Zlatenica
Spoštovana,
pri dojenih se zlatenica lahko “vleče” še nekaj tednov. Obenem tudi velja, da je doma rumena barva vedno videti bolj intenzivna (še zlasti, ko je oblačno in deževno vreme) kot v porodnišnici – in da ima strah velike oči.
Če pa se zdi zlatenica bolj izrazita tudi patronažni medicinski sestri, bo najbolje, da preverite vrednost bilirubina v krvi – če ste rodili v Ljubljani, lahko med tednom pridete v našo ambulanto (pritličje, do 9. ure), ob stiski pa tudi ob sobotah in nedeljah (na oddelek, kjer ste bivali po porodu).
Srečno,
Draga piikica,
seveda lahko počakate na patronažno medicinsko sestro (oziroma ste očitno že, saj sem dežurna, pa me niso nič iskali za kakšno določitev bilirubina ali pregled 🙂
In če se patronažni sestri ne bo zdelo nič hudega, mirno počakajte do posvetovalnice. Če dete dobro pije, se zbuja vsakih nekaj ur, lula in kaka, bo zlatenica zgolj “lepotnega” pomena.
Pozdrav,
Pozdravljeni,
hvala za odgovor. Danes smo šli na kontrolo, ker je patronažna sestra odsotna. Sem pa rodila v
Kranju, zato vas nisem imela čast spoznati. Ob odpustu iz porodnišnice je bila vrednost bilirubina 186, pred tem 221 in obsevanje čez noč. Današnja izmerjena vrednost bilirubina je bila 195. Neonatologinja mi je svetovala prekinitev dojenja za 48 h, vendar pa bi si le-temu želela, če je le mogoče izogniti (ob predpostavki, da ne škodujem otročku). Naj povem, da mali dobro napreduje (700 g v primerjavi z odpustno težo). Dojiva se čez dan na 2-3 ure, ponoči pa na 3-4 ure. Včasih sicer kakšen termin spanja malo povleče. Ko se podojiva je predvsem zjutraj, še nekaj časa buden.Naj omenim tudi, da imam sama krvno skupino 0 otroček pa A.
Ali je res potrebno ukiniti dojenje? Sem mogoče naredila kaj narobe, ker sem malega šele po več kot 14 dneh peljala na pregled (patronažna je bila namrec mnenja, da rumennica izginja).Predvsem me skrbi, ker je vrednost višja, kot pri odpustu.
Najlepša hvala za odgovor in lp. Sploh za mamice, ki se prvič srečujemo s problemi ste pravi balzam.
Spoštovana,
pri dojencih je vrednost bilirubina okrog 200 mikromolov na liter v prvem mesecu nekaj povsem običajnega in prav nič zaskrbljujočega. Poleg tega ima bilirubin svojo funkcijo (malo ali zmerno zlatenični so vsi novorojenčki – in stari pediatri pravimo, da narava ne dela napak: bilirubin deluje kot antioksidant in ščiti novorojenčka, ki je prišel iz materničnih pogojev z zelo malo kisika v svet s preobiljem, obenem pa ima še zelo nezrele ostale oblike lovljenja prostih radikalov kisika).
Zato bi jaz nehala skrbeti in bi veselo dojila naprej – bi pa bila čim več zunaj, na svežem zraku, kar bo koristilo vam, še bolj pa dojenčku, ki mu bo dnevna svetloba nižala zlatenico, svež zrak pa povečval odpornost dihalnih poti pred prehladnimi virusi, ki bodo kmalu preplavili Slovenijo. Na ponovno kontrolo bi šla le, če bi se pojavilo kaj novega (svetlo – belo blato, bruhanje, neješčnost) ali pa bi vam to svetovala patronažna sestra.
Lep pozdrav,
Dober dan
tudi mi smo bili zlatenični in smo imeli foototerapijo vrednost je bila 298 in po 10 urni terapiji padla na 252 naslednji dan pa sama od sebe še na 246 zato smo šli domov.Otroček je star 1 mesec a še vedno malo rumen na kar me je opozorila pediatrinja.Je polno dojen in zeloo živahen.Kaj lahko še naredim da bo manj rumen,izpostavljam ga dnevni svetlobi kolikor lahko saj je slabo vreme.Je možnost da nam naraste bilirubin nazaj.In na kaj naj bom pozorna hvala
lp
pozdravljeni
tudi mi imamo zlatenco namreč pojavila se je dan po rojstvu po obsevanju je vrednost padla in som odšli domov imeli smo kontrolni pregled na katerem so ugotovili da je ponovno narasla in je sel ponovno pod lučko vrednost je ponovno padla. zanima me kaj lahko pričakujem star je 11 dni in obenem ima še slabokrvnost premalo hemoglobina ali je lahko to povezano
hvala za odgovor lp.
Tudi v tem primeru je začetni (in glavni) del odgovora v drugi temi….
Samo dodatek:
zlatenica je v obdobju novorojenčka praviloma težava prvih dveh tednov – pojavi se 2. dan, doseže vrh 3.- 4. dan in počasi izveni do konca 1. meseca. Po 10. dnevu ni pričakovati, da bi zlatenica ponovno naraščala – če le ni kakšnega bolezenskega vzroka, npr. težje okužbe z bakterijami ali virusi ali hude hemolize zaradi imunskih razlogov (kar je redko).
Srečno, čim manj “solarija” v naslednjih dneh,
pozdravljeni !
2.12. sva dobila sina, punca je rodila v 38 tednu.
drugi dan je imel bilirubin 200, tretji dan pred odhodom pa 223.
kljub temu so ju iz bolnice spustili domov.
naslednji dan(petek) je prišla patronažna sina pogledat, se ji je zdel bolj rumen ampak je rekla samo da ga naj imamo na svetlobi. v ponedeljek je prišla druga patronažna in prav tako rekla da ni zelo rumen in naj imamo na svetlobi.
naslednji dan je prisla že tretja patronažna in ugotovila da je sin zelo rumen in da naj gremo takoj na kontrolo bilirubina. sina sva seveda takoj odpeljala na odvzem krvi oz ko sva ga pripeljala na pediatrijo so ga še pred izvidom dali pod dve lučki. izvid je pokazal kar 355 bilirubin. pod lučmi je bil od enih popoldne do 6 zvečer, bilirubin padel za 6, čez noč pa je potem padel na 240 in nato čez dan še na 232 zvečer so za tri ure fototerapijo prekinili, potem pa čez noč do pete ure zjutraj še nadaljevali vendar samo z eno lučjo. danes pa mu je bilirubin že padel na cca 170 in tako je danes žez cel dan bil brez fototerapije (po 24 urah ce bo vse ok bi lahko šel domov)
krvne skupine so preverili in so ok. zaradi stresa je punca očitno tudi izgubila mleko(očitno ga je imela premalo) in se sin v teh dneh doma ni zredil čisto nič in bi naj bil tudi to vzrok za povišan bilirubin. sedaj se v bolnici lepo redi, hrani ga po flaški. svoje mleko si črpa, kolikor ga je premalo pa dodaja umetno mleko(hipp).
zanima me kako pogosto se pojavljajo posledice pri tako povišanem bilirubinu kljub temu da so ga uspešno in dokaj hitro po odkritju primerno znižali oz začeli nižati. v kakšnem času se začnejo kazati posledice, katero mesto najprej prizadane povišan bilirubin .
za odgovor se vam najlepše zahvaljujem in vas lepo pozdravljam
Spoštovani,
verjamem, da vas je tole “je-ni-je-ni rumen” precej vznemirilo, še zlasti ob obilici informacij, ki ste jih zanesljivo dobili na vseh točkah stika z medicinskim osebjem, še zlasti na Pediatrični kliniki, kjer so zelo “strogi” glede mejnih vrednosti zlatenice in se (vsaj sodeč po izkušnjah) hitro odločijo za intenzivno zdravljenje zlatenice.
Hiperbilirubinemija novorojenčka je diagnoza, katere definicija se po desetletjih spreminja – predvsem se zmanjšuje njen pomen v nastanku trajnih okvar, predvsem osrednjega živčevja. Danes se na osnovi raziskav, izkušenj in rezultatov spremljanja ve, da so visoke vrednosti (predvsem nad 400 mikromolov/L) nevarne predvsem v povezavi z drugimi škodljivimi dejavniki oz. boleznimi.
Gre za problem, “kaj je bilo prej – jajce ali kura”: ali je torej za težavo kriv pigment bilirubin ali pa je bil ta pigment le “spremljevalec” težave, ki je naredila škodo (npr. ob težki okužbi – pomanjkanju kisika – anemiji po razpadu krvničk zaradi neskladja krvnih skupin nastaja tudi bilirubin, a je osnovni razlog bolj “strupen” za možgane kot pa bilirubin).
Poleg tega so posledice odvisne tudi od ranljivosti tkiva – ki je pri nedonošenčku bistveno bolj ranljivo kot pri donošenem dojenčku. In ki je v prvih treh dneh bisteno bolj občutljivo na bilirubin kot kasneje.
Da povzamem – pri vas je šlo za “pretirano” fiziološko zlatenico, s katero se sreča večina novorojenčkov in ima svoj “antioksidativni” pomen. “Pretirana” je bila zaradi tega, ker je vaše dete slabo jedlo (zato je bilo v telesu manj tekočine in je bil bilirubin bolj koncentriran), morda tudi zaradi preobilice rdečih krvničk ob rojstvu, ali pa zaradi neskladja med krvnimi skupinami, ki se rutinsko ne določajo (določajo se le tiste iz ABO, Rh in Kell sistema, krvnih podskupin pa je več kot 100). Zlatenica ni bila tako visoka, da bi vas moralo skrbeti za prihodnost.
In kakšne so možne “posledice”, kadar gre za res visoko zlatenico? Možna je naglušnost, opisana je tudi hiperaktivnost, razdražljivost – predvsem kasneje. Okvare možganskih jeder, ki so bile včasih poznane pod diagnozo kernikterus (rumena obarvanost jeder), pa so opisane bolj v knjigah – predvsem v povezavi s hudimi boleznimi, ob katerih je bila zlatenica le (nedolžna) spremljevalka.
Srečno in čim manj skrbi,