bi pomagalo.
O preventivi se ne da več govoriti, saj ni niti en zobek več zdrav. Kaj je privedlo do tega, na forumu ne smem opisovati, vendar stanje sedaj je kakršno je, žal.
Njemu bi v splošni anesteziji izpulili vse zobke, torej vseh dvajset, če se bodo seveda za to odločili. Torej če bodo ta vnetja še naprej tako pogosta.
Mene sedaj zelo skrbi stanje po takšni operaciji, saj bo to velika rana. Ne vem več, kaj naj, res je, da s temi vnetji ne more živeti, nekaj bo treba.
Glede antibiotiov pa: nisem mislila, da bi jih dobil pred pričetkom vnetja, prepričana pa sem, da tudi ni prav, da mu jih predpišejo šele takrat, ko je vnetje na vrhuncu…to je po kakšnem tednu močnih oteklin in vročine. Takrat moledujem za njih, kakor da bi mu želela škoditi.
Sedaj že poznam potek teh vnetij…in vedno je enako.
Mislim, da mu v tem primeru antibiotiki manj škodujejo, kakor pa vse ostalo.