Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Ginekologija Genetika v nosečnosti in NIPT zgodnji ponavljajoči spontani splavi

zgodnji ponavljajoči spontani splavi

Spoštovani!
Otrok nimam.
Lani sem dvakrat zanosila in obakrat splavila v roku enega tedna po zamujeni menstruaciji, torej je bila nosečnost le biokemično prepoznana in se ni razvila do mere, da bi jo lahko videli na UZ.
Ugotovljena in odstranjena je bila pregrada. Na druge preiskave nisem bila napotena.
Ponovno sem zanosila, nosečnosti ni bilo mogoče videti na UZ (beta HCG +) in pričel se je ponovem spontan splav v 6/7 tednu nosečnosti.

Vse tri nosečnosti so potekale dokaj podobno, le vsaka je bila nekaj dni daljša.

Svetovan je bil kariotip in obisk genetske posvetovalnice, kar s partnerjem udi nameravava opraviti.

Vljudno vas prosim, če mi lahko pojasnite, če menite, da je bil vzrok vseh treh nosečnosti enak, ne pa odvisen od pregrade, ter možnosti za donositev otroka, če se ugotovi napaka na kromosomski sestavi jedra pri obeh starših.

Vljudno vas pozdravljam in se vam za odgovor vnaprej zahvaljujem!
Živa

Izjemno težko je v vsakem posameznem primeru ponavljajočih spontanih splavov na današnji stopnji znanja s preiskavami ugotoviti zakaj so nastopili. Izkušnja pa kaže, da manjše in zelo pogosto prisotne nepravilnosti maternice (pregrada) k temu bistveno pripomorejo. Zato je bila odstranitev zelo priporočljiva. Pregrada je iz vezivnega tkiva in je manj prekrvavljena in zato manj primena za uspešno vgnezdenje ploda v maternico. Koliko je prispevala k spontanim splavom, ki so nastopili pri vas pa ni mogoče ugotoviti.
Pri približno 7% družin, kjer je prišlo do 3 zgodnjih spontanih splavov, s kromosomsko analizo pri enem od partnerjev diagnosticiramo uravnoteženo kromosomsko spremembo. Ta predispornira nastanek kromosomske neuravnotežene kromosomke napake pri plodu.Velika večina kromosomsko okvarjenih plodov odmre v prvem trimesečju nosečnosti in se izloči kot spontani splav. V takšnih družinah se približno ena tretjina nosečnosti konča s spontanim splavom. V nosečnostih, ki se uspešno nadaljujejo pa je najpogosteje od 1 do 10% tveganje (odvisno od tipa spremembe), da ima plod neuravnoteženo kromosomsko napako. Zato v teh primerih predlagamo prenatalno kromosomsko preiskavo (amniocentezo) med 16. in 18. tednom nosečnosti za potrditev , da ima plod normalen kariotip.
V veliki večini primerov pa za zgodnji spontani splav niso odgovorni dedni, ampak nepredvidljivi naključni dejavniki.

New Report

Close