Najdi forum

Pozdravljeni

Dne 6.8.2023 sem si na morju izpahnil desni gleženj, kjer so mi v bolnišnici v Zadru podali diagnozo S82.5 PRIJELOM MEDIJALNOG MALEOLA. Po konzervativnem zdravljenju sem 6.9.2023 odstranil škorenj in dobil dovoljenje za polno obremenitev gležnja(zdravili  zlom vrha lateralnega gležnja brez premaknitve). 7.9.2023 sem pričel s samoplačniškimi FT, kjer se mi je povrnila skoraj popolna gibljivost. Nato sem konec novembra opravil še en sklop FT po navodilu fiziatra. Ker me je v gležnju močno zbadalo in sem zelo težko stopil po stopnici navzdol, sem opravil MR, ki je pokazal sledeče:

Izvid:

Klinično vprašanje:zlom desnega gležnja- osteohondralni fragment?

Napotna diagnoza:S826 Zlom zunanjega maleola

MR desnega gležnja v standardnih ravninah in sekvencah:

 

Srednje velik izliv v ATC.

Tibiofibularna sindezmoza je primerno široka, brez diastaze.

V lateralnem delu kupole talusa vidna plitvejša osteohondralna lezija- majhna impresija kostnine s krajšo fisuro in obsežnim edemom okolne kostnine ter stanjšanim hrustancem (premera 5 mm) in globine 1-2 mm.

Brez znakov nestabilnosti kostnega fragmenta. Majhen edem subhondralne kostnine na strani tibije.

Manjši edem deltoidnega ligamenta medialno z majhnimi brazgotinami, brez večjega defekta.

Edem mehkih tkiv v področju pod lateralnim maleolom.

LTFA in kalkaneofibularni ligament se slabše diferencirata- stanje po distenziji in vsaj parcialni rupturi.

Večjih tekočinskih omejenih kolekcij ni.

Drobne subhondralne ciste posteriornega subtalarnega sklepa z manjšim izlivom.Ostali trzalni sklepi so brez izliva ali postravmatskih sprememb.

Narastišče Ahilove tetive in plantarne fascije je ohranjeno, brez edema. Entezopatija narastišča plantarne fascije, kronične spremembe.

Fleksorne in ekstenzorne tetive so ohranjene kontinuitete, brez izliva v tetivnih ovojnicah.

Peronealni tetivi sta primerni.

Trenutno sem na zdraviliškem zdravljenju, kjer prejemam terapije laser in magnet, hlajenje ter individualne vaje za gibljivost in pridobitev mišične mase.

Prav tako po priporočilu travmatologa uživam pripravek glukozamin(DONA), tablete GAMS in MAGNEZIJ 400mg.

Gleženj je vseskozi zatečen. Oteklina se je na terapijah malenkost zmanjšala.

Prosim za razlago MR in vaše mnenje kaj in kako vnaprej.

Za odgovor se vam najlepše zahvaljujem.

LP Samo

Pozdravljeni,

v izvidu navajajo od nepravilnosti srednje veliko prekomerne tekočine v zgornjem skočnem sklepu, plitvo hrustančno kostno poškodbo začenega zunanjega dela skočnice z obsežno oteklino slednje in s stanjšanim sklepnim hrustancem. Navajajo tudi majhno oteklino podhrustančne kosti v končnem delu golenice ter oteklino mehkih tkiv v področju pod zunanjim gležnjem, kjer sta slabše vidna sprednja vez med skočnico in mečnico ter vez med petnico in mečnico (sicer najpogosteje poškodovani vezi pri poškodbah gležnja).

Do nadaljnjega odsvetujem velike in sunkovite obremenitve gležnja (tek, skoke, hojo po neravnem, predvsem navzdol, dvigovanja in prenašanja bremen). Priporočam fizioterapijo, predvsem dve obliki obsevanja – Tecar in/ali magnet, ki pospešujeta zdravljenje takšnih poškodb.

Priporočam opraviti novo slikanje gležnja 6 mesecev po slikanju, katerega izvid ste mi posredovali, nato pa pregled s posnetki ter izvidom novega in predhodnega slikanja.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

V zvezi z anomalijami, omenjenimi v izvidu, gre za zmerno odvečno tekočino v zgornjem skočnem sklepu, površinsko lezijo hrustančne kosti na začetku zunanjega gležnja, znatno oteklino na tem področju in tanjšanje sklepnega hrustanca. Poleg tega opažajo rahlo povečanje subhrustančne kosti na končnem koncu golenice in oteklino mehkih tkiv pod zunanjim gležnjem, kjer so vezi, ki se najpogosteje poškodujejo pri poškodbah gležnja – sprednja vez med talusom in metatarzalno ter kalkaneus in metatarzalna kost – sta manj vidna.  basketball stars

Pozdravljeni,

kaj je vprašanje?

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

New Report

Close