Zgodnja zlatenica
Pozdravljeni,
12. 3. sem rodila fantka – naraven porod, 10 Apgar, imel pa je lastnosti prenošenosti (luščenje kože itd.). Kmalu po rojstvu so opazili, da je rahlo rumen, izmerili bilirubin in postavili diagnozo – zgodnja zlatenica (bilirubin – 176). Lučka ni bila potrebna, najvišji bilirubin je imel tretji dan in sicer 202. Četrti dan mu je bilirubin sam padel (199), tako da so naju spustili domov.
Patronažna je bila pri nas trikrat, prvič je dejala, da so še vidne sledi zlatenice, zadnjič pa, da je rumenica že skoraj povsem izginila (gledala je oči in ustno votlino).
V porodnišnici so mu vsak dan delali vrsto testov – morfologija krvi, urin, CRP, sedimentacija, jetrni testi itd – vedno je bilo vse ok. Ko sem vprašala, zakaj to počnejo, so mi dejali, da je zgodnja zlatenica vedno patološki znak (infekcija, krvni konflikti, jetrne okvare in podobno).
Zanima me, zakaj je imel dojenček povišan bilirubin ob rojstvu? Kaj bi lahko bil vzrok? Kje je ta “patologija”, če so bili izvidi v redu in je bilirubin sam začel padati?
Z otročkom je tudi sicer vse ok, sprašujem iz čiste radovednosti. Naj dodam še to, da so v porodnišnici dejali, da se zadnji mesec rojeva neverjetno veliko otrok z zlatenico (pri enem je bila potrebna celo tranfuzija krvi) in da je verjetno krivo tudi onesnaženje okolja, zraka itd. (Rodila sem v Krakovu na Poljskem.)
Že vnaprje hvala za odgovor!
Spoštovana,
po tem, kar ste zapisali, je imel vaš fantek povsem naravno, takoimenovano fiziološko zlatenico, ki se pojavi pri skoraj vseh novorojenčkih. Razlog je razgradnja pigmenta iz rdečih krvničk (te se namnožijo v plodu, ki živi v maternici v pogojih z malo kisika), ki se najprej spremeni v rumen, v vodi netopen pigment (nekonjugirani, “oranžen” bilirubin), tega pa procesi vezave sladkorjev (konjugacija) v jetrih pretvorijo v vodi topen pigment (konjugirani “zelenkast”, jetrni bilirubin), ki ga otrok izloči preko ledvic (tudi mi odrasli ga izločamo tako, zato je urin rjavo-rumen).
In ker narava ne dela napak, ima zlatenica novorojenčka svojo funkcijo – bilirubin je v nižjih koncentracijah zaščitnik možganskih celic pred “poplavo” kisika takoj po rojstvu, deluje namreč kot antioksidant. Ker je meja med krvjo in možgansko tekočino sprva zelo propustna, prepušča poleg s kisikom nasičene krvi tudi bilirubin. Po 1. tednu ta bariera dozori, zato tudi za povečane vrednosti bilirubna ni velike potrebe – in zlatenica počasi izveni…
Visoke vrednosti bilirubina so res znak patologije (tako kot so vam povedali) in izjemno visoke koncentracije so tudi škodljive za možgane. Kje je meja med normalnim in nenormalnim, ni povsem jasno in se je meja dopustnega tekom let in desetletij močno spreminjala. Danes vemo, da je bil strah pred zmerno zvečanimi vrednostmi (do 340 mikromolov/L) prekomeren in da tudi obsevanje z modro lučjo pri vrednostih med 220 in 280 ni bilo nujno.
Kaj se je “dogajalo” v Krakowu, lahko le ugibam. Še najbolj mi je “sumljivo” za kakšno raziskavo, v okviru katere je bilo potrebno jemati celotno množico preiskav – ali pa za kakšnega svežega nadebudnega specialista, ki se je pred vprašanji šefa zavaroval s celo množico preiskav z normalnimi rezultati.
Da bi bilo onesnaženje povezano z naraščanjem zlatenice novorojenčkov, pa zelo dvomim – oziroma za to trditev v literaturi ni nobene resne podlage. Drži pa, da se zlatenični novorojenčki tudi pri nas pojavljajo v “valovih” – so dnevi, ko so vsi bolj rumeni in opravimo več kot 30 določitev vrednosti bilirubina v krvi in so dnevi, ko sploh ne odvzamemo vzorcev za določitev. In za to krivimo lunine mene…
Pozabite torej na vse hudo v porodnišnici (tudi vaš fantek bo) in uživajte v pomladi,
srečno,
Pozdravljeni!
Imam vprašanje glede zlatenice. In sicer sem mama 2 mesečne deklice. Ob odpustu je bila izmerjena vrednost bilirubina 240. Ker se je partonažni sestri zdela deklica “rumena”, sva zopet dali kri po 2 tednih in vrednost je bila 215. Sedaj pa se mi deklica zopet zdi “rumena”. In ne samo meni. Ko koga srečamo ima skoraj vsak opazko, kako je “zagorela”. Je možno, da vrednost bilirubina naraste ali je možno, da je deklica “rumena”, ker jo dojim, torej zaradi mleka. Je pa ob prvem pregledu tehtala 3920g (po 1. mesecu v posvetovalnici), porodna teža je bila 3180, odpustna pa 2960. Torej hčerkica po mojem mnenju dosti poje, res pa je da kar veliko spi (samo sam to vsi tako majhni dojenčki). naj grem k pediatru? Kakšne so lahko posledice, če je še vedno zlatenična!
Hvala lepa za odgovor!
Draga Pija2012,
bi kar stavila, da ima vaša dojenčica “hiperbilirubinemijo zaradi inhibitorjev v materinem mleku”. Ki je povsem nenevarna zlatenica, vrednosti se vrtijo okrog 200 mikromolov na liter kakšen mesec ali dva. Pogoj je, da dojenčica uspeva (to očitno drži), je v budnosti živahna in odvaja normalno obarvano blato (da ni belo). Dejstvo, da veliko spi, nima povezave z takšno zlatenico, je pač zlat otrok, kar vam zanesljivo zavida marsikatera sveža mama…
Ocena zlatenice “na oko” je zelo varljiva – in se pogosto uštejej(m)o tudi izkušeni. Praviloma gre za precenitev zlatenice – da se nam zdi dojenček zelo rumen (še zlasti, ko ga primerjamo s kožo kakšnih bledičnežev), vrednosti v krvi so pa v resnici nizke.
V primeru, da vas vseeno gloda skrb, da bi šlo za kaj drugega kot takšno blago zlatenico, bo vaš pediater najboljša dokončna rešitev dvomov.
Srečno,
Najprej hvala za odgovor!
Da bi za kakšen dan prekinila z dojenjem potem nima smisla?
Je pa tudi res, da ima dekličin oče Gilbertov sindrom (in “0” krvno skupino) in je tudi možno, da ga je naša dojenčica podedovala kajne? Mi je pa zanimivo, da res zadnje dni opažajo ostali (prej niti ne), da ima hčerka “rumenkasto”barvo, čeprav meni se zdi, da ni bila nikoli bledolična. Ima pa res v primerjavi z drugimi dojenčki kar “barvico” (predvsem obrazek). Soncu je pa seveda ne izpostavljam. Blato pa je vseskozi rumeno, sem bila pozorna na belo obarvano blato.
Še enkrat hvala za pomirjajoče besede!
Spoštobvana,
ob zmerni zlatenici ne vidim razloga za prekinjanje dojenja, bo čista zmeda s prehrano pri dojenčici….
Gilbertova zlatenica je dominantno dedna – če jo ima oči, jo ima tudi hči. Le izraženost gena lahko zelo variira – eni imaj(m)o stalno bolj rumenkasto, bolj “cigansko” barvo kože (med te sodim tudi jaz, na vsakem sistematskem pregledu me sumničavo gledajo, ker imam mejno zvečan nekonjugirani bilirubin), drugi so malo rumeni le, ko so utrujeni.
Srečno,
Pozdravljeni!
Sicer sem rodila pred 4 meseci ampak zdaj je tale tema spet obudila nekaj strahov, verjetno po nepotrebnem, pa vseeno raje vprašam. V porodnišnici je bila hči samo malce rumenkasta zato ji bilirubina sploh niso preverjali, po prihodu domov pa se mi je nekje okoli 1. meseca starosti zazdela bolj rumena. Ko sem povprašala patronažno, je rekla, da je vse v redu ker da je v budnem stanju živahna in da dovolj pridobiva (bila je dojena + občasen dodatek adaptiranega mleka). Me pa vseeno zanima, ali je možno, da bi tista zlatenica, kjer je vrednost bilirubina tako visoka, da lahko poškoduje otrokove možgane, izzvenela sama, tako kot je pri nas rumenkasta obarvanost izginila sama od sebe? Se pravi, da bi bil bilirubin preveč povišan in da bi zlatenica izzvenela sama, vseeno pa bi bilili možgani prizadeti? Skrbi me zato, ker sem od dveh mamic slišala kritike (ne v zvezi z zlatenico) na račun omenjene patronažne, potrjene s strani pediatra, tako da upam, da se ni zmotila tudi v našem primeru.
Hvala!
Draga anitah,
zlatenica novorojenčka je fiziološki, torej normalen pojav, ki deluje zaščitno na možgane (o tem je bilo že veliko napisanega tudi na tem forumu). Patološka zlatenica (torej z zelo visokimi vrednostmi) je vedno posledica bolezenskega dogajanja – bodisi razpada krvničk ob neskladju med krvnimi skupinami (hemolitična zlatenica), bodisi razpada krvničk ob hudi bakterijski ali virusni okužbi, ali pa gre za povečano dovzetnost možganov za zlatenico zaradi predhodne osnovne okvare (npr. težke obporodne asfiksije). Torej gre za kombinacijo večih neugodnih – škodljivih dejavnikov, ki lahko – ali pa tudi ne – pustijo posledice na možganih. Da bi bil zdrav, uspevajoč dojenček ogrožen s tako zlatenico (ki se ne kaže le v rumeni, ampak celo oranžni barvi kože), pa sploh ni mogoče…
Torej odmislite to skrb, uživajte poletje,
Spoštovana,
vrednosti, ki jih navajate, sodijo v razpon normalnih vrednosti za novorojenčka v 1. tednu. Če bo dobro jedel, kakal in nima bolezni, ki bi lahko povzročalke razpad krvničk (npr. neskladja med krvnimi skupinami, hujše okužbe ipd), je pričakovati nižanje vrednosti bilirubina v krvi. Te pri donošenih praviloma dosežejo vrh 3. – 4. dan po rojstvu, potem pa pri dojenih počasi padajo.
Na kontrolo so vas naročili zato, ker se želijo prepričati, da vam bo doma šlo dobro s hranjenjem in bo zlatenica v upadanju. Če temu ne bi bilo tako, boste najverjetneje sprejeti nazaj v porodnišnico za kakšen dan.
Pozdrav,
Spoštovani,
Ko beremo po tem forumu se mi pojavlja vprašanje, kakšna je povezava s povišano vrednostjo bilirubina in povišano vrednostjo hematokrita. Rodila sem pred enim tednom. Po treh dneh je bila vrednost bilirubina 236,hematokrita 0,66, naslednji dan 272 , nadalje 262, četrti dan 246. Drugi in tretji dan je vrednost hematokrita ostala ista. Sedaj sva še v bolnici in ga od tretjega dneva obarvajo z modro lučko. Kaj v tem primeru lahko pričakujemo če vrednost hematokrita in s tem tudi bilirubin ne bosta padala.
Spoštovana,
hematokrit je merilo za delež celic v krvi (v %), predvsem rdečih krvničk. Pri novorojenčku so vrednosti praviloma višje kot kadar koli kasneje – in se gibljejo okrog 50-60% (0,50-0,60). Kadar je vrednost višja, je to lahko povezano z odvzemom krvi iz kapilare (=petke), kadar je bil na mestu odvzema slabši pretok (“hladna nogica”) ali pa s povečanim številom celic v krvi – bodisi pri zahirančkih ali pa pri novorojenčkih, ki so izgubili precej teže (= tekočine, zato je kri bolj “gosta”).
Ob visokem hematokritu (=visokem številu rdečih krvničk, ki po rojstvu niso več potrebne, saj je oskrba s kisikom bistveno boljša kot v maternici) odvečni eritrociti razpadajo – sprosti se hemoglobin, ki se presnavlja v nekonjugiriani (nevodotopen) bilirubin – in dokler ga jetra ne spremenijo v vodotopnega, ga novorojenček zelo počasi izloča in je zlateničen… (to pa že ne spada več v najino vprašanje in je o tem veliko že napisanega, zato ne bom ponavljala :-)).
Vse, o čemer pišete, je težava prvega tedna – in se v taki obliki ne ponovi nikoli več v življenju. Glede na zamudo pri mojem odgovoru je tudi pri vas zanesljivo že mimo. Pač nasvet za drugič in za druge…
Pozdrav,