Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Drugo Astma in druge pljučne bolezni Zmanjsana pljucna funkcija

Zmanjsana pljucna funkcija

Pozdravljeni

Stara sem 32 let, za mano sta dva poroda po CR. V prvi nosecnosti so mi ugotovili, da imam dvolistno aortno zaklopko, ze 15 let pa jemljem Euthyrox. Zadnjih 10m opazam otezeno dihanje oziroma, da se zelo hitro utrudim ob blagem naporu, obcutim tudi rahlo zbadanje v pljucih. Danes sem imela uz srca, kjer so mi izmerili tudi vitalogram:

FVC: 3,93L(91%), FEV1: 3,23 L (90%), Tiff 82%

V druzini nima noben astme ali katerokoli pljucno bolezen. Sem nekadilka.

Napotena sem na pulmoloski pregled, opraviti moram tudi holter EKG zaradi palticipacij.

Predvsem me skrbi, ker je doktor rekel, da je pljucna funkcija 10% pod mejo. Mi lahko poveste kaj to zdaj pomeni? Seveda je bila moja prva misel rak, KOPB..

Hvala

Lp, N.

Dober dan,

normalne vrednosti so bile pridobljene na velikem številu zdravih oseb. Povprečje pljučne funkcije zdravih oseb (za starost, telesno višino in spol) so označili s 100%. Večina zdravih ljudi ima vrednosti pljučne funckije plus/minus 20% od tega povprečja. Torej, kar je nad 80%, je normalno.

LP

MK

Hvala vam za hiter odgovor.

Me pa se vseeno skrbi ta hitra zadihanost in pekoc (zbadajoc) obcutek v pljucih. Vcasih tezje globoko vdihnem.

Bi lahko to nakazovalo na astmo ali kaj podobnega?

 

Lp

Dober dan,

najprej sva govorila o tem, ali je rezultat spirometrije normalen, ali ni normalen. Seveda je pa drugo vprašanje, zakaj imate težave z dihanjem. Zato ste napotena na pregled k pnevmologu. Zadihanost je lahko posledica astme, torej do te diagnoze se bo treba opredeliti. Ampak simptomatika zbadanja “v pljučih” in občutek, da se težko do konca vdahne, govorita bolj v smer psihogene motnje, ki ji rečemo hiperventilacijski sindrom. Kot rečeno, do tega se bo opredelil pnevmolog, ko bo bolj natančno izmeril še druge parametre pljučne funkcije.

LP

MK

Spoštovani

 

Prejela sem izvid rtg pljuč. Če prav razumem, je to zdaj diagnoza, samo še vzrok temu je treba najti? Ali to kaže še na kakšno drugo bolezen?

RTG PC v dveh projekcijah

Srce je normalne velikosti. Aorta je primerna. Difuzno zmerno poudarjen intersticij- vzrok? Plevralnega izliva ni.

Lp

Odgovor na objavo uporabnika
Anonimno 10714, 25.09.2023 ob 11:46

Spoštovani

 

Prejela sem izvid rtg pljuč. Če prav razumem, je to zdaj diagnoza, samo še vzrok temu je treba najti? Ali to kaže še na kakšno drugo bolezen?

RTG PC v dveh projekcijah

Srce je normalne velikosti. Aorta je primerna. Difuzno zmerno poudarjen intersticij- vzrok? Plevralnega izliva ni.

Lp

Vapš odgovor je bolj primeren za rentgenologa, ki pa ga trenutno žal nimamo na Med.Over.Net.

I Domišljija je pomembnejša od znanja. Znanje je omejeno, domišljija pa poganja svet. Albert Einstein I Naročilo na ePosvet: https://med.over.net/svetovalec/andreja-verovsek I

New Report

Close