zgodnji ultrazvok otrokovega srca
Spoštovani,
pred sedmimi leti sem bila pri vas na ultrazvoku otrokovega srca, kjer je bila ugotvoljena huda srčna napaka (22 t), rezultat AC je bil vredu, punčka je kljub temu po porodu umrla. V naslednji nosečnosti sem nato bila napotena na zgodnji UZ otrokovega srca (18t), vse OK, rodila zdravo punčko. Sedaj sem v 13. tednu nosečnosti in me zanima ali sem upravičena do zgodnjega UZ otrokovega srca’
Lep pozdrav
spoštovani,
že nekaj dni opažam vaše vprašanje v forumu fetalna kardiologija in ker moderatorja trenutno očitno ni, vam odgovarjam kar jaz. Po prvem neugodnem izidu nosečnosti zaradi napake na otrokovem srcu imate v vseh sledečih nosečnostih enake pravice do pregleda srca pri specialistu, saj s stališča genetike in dedovanja za vse vaše otroke obstaja enako povečanje tveganja za pojav srčne napake kot pri drugem otroku.
Draga Mia,
kaže, da mi je pri odgovoru na vaše vprašanje ponagajal računalniški škrat. Smiselno povsem enako, kot vam je sedaj prijazno odgovoril Dr.Pušenjak, sem vam odgovoril že istega dne, ko se je vaše vprašanje pojavilo na forumu… za termin pregleda se dogovorite na številki 01 522 9234 (ga.Plamenka).
Lep pozdrav,
Informacija, ki ste jo dobili, ni bila točna.
Glede na to, da ste enkrat že rodili otroka s prirojeno srčno napako, vam ZZZS stroške pregleda v fetalni kardiološki ambulanti krije v celoti.
Lep pozdrav,
Verjetno se res slo le za nesporazum. Poklicite, prosim, v echo laboratorij se enkrat, zahtevajte gospo Plamenko, povejte svojo zgodbo in se dogovorite za pregled.
Lep pozdrav,
Kljub temu vas prosim, da pokličete v fetalno kardiološko ambulanto in se o vsem pogovorite z gospo Plamenko. Termina samoplačniške in redne ambulante se namreč ne prekrivata!
Lep pozdrav,
OK.
izvid boste najverjetneje dobili v nekaj dneh, če pa ne, pa se, prosim, obrnite na našo administracijo.
Lep pozdrav,
Spoštovani dr. Vesel,
pred dvema tednoma sem bila pri vas na UZ, kjer je bil oz. ni bil viden v perimembranoznem delu ventrikularnega septuma defekt. Ker imam ta teden še morfologjijo me zanima, ali je takšen defekt viden tudi pri UZ morfologije?
Se vam opravičujem za takšna vprašanja, vendar upam, da me razumete.
Hvala in lp
m
V kolikor želite, lahko, seveda, z izvidom seznanite ginekologa oz. perinatologa, ki bo opravljal morfologijo in ga prosite še za njegovo mnenje.
Lep pozdrav,
Perimembranozni del prekatnega pretina je ena od struktur, ki jih je ob pregledu plodovega srca najtežje vrednotiti. Ob redni morfologiji se veliko ginekologov osredotoči predvsem na oceno srca v projekciji štirih votlin – v tej projekciji pa se perimembranoznega dela prekatnega pretina načeloma ne more dobro vrednotiti.
Lep pozdrav,
Spoštovani,
Indikacija za fetalni kardiološki pregled pri povečani nuhalni svetlini (vrednost nad 95. percentilo za plodovo gestacijsko starost oz. velikost) je postavljena pri vrednosti 3.5 mm. Pri tej vrednosti nuhalne svetline je tveganje za rojstvo otroka s srčno napako v območju 2 – 3 %. Z večanjem vrednosti nuhalne svetline nad 3.5 mm se tveganje povečuje, pri vrednostih manjših kot 3.5 mm pa je tveganje ustrezno manjše, nikoli pa ni nič. Meja 3.5 mm, ki velja kot indikacija za fetalni kardiološki pregled v R Sloveniji in tudi mnogih drugih evropskih državah, je postavljena razumsko in sicer na podlagi približno enakega tveganja kot je to tudi pri drugih indikacijah za uz plodovega srca (npr. srčna napaka pri sorodniku v prvem kolenu, predgestacijska sladkorna bolezen, …).
V smislu enake obravnave sta se tako zdravnik, ki nosečnico napoti na subspecialistično preiskavo, kot tisti, ki preiskavo opravi, dolžna držati veljavnih strokovnih usmeritev.
Lep pozdrav,
Kot vidim, je vprašanje že lep čas neodgovorjeno, zato bom odgovoril kar jaz. Aortna stenoza pri sorodniku v drugem kolenu praviloma ni indikacija za pregled plodovega srca na terciarni ravni, bi pa za oceno možne dednosti napake na srcu bilo pomembno vedeti ali je bila pri očetu to prirojena ali pridobljena hiba. Možno je namreč oboje in če je bila pridobljena (vnetje po kakšni angini???), potem to itak ni dedno v nobenem primeru.