Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Drugo Hormonske motnje žleza

žleza

Pozdravjeni,

dober mesec nazaj se mi je pojavila na desni strani vrata pod brado bula in pod jezikom na isti strani mi je nabreknila tista mala “žleza”. Takrat sem šla k dežurnemu zdravniku in mi je dal antibiotik. Moja osebna zdravnica pa me je poslala na pregled krvi, urina, bris grla in pregled za ščitnico. Vse je bilo OK. Sedaj je že več kot mesec in bula še je vedno tukaj. Res je da ni vedno prisotna tako izrazito, ampak splahni, pojavi pa se predvsem ko jem. Takrat mi bula otrdi in nabrekne mi tudi “žleza” pod jezikom se napne.

Kaj bi to lahko bilo?

Hvala in LP

Spoštovani!

Glede na opis težav je možno, da gre pri vas za ovirano izločanje iz obušesne ali podjezične žleze slinavke (kamenček, vnetje..). Če se bodo težave nadaljevale priporočam pregled pri maksilofacialnem kirurgu, oziroma UZ žlez slinavk.

Lep pozdrav!

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Bila sem ponovno pri osebni zdravnici, ki me je dala pnovno na pregled krvi in bris grla, bris grla je pokazal pozitivni izvid na streptokok A. Dobila sem antibijotik Ospen na 8 ur. Ali je morda prisotnost te bakterije povzročila moje težave z žlezo?

Kaj se naredi v tem primeru če pri meni res gre za ovirano izločanje žleze slinavke?

Hvala

Spoštovani, beta-hemolitični streptokok skupine A je eden izmed pogostejših bakterijskih povzročiteljev vnetij v ustni votnini, vnetja zdravimo s penilinom – Ospenom, kot ste ga prejeli.
V primeru, da bi bile “bule”, kot jih opisujete, dejansko povečane bezgavke (ki so se povečale zaradi vnetja ob okužbi s streptokokom), bi ob terapiji z Ospenom, morale – le te splahneti (oz. se zmanjšati na običajno velikost – do 1 cm, po otipu pa biti mehke in neboleče).
Če pa so “bule ” dejansko žleze slinavke (na kar kaže podatek – da nabreknejo po hranjenju; ob hranjenju se namreč izloča slina, v primeru zaprtega ali omejenega izvodila pa je prehod oviran ali onemogočen), je spet možno dvoje: če bi šlo za bakterijsko vnetje v žlezi, bo z veliko verjetnostjo uspešna terapija z Ospenom; če pa izvodilo maši kamenček (ali je vnetje posledica drugega vzroka), pa bo potreben pregled pri specialistu ali ORL, ali maksilofacialnem kirurgu.
Kaj storiti? Par dni počakati na uspeh terapije; če ga ne bo – ponovno k izbranemu zdravniku – bistven je podatek, da žleza oteka po hranjenju. Sledi napotnica, pregled pri enem izmed omenjenih specialistov, v primeru kamenčka – ki maši žlezo – odstranitev.
LP!
Nina

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Hvala za odgovor in imam še eno zadnje vprašanje.
Kako se ta kamenček, ki maši žezo odtsrani?

Hvala za vse odgovore in LP

Moji mami so ga odstranili operativno. Ko je jedla, je otekala, tko da je zgledalo kot da ima “krof”. Ampak zanjo je bilo to že zelo boleče, tko da je potem šla v bolnico. Kaj točno so ji naredili, ne vem, vem samo, da so jo operirali na zunanji strani pod čeljustjo in v ustni votlini, pod jezikom. PO tistem ni imela več problemov.

New Report

Close